سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی میبد با اشاره به اینکه باید 25 درصد جمعیت هر شهرستان عضو کتابخانه باشند، گفت: متاسفانه این عدد در این منطقه 6 درصد است و از نطر تعداد نسخه های کتاب نیز میبد در میان 10 شهرستان استان یزد در ردیف آخر قرار دارد.

یزد – ایرنا : محسن کارگر عصر روز پنجشنبه به مناسبت آغاز هفته کتاب و کتابخوانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به ازای هر نفر جمعیت باید سه نسخه کتاب در کتابخانه ها موجود باشد، که درحال حاضر این عدد در میبد یک و نیم نسخه است و علت این امر بیشتر به مهاجر پذیر بودن منطقه مربوط است.

این مسئول با اشاره به فعالیت کتابخانه های نهادی و مشارکتی تاکید کرد:نهادی، کتابخانه ای است که هزینه آن را نهاد کتابخانه های عمومیکشور تامین می کند و در حال حاضر از 9 باب کتابخانه عمومی 2 مورد مشارکتی و بقیه نهادی است.

وی مهمترین کتابخانه میبد را کتابخانه مرکزی عنوان کرد و یادآور شد: یک باب در روستای رکن آباد و 6 باب هم کتابخانه شهری است که در بخش مرکزی ، بفروئیه و ندوشن قرار دارد.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی میبد اضافه کرد: هزینه جاری کتابخانه مشارکتی به عهده مدیر مسئول آن است که در این ارتباط می توان از کتابخانه های بانو مجتهده امین و آیت الله اعرافی نام برد.

کارگر در ادامه خدمات ارائه شده را خدمات فنی و عمومی ذکر کرد که خدمات فنی از زمان تحویل کتاب از پست تا آماده سازی آن برای قرارگرفتن در کتابخانه شامل می شود.

به گفته وی خدمات عمومی شامل امانت ، عضوگیری ، راهنمایی اعضا برای استفاده از منابع و مرجع کتاب با کمک کتابدار است که با توجه به علم و تسلطی که بر منابع یا کتابهایی که در کتابخانه هست ، دارد مراجعه کننده را راهنمایی می کند و نیز برنامه های ترویجی فرهنگی است.

وی بیان کرد: برنامه های ترویجی و فرهنگی به صورت عادی و مناسبتی اجرا می شود.

به گفته سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی میبد ،نشست های کتابخانه به چهار صورت کتابخوان کتابخانه ای ، کتابخوان مدرسه ای ، کتابخوان ویژه و تخصصی برگزار می شود .

وی تبلیغات محیط شهری با همکاری شهرداری و شورای شهر، برگزاری نمایشگاه کاریکاتور در ندوشن ، برنامه های ترویجی فرهنگی کودکان و نوجوانان، مسابقه نقاشی با محور قصه خوانی ، قصه گویی ، کارگاه ویژه مادران اهدا یا نذر کتاب و کارگاه آموزشی را از جمله برنامه های هفته کتاب ذکر کرد.

کارگر یادآور شد : مردم می توانند با راهنمایی کتابداران ، آثار مورد نظرشان را تهیه و به کتابخانه اهدا کنند یا هزینه کتاب هایی که قصد اهدای آن را دارند به کتابخانه بپردازند.

وی همچنین برنامه عضویت رایگان را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد که روزهای 24 آبان و 26 آبان برگزار می شود.