معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: با اجرای طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی سال گذشته در استان 70 میلیون مترمکعب برابر با میزان آب انتقالی کوهرنگ به استان صرفه‌جویی شد.

یزد – ایرنا : سید محمد طباطبایی روز سه شنبه در حاشیه نشست آب منطقه‌ای با بهره‌برداران منابع آب شهرستان میبد در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی افزود: خاموشی چاه‌ها یکی از پروژه‌های صرفه‌جویی و به کار بردن روشی متعادل و بدون ضربه به کار کشاورزان است
وی با اشاره به لزوم تلاش برای حفظ منابع آب‌های زیرزمینی و اینکه زیربنای حفظ هر شهر و آبادی و هر تمدنی حفظ منابع آب است، تأکید کرد: کشاورزان می‌توانند با ایفای نقش خود به‌عنوان پلیس آب با توجه به اینکه بیشترین استفاده از آب را می‌برند ، از مصرف بی‌رویه آن جلوگیری کنند ، تا سفره‌های آب زیرزمینی پایدار بماند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد میزان بارندگی امسال استان را نسبت به سال گذشته که ازنظر بارندگی 30 درصد کاهش داشت ، بهتر توصیف کرد و گفت: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که امسال وضع نرمالی را در پیش رو داشته باشیم .
وی در مورد خشک شدن تعدادی از قنات‌ها با اشاره به اینکه قنات‌های شهر میبد عموماً خشک شدند و جای آن‌ها را چاه‌های آب‌گرفته است، گفت : بیشترین خشک ششدن قنات در چند سال گذشته مربوط به مناطق کوهستانی بود .
وی ادامه داد: البته باکم شدن بارندگی قنات‌ها نیز خشک می‌شوند و با بارندگی دوباره احیا د می‌شوند، مشکل قنات‌های دشت است که با خشک شدن آن دیگر امیدی به بازگشت نیست ، فقط باید سعی کرد با محدود کردن میزان بهره‌وری از چاه‌هاکنترل و مدیریت منابع آب را که به‌عنوان منافع و سرمایه برای همه است، حفظ کرد.
طباطبایی با اشاره به صنعتی بودن شهرستان میبد و اینکه در صنعت نیز آب به میزان زیاد مصرف می‌شود ، خاطرنشان کرد: بخش صنعت بارونق خود به ازای هر مترمکعب ، برای 70 نفر ایجاد اشتغال می‌کند ، اما در کشاورزی به همین میزان مصرف آب برای یک نفر ایجاد شغل می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم با صنعتی کردن کشاورزی با ایجاد گلخانه‌های هیدروپونیک ، میزان مصرف آب را تا 10 برابر کاهش و به دنبال آن تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهیم.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد تغییر اقلیم و توسعه زمین‌های کشاورزی و نیاز کشاورزان به مصرف آب بیشتر را از عواملی ذکر کرد که کشاورزان را وادار می‌کند که چاه‌ها را کمتر خاموش کنند.
وی میزان مصرف آب در استان را به‌طور متوسط 82 درصد بخش کشاورزی ، هفت درصد در صنعت و مابقی را آب شرب عنوان کرد.
تعداد چاه‌های استان یزد 6 هزار و 600 حلقه است که از این تعداد سه هزار و 800 حلقه چاه کشاورزی است.
178 حلقه چاه کشاورزی ، پنج دهنه چشمه و 12 رشته قنات ، منابع آب شهرستان میبد را تشکیل می‌دهد.