امام جمعه میبد گفت: زیلو، از جمله صنایع بومی عجین شده با هنر است و از طریق آن می توان بدون نیاز به صنایع آلاینده در شهرستان ایجاد اشتغال کرد.

یزد – ایرنا : آیت الله اعرافی در نشست خوشه زیلو با تبریک ثبت زیلو میبد در شورای جهانی صنایع دستی، با اشاره به اینکه مبحث خوشه ها در صنایع موضوع خوبی است ، افزود: بهتر است یک برنامه 10 ساله جهت این امر با تعیین تکالیف برنامه ریزی شود و با برگزاری جلسات به صورت مرتب ، روند انجام کارها مورد بررسی قرار گیرد.
وی به لزوم تعریف چرخه زیلو از آموزش ، طراحی ، تهیه و تامین مواد ، بسته بندی و صادارت به خصوص به خارج از کشور اشاره کرد.
فرماندار میبد نیز گفت: با نگاهی که به احیاء صنعت زیلو شد ، این امر به صورت موضوع محور در شهرستان در دستور کار قرار گرفت و با زحماتی که کشیده شد ، زیلو به ثبت رسید.
وی اظهار داشت : خوشه زیلو با همراهی و همکاری جهاد دانشگاهی و شرکت شهرک های صنعتی کد دار و فعال شد و ان شاء الله توسط افراد انتخاب شده در شورای خوشه زیلو، این کار که با سر و صدای کمی شروع شد ادامه یابد و دستخوش تغییر مدیریت نشود.
رییس جهاد دانشگاهی استان یزد نیز اظهارکرد : تا به حال سرمایه گذاری های بسیاری در زمینه زیلو شد، اما به استانداردهای زیلو کمتر پرداخته شد.
مهدی باصولی افزود : سال گذشته سجاده زیلو توسط جهاد دانشگاهی تولید و اواخر سال گذشته برای اولین بار زیلو در نمایشگاه دموتکس آلمان به صورت گسترده عرضه شد .
وی با اشاره به اینکه در خوشه زیلو ، ذی نفعان عامل هستند ، گفت : برای اولین بار عامل توسعه زیلو یک نهاد دانشگاهی انتخاب و متولی شد.
رییس جهاد دانشگاهی استان یزد یادآور شد: اولین موضوع در این کار عشق و علاقه است و ما خیلی خوشحالیم که در این زمینه بتوانیم فعالیت کنیم و این هنر و صنعت را در شمار صنعت هایی بیاوریم که بتواند در سطح جهانی حرف برای گفتن داشته باشد.
جهاد دانشگاهی با نگاهی نو و علمی به صنعت زیلو ، تغییر کاربری هایی نظیر پارتیشن ، کیف و کفش و … در این هنر تغییراتی به وجود آورده است.
زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.
قدیمی‌ترین و در عین حال نفیس‌ترین زیلوهای میبد، به قرن 12 هـ .ق تعلق دارد و بر روی آن بیست و چهار سجاده طراحی شده است.