رئیس دانشگاه پیام نور میبد درپیامی انتصاب آقای علیرضا نقوی را به عنوان شهردار میبد به وی تبریک گفت.

بام میبد : متن پیام علیرضا پاک گوهر رئیس دانشگاه پیام نور میبد به این شرح است:

جناب آقای مهندس علیرضا نقوی

شهردار محترم منتخب میبد

سلام علیکم

تبریک و تهنیت بنده را پذیرا باشید در ابلاغ حکم انتصاب جنابعالی در مقام شهردار شهر میبد، شهر میراث فرهنگی ایران زمین، شهری که خشت خشتش نشان آیین و سنت و فرهنگ مردم کویر است و کهن دژش از صلابت مام میهن در مقابل حوادث تلخ تاریخ خبر می دهد. شهری که کوی و برزن و ساباط و باد گیرهای غبار گرفته اش رازدار آسیابها و قناتها و باغ‌ها و چارسوق ها و مساجد و تکایایی است که هرکدام را اگر یک کشور داشته باشد می‌کوشد زبانزد عام و خاصش کند و فریاد فرهنگ سر دهد.

 شهر میبد شهری که چند صد هکتار بنای میراثی به جا مانده دارد.

سرزمینی که به جای آنکه نشان او را از اوراق تاریخ بیابیم، او از تاریخ نشانه ها دارد و پژوهشگران ایران شناس از زمزمه های زیر تل و آوار خندق و دژخیم بی مهر بداخلاق قدرنشناسش، هارمونیِ هنرِ زیست بومِ سالمِ مردمِ کویر را به گوش جان می شنوند.

پس به جاست در مدیریت خود این شهر را شهری ندانید که میراث فرهنگی دارد میراثی از فرهنگ ایران زمین بنامید که مردمی بر شانه های خسته و پیکر در هم شکسته اش سکنی گزیده اند.

این پیرِ پیکر پاره یِ کتف و کتل شکسته یِ بیچاره از دست ما به سختی نفس می کشد. رویش را به دست فقر و لاعلاجی و ناآگاهی خراش می‌دهند و جایی از تنش را می کنند که با بتن ترمیم کنند!

این جا همجوار مهاجرت کارگری شده است و زندگی صنعتی و اعتیاد در لابلای کهن‌ آثارش همچون ویروس، جا خوش کرده و برای بهبود تن این نازنینِ جان و جهان، نسخه می دهند که فلان خراشش خراب شود و اسکلتهای فلزی کاسبی مقاوم ترند بر آفت و بلا.

هیهات که اگر مقاومتی بود یک خانه از عصر بتن و فلز می بایست نماد زیبایی و اثر ایرانی امروز ما باشد که نیست.

شما به شایستگی می دانید هر ‘ریالی’ که در این بستر هزینه کنید ‘امیرتومانی’ برای صنعت پاک گردشگری و اشتغال سالم شهر بهره آورده اید.

خدای را به داد فرهنگمان برسید و از شماتت زبانهای ناسپاس گوی نرنجید و خوب میدانم که سخت است این را به توصیه گفتن.

اینجا در جاروبِ جوار آثار هنری چشم و همچشمی دارند که کار این است و کار ما نیست اما برای جهانی شدن ‘زیلو’ تار و پود واحد شدند بر قبای خدمتگزاری.

پس بدانید که مردمش پا به کار خدمتند و جریحه دار بی مهری بعضی از خدمت گزاران!

امیدوارم با همتی ژرف و اراده ای شگرف همه ی اصحاب اهل فرهنگ و دانش و پیران معتمد و نخبگان جوان و زن و مرد شهریار را گرد هم آورید و استراتژی های مشخصی را تعیین کنید که همه در راستای همان راهبرد، راهنما و راهپیمای شما باشند.

اینجا قلم و قدم و قلب های بسیاری همراه تان هستند که یکی از خاک کمتران آن، این کمترین است.

براستی که سعدی شیراز در مقام لبیک گویان چون منی در گرامیداشت فرهنگ و تاریخ آب و خاکمان حرف تمام زده است که فرمود:

     گفتی ز خاک بیشترند اهل عشق من

     از خاک بیشتر نه، که از خاک کمتریم

    علیرضا پاک گوهر، ۴ بهمن 97