شب خواجه ابوالفضل رشید الدین میبدی یکشنبه شب با حضور جمعی از محققان و دوستداران فرهنگ و هنر ، تاریخ و ادب فارسی و نیز مسئولان محلی در دانشگاه میبد برگزار شد.

یزد-ایرنا: ابوالفضل رشید الدین میبدی نویسنده و مفسر قرآن در نیمه اول قرن ششم است و مهمترین اثرش تفسیر کشف الاسرار و عدة الابرار است که تفسیر بزرگ مشروحی است از قرآن که تألیف آن در اوایل سال ۵۲۰ هجری آغاز شد و چنانکه میبدی خود در آغاز کتاب گفته در حقیقت شرحی است بر تفسیری که استاد او خواجه عبدالله انصاری ترتیب داده بود.

به گزارش ایرنا، روزنامه نگار ، نویسنده و سردبیر نشریه بخارا در حاشیه برگزاری این مراسم به ایرنا گفت : چند سال پیش در میبد کنگره ای در بزرگداشت رشید الدین میبدی برگزار شد و این برنامه نیز مانند آن کنگره در معرفی این عارف نامی که صاحب تفسیر بزرگ کشف الاسرار و عدةالابرار است در نظر گرفته شد.

علی دهباشی اضافه کرد: پرداختن به شخصیت وی نیاز به گذاشتن ده ها جلسه مفصل تر است و می طلبد که نسل جوانان با وارد شدن در این عرصه به موضوعات مطرح شده در کتاب های این عارف بزرگ بپردازند.

وی افزود: ایرانیان بزرگترین و مهمترین تقسیرها را بر قرآن مجید که مورد تکریم مسلمانان است نوشته اند ، از بزرگترین این تفسیرها، تفسیر بزرگ کشف الاسرار و عدةالابرار رشید الدین است که با دارا بودن وجه عرفانی در دنیای امروزی با وجود قرائت های خشنی که از قرآن و اسلام نشان داده می شود چهره انسانی از قرآن را نشان می دهد.

مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران نیز اظهار داشت : تفسیر کشف الاسرار میبدی جزو کاملترین تفسیرهاست که جایگاه تصوف را به صورت هدفمند نشان داده است .

بهرام پروین گنابادی در ادامه گفت : رشید الدین میبدی با تیزهوشی و زیرکی خاصی که ویژگی مردمان مناطق بیابانی است با حرکتی هدفمند تفسیر خود را که مبتنی بر ذوق و عرفان است جزو مقبول ترین تفسیرها به همگان نشان داده است .

وی تصریح کرد: روشی که در تفسیر رشیدالدین به کار برده شد تثبیت کننده جریان عرفان اسلامی و تصوف است و این تفسیر را در بین تفاسیر بی نظیرترین تفسیر کرده است.

همچنین سید محمد حسینی استاد زبان و ادبیات عرب و استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبایی، رشید الدین میبدی را فردی عالم و فاضل هم در ادب عربی و هم در فنون بلاغت و نیز تفسیر معرفی کرد که می توان در کتاب پر بار کشف الاسرار و عدةالابرار همه این خصوصیات را به روشنی دید.

وی افزود: میبدی از انگشت شمار مفسرانی است که تفسیر اشاعی بر قرآن مجید نوشت.

به گفته محقق میبدی ما یزدی ها و میبدی ها نسبت به سرمایه های فرهنگی و معنوی شهر و دیار خود غافل هستیم و خدمات شایسته ای در معرفی پیشینه فرهنگی خود انجام ندادیم اما وقتی کاری را شروع کنیم با سعی و تلاش به شایستگی انجام می دهیم .

سید عبدالعظیم پویا در ادامه گزارشی از برگزاری کنگره رشیدالدین ارائه کرد و افزود : به دنبال برگزاری کنگره بر طبق اسنادی که به دست آمد رشیدالدین در سال 562 هجری قمری در این خطه زندگی می کرد و قسمتی عمده از عمر خود را نیز در هرات نزد خواجه عبدالله انصاری شاگردی می کرده است.

شب خواجه رشیدالدین میبدی چهار صد و سی و هشتمین شب از شب های برگزار شده توسط مجله بخاراست که در ارتباط با شخصیت های فرهنگی ، ادبی و تاریخی تا به حال در شهرهای اصفهان ، شیراز ، بابل ، گناوه ، کابل ، برلین و… برگزار شده است.

کنگره بزرگداشت ابوالفضل رشید الدین میبدی در سال 1374 در میبد برگزار شد.