معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ایران، ظرفیت صادرات صنایع دستی تا سقف دو میلیارد دلار در سال را داراست و این مزیت بزرگی است .

یزد- ایرنا : ‘علی اصغر مونسان’ عصر دوشنبه در مراسم جشن انتخاب شهر میبد یزد بعنوان شهر جهانی زیلو افزود: صادرات ایران در حوزه صنایع در سال گذشته به ارزش 281 میلیون دلار از مبادی گمرگ و 250 میلیون دلار به صورت چمدانی، نشان دهنده پتانسیل بسیار خوب در این زمینه است.

وی تصریح کرد: صنایع دستی هم ابعاد اقتصادی دارد و هم فرهنگی و اجتماعی که به سبب بعد اقتصادی توانسته در دورترین و محروم ترین نقاط برای جامعه محلی ایجاد درآمدزایی کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین بخش گردشگری استان یزد را از قطب های کشوری در این بخش معرفی کرد و اشتغال آفرینی را از عمده ابعاد فرهنگی صنایع دستی برشمرد.

مونسان گفت: عمده فعالان در حوزه صنایع دستی، بانوان هستند و از مزیت های بسیار خوب این بخش هم کمک به اقتصاد خانواده و تولید محلی است.

معاون رئیس‌جمهویر و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه از همه کسانی که برای ثبت میبد به عنوان شهر جهانی زیلو تلاش کردند تشکر کرد.

شهر میبد یزد، پنجم آذرماه 97 و پس از بررسی‌های انجام گرفته توسط ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در آبان ماه 97، به عنوان شهر جهانی زیلو معرفی شد .

قدیمی‌ترین زیلوی این منطقه، مربوط به 850 سال پیش است که در موزه میبد نگهداری می‌شود؛ نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن 12 هجری قمری است که بر روی آن 24 سجاده طراحی‌شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و 118 هجری قمری نقش بسته است.