مدیرنمایندگی ستاد دیه استان یزد گفت:12 میلیارد و 500 میلیون ریال برای آزادی 11 زندانی محروم مالی شهرستان میبد در زندان های استان نیاز است که همت خیرین و مردم را می طلبد.

بام میبد : اسلام افشون پنجشنبه شب در جشن گلریزان که درهتل کریاس پالاس میبد برگزارشد ، با تشکر از مردم میبد که برای آزادی زندانیان غیرعمد همراهی کرده اند افزود: جرائم غیر عمد شامل تصادفات رانندگی ، مهریه های غیر معقول ، حوادث کارگاهی و چکهای بلامحل است که افراد را روانه زندان می کند.

وی تصریح کرد: در تصادفات رانندگی رعایت نکردن قوانین رانندگی ، رانندگی بدون گواهینامه و استفاده نکردن از وسیله نقلیه سالم و بدون عیب علت ارتکاب جرم است.

مدیرنمایندگی ستاد دیه استان یزد اضافه کرد: هر سال مهریه ها سنگین تر از سال قبل می شود هنوز مهریه های معقول درخانواده ها بسته به توان زوج رواج پیدا نکرده و متاسفانه مهریه به عدد سال تولد ، تاریخ میلادی و سال وقوع عقد تعیین می شود و در حین تعیین گفته می شود «مهریه را کی داده و کی گرفته » ، در حالی که چنین حرفی صحیح نیست.

وی با اشاره به اینکه اتفاقا مهریه هم دادنی و هم گرفتنی است خاطرنشان کرد: درتعیین مهریه باید به به وجود زندانی هایی که به علت مهریه سنگین به زندان افتادند توجه شود ، همچنین تحقیقات قبل از ازدواج نیز باید صورت گیرد تا بعدها خانواده ها با مشکل مواجه نشوند.

اسلام افشون همچنین گفت چک برای سهولت داد و ستد است باید افراد در هنگام صدور توجه داشته باشند  که آیا می توانند چک را در تاریخ خودش پاس کنند و همین طورباید مواظب کلاهبردارن باشند تا با گرفتن چک کلاه سرشان نروند.

 وی در ادامه با ارائه آماری از وضعیت جرایم غیرعمد در زندان های استان یزد گفت : در سال گذشته با همت خیرین ، حامیان ستاد دیه و مسئولان شهرستان های استان تعداد 156 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد از زندان های استان با مبلغ 6 میلیارد و 400 میلیون تومان آزاد شدند.

مدیرنمایندگی ستاد دیه استان یزد افزود: مبلغ کل برای آزادی این زندانیان 197 میلیارد ریال بوده که 133 میلیارد ریال از این مبلغ را کمیته ستاد دیه استان با همکاری شورای حل اختلاف و مددکاران از طریق گذشت رضایت مندان گرفته است.

این مسئول آمارزندانیان محروم مالی امسال را نیز از ابتدای سال جاری 160 نفر عنوان کرد که با هزینه 43 میلیارد ریال که  از رندان ها آزاد شدند که برای آزادی آنها 352 میلیارد ریال نیاز بوده که با همکاری خیرین ،  بانک ها و نیز شاکیان با گذشت 310 میلیارد ریال تامین شده است.

وی افزود: درسال جاری چهارنفر محروم مالی شهرستان میبد با هزینه یک میلیارد ریال از زندان های استان آزاد شده اند که هزینه آزادی آنها 5 میلیارد بوده است که با گذشت شاکیان چهار میلیارد آن تامین شده است.

مدیرنمایندگی ستاد دیه استان یزد در پایان از مردم و مسئولینی که درجشن گلریزان شرکت کرده اند و در آزادی زندانیان نقش آفرین هستند ، همچنین از هیئت قمر بنی هاشم میبد که در برگزاری جشن همت کرده اند قدردانی کرد.

منبع : www.irna.ir/yazd