همایش نوروزی فرهیختگان میبدی با حضور جمع زیادی از فرهیختگان و پزشکان میبدی ساکن در کل کشور و نیز خارج از مرزهای ایران در روز میبد و در هتل کریاس پلاس این شهرستان برگزار شد.

بام میبد : استاندار یزد در این مراسم ، با تشکر از کسانی که زمینه و شرایط چنین گردهمایی هایی را فراهم می کنند گفت : شهرستان میبد یکی از شهرستان های پیشرو در زمینه برگزاری چنین همایش ها و گردهمایی هایی است که کمک به تقویت سرمایه اجتماعی و ایجاد همگرایی های جمعی برای توسعه وپیشرفت یک شهرستان می کند.

محمد علی طالبی افزود : میبد یکی از شهرهای سرآمد در استان به دست فرهیختگان ، صنعتگران و بخش خصوصی در این شهرستان ساخته شده است که این امر نتیجه چنین گردهمایی ها ، دور هم جمع شدن ها و مشارکت های جمعی است که درارتباط با آنها توسعه شهرستان در قالب یک اراده جمعی شکل می گیرد و زمینه را برای بهره وری از منابع و ظرفیت های این شهرستان فراهم می کند.

وی همچنین با تبریک سال جدید و با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام سال تولید تصریح کرد: شرایط استان و کشور اقتضا می کند که بیشتر به حوزه اقتصاد ، معیشت ومسائل مرتبط به اشتغال  پرداخته شود و میبد نیز با توجه به شرایط و ظرفیت هایی و توانمندی هایی که دارد می تواند دراین حوزه نقش موثری داشته باشد و می توان انتظار داشت که به کمک مسئولان ، صنعتگران و مردم گره ها از فرآیند تولید باز شود و پروژه های نیمه تمام و راکد فعال شود.

ایجاد تعادل میان مهاجر پذیری و از دست دادن نخبگان ضروری است

امام جمعه میبد نیز گفت : باید در سایه هم فکری و هم اندیشی راهی برای ایجاد تعادل میان مهاجر پذیری و از دست دادن نخبگان پیدا کرد ، می توان  با ایجاد مراکز تحقیق و پژوهش و ارتقای شاخص های تعالی و پیشرفت و رویکرد پژوهشی  زمینه را برای ماندن نخبگان فراهم کرد.

حجت الاسلام علیرضا اعرافی همچنین به اشاره به مدیریت منابع آب گفت : دریک دهه آینده در صورت عدم مدیریت منانع آب شاهد وقوع فاجعه و مشکلات جدی د راین زمینه خواهیم بود که باید مورد توجه قرار گیزد.

وی در ادامه با تقدیر از افتخار آفرینی دانش آموزان تصریح کرد : با ایجاد زیر ساخت ها و رعایت شاخص ها باید زمینه برای سرمایه آوری برای پیشرفت شهرفراهم آوریم و به خیرین نیز برای انجام فعالیت های خیری در حوزه های علمی ، اقتصادی ، عمرانی و رسیدگی به مردم کمک کنیم.

لزوم قدردانی از فعالین اقتصادی ، صنعتگران و کارگران

نماینده مردم تفت و میبد درمجلس شورای اسلامی نیز گفت : باید قدردانی کرد از همه کسانی که در سال گذشته منشاء خیر و برکت برای شهرستان بوده است و چون امسال از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامیده شده باید از فعالین اقتصادی شهرستان که در شرایط کنونی مشقت تولید و دیگر گرفتاری ها را به جان می خرند تا کالای تولید شده را صادر کنند و نیز کارگران که بعضی سه شیفت نیز کار می کنند تشکرکرد.

دکترکمال دهقانی فیروزآبادی افزود: علی رغم اینکه باید از دولت برای فراهم کردن زیر ساخت ها تشکر کرد اما در میبد پشت سر هر اقدام عمرانی وقابل توجه خیران و فعالان اقتصادی هستند  این نشان دهنده به خود متکی بودن این شهرستان است که از ظرفیت های بی پایان خود استفاده می کند.

وی در ادامه از همه خیران و فعالان اقتصادی خواست برای ساخت اماکن ورزشی ، مراکز درمانی مراکز خیری و… در کنار مدیران قرار بگیرند.

تعیین 45 پروژه به عنوان اولویت های کاری در سال 97

فرماندار میبد هم در این همایش گزارشی از اقدامات انجام شده و در حال انجام مرتبط با حدود 45 پروژه که به صورت اولویت های کاری در سال 97 با تشکیل جلسات تعیین شد ، ارائه داد .

حسین فلاح در ادامه با اشاره به اینکه با کمک فرهیختگان د رحوزه میراث فرهنگی انتخاب شهر میبد به عنوان شهر جهانی میبد زیلو صورت گرفته است گفت : همه اعم از دانشگاهیان ، شهرداری و شورای شهر و… باید موضوع جهانی شدن شهر میبد را نیز با افق 2020 که پیش رو است نیز پیگیری کرد.

وی همچنین به معرفی صنایع دستی میبد و تعداد فعالین دراین حوزه ها پرداخت و گفت : 300 نفر در حوزه زیلو ، 250 نفر در کاربافی ، 500 نفر در حوزه سفال و سرامیک و… مشغول به کار هستند .

این مسئول همچنین به روشنایی 24 کیلومتر از مسیر میبد به سمت پل خورشید اشاره کرد که اتفاق خوبی در این شرایط سخت اقتصادی است که باید به خاطر ان از امام جمعه میبد و مسئولین شهرداری و شورای شهر تشکرکرد.   

به گفته دبیر همایش فرهیختگان میبدی این همایش که از سال 74 تا به حال برگزار شده است در ابتدا به عنوان همایش پزشکان میبدی سراسر کشور برگزار می شد و در این چند سال اخیر این همایش مختص فرهیختگان میبدی در همه رشته  برگزار می شود.

دکتر کمال بیگی هدف از برگزاری  این همایش را شناساندن فرزندان برومند میبد به میبدیها و همچنین هم افزایی و مراوده فرهیختگان این شهرستان عنوان کرد.