دکتر حسین اعرافی در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت : دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از دست آوردهای عظیم جمهوری اسلامی در رده دانشگاه های برتر دنیا از نظر تعداد دانشجو است و از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که درچند دهه گذشته از طریق این دانشگاه توانسته ارائه دهنده خدمات گسترده و پاسخگوی […]

دکتر حسین اعرافی در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت : دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از دست آوردهای عظیم جمهوری اسلامی در رده دانشگاه های برتر دنیا از نظر تعداد دانشجو است و از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که درچند دهه گذشته از طریق این دانشگاه توانسته ارائه دهنده خدمات گسترده و پاسخگوی نیازهای علمی و پژوهشی درسطح کشور باشد.

وی با اشاره به آمار بالای اعضای هیئت علمی ، کارمندان و دانشجویان این دانشگاه یادآور شد : دانشگاه آزاد اسلامی با موفق شدن به تامین نیروهای مختصص برای کشوردر سطوح مختلف علمی توانسته علاوه بر جلوگیری از خروج مقدار زیادی ارز از کشورو به دنبال آن  صرفه جویی ارزی ایجاد خود باوری درپرورش نیرهای متخصص در کشور نماید و به این گونه با بومی سازی نیروهای متخصص جایگاه کشوررا در حوزه تولید علم ارتقا دهد.

رئیس دانشگاه اسلامی میبد تعداد واحدهای دانشگاه آزاد را حدود 400 واحد برشمرد و افزود: دراین دانشگاه ها انجام  کارهای علمی و پژوهشی در سطح مطلوب موجب شده تا دانشگااه آزاد اسلامی در رتبه بندی دانشگاههای دنیا در پایگاه سیویلیکا رتبه 279 در سطح دنیا داشته باشد.

** دانشگاه آزاد اسلامی میبد 32 سال سابقه فعالیت دارد

وی درادامه به 32 سال سابقه دانشگاه آزاد میبد اشاره کرد و گفت : این دانشگاه در 35 رشته کاردانی و کارشناسی ، 32 رشته کارشناسی ارشد و هشت رشته دکتری پذیرش دانشجو دارد .

اعرافی افزود : در این 32 سال حدود 30 هزار نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند که در بخش های مختلف در اقصا نقاط کشور مشغول به فعالیت هستند.

رئیس دانشگاه اسلامی میبد گفت : در دوره اخیر رشته زراعت در سطح دکتری ، رشته کارشناسی مدیریت بیمه و مهندسی معماری در مقطع کارشناسی به مجموعه رشته های دانشگاهی این دانشگاه اضافه شده و همچین قرار است در سال آتی رشته بهداشت عمومی به این مجموعه اضافه شود.

وی بیشترین تاکید دانشگاه را بر راه اندازی رشته هایی درمقاطع تکمیلی برای مصون بودن شهرستان آسیب های اجتماعی عنوان کرد.

این مسئول همینطور به توجیه کردن پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی میبد در رشته پرستاری که در سال جاری بدون هماهنگی با آماری بالا به صورت ذخیره معرفی شده بودند و به دنبال آن حق کاذبی ایجاد شده بود،  اشاره کرد.  

** انجام امور پژوهشی مورد توجه دانشگاه آزاد اسلامی میبد می باشد

رئیس دانشگاه اسلامی میبد با بیان اینکه از موارد شاخص در این دانشگاه وجود  60 کارگاه و آزمایشگاه مجهز می باشد ، تعداد هیئت علمی دانشگاه را 75 نفر برشمرد که 6 نفر از آنها به مرتبه دانشیاری رسیده اند.

این مسئول تصریح کرد: کاهش تعداد دانشجویان و ایجاد شدن دانشگاه ها به صورت موازی موجب شده تا دانشگاه آزاد اسلامی با اندیشیدن تدابیری حرکت به  سمت دانشگاه های نسل سه ، چهارو پنج را دنبال کند تا به موجب آن بتوان دانشگاه را با نیاز سنجی از نظر امور پژوهشی ، تحقیقات و اقتصادی مدیریت کرد و دانشگاه جایگاه خود را در امور پژوهشی و تحقیقاتی حفظ کند.

اعرافی همچنین اظهار داشت : پیگیری هایی درارتباط راه اندازی آزمایشگاه همکار استاندارد درزمینه سنگدانه و نیز بتن شده است همچنین آزمایشگاه سرامیک فعال تراز قبل شده و به زودی با توجه به صنعتی بودن شهرستان و نیاز شهرستان ، آزمایشگاه خاک با هدف کمک به صنایع منطقه با اخر مجوز در دانشگاه راه اندازی می شود .

رئیس دانشگاه اسلامی میبد همچنین پیگیری اخذ مجوز مجله علمی ، راه اندازی موزه علوم طبیعی با استفاده از تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی واحد ، برنامه ریزی برگزاری اولین دوره مسابقات ملی طرحی و معماری پایدار را از دیگر امور پژوهشی دانشگاه با هدف ارتباط با صنعت و خارج کردن دانشگاه از اینکه فقط یک مرکز علمی باشد ، برشمرد.

وی افزود : سعی شده ساعت های کارهیئت های علمی دانشگاه در حوزه پژوهش و ارتباط با صنعت مدیریت شود.

**مورد توجه بدون امور آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی میبد

رئیس دانشگاه اسلامی میبد خاطرنشان کرد : با توجه به نیاز شهرستان راه اندازی آکادمی زبان های خارجی و راه اندازی مدرسه سما مورد عنایت دانشگاه آزاد بوده است که با راه اندازی این مدارس دانش آموزان در سطوح مختلف آموزشی با توجه به نیاز سنجی پذیرش می شود.

وی همچنین راه اندازی هنرستان پسرانه تخصصی تربیت بدنی برای اولین بار در استان و راه اندازی هنرستان هنرهای زیبا در سال آینده اشاره کرد.

**برگزاری دوره های کوتاه مدت مهارت آموزی

اعرافی افزود : با مشارکت مراکز خصوصی به برگزاری دوره های آموزشی کاربردی کوتاه مدت برای مهارت آموزی دانشجویان توجه شده است ، همچنین برگزاری کارگاه های دوره آموزشی کوتاه مدت توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه در دوره جدید مدیریت مورد عنایت قرارگرفته است.

** تلاش برای برگزاری همایش ها و مسابقات

وی در ادامه به برگزاری بیست و سومین همایش ملی در رشته حقوق ، نقشه برداری و ایمنی ، بهداشت و محیط و نیز عمران و همچنین برگزاری دومین دوره مسابقات ملی سرامیک  در سال آینده دردانشگاه اشاره کرد.

** تاکید دانشگاه آزاد اسلامی میبد در جهت متکی نبودن به منابع شهری

اعرافی همچنین اظهار داشت : کسب درآمد در ارتباط با صنعت و بستن قراردادهای برون دانشگاهی با توجه به ظرفیت های خوبی که در دانشگاه است مورد توجه قرار گرفته است ، همچنین 30 درصد نیروهای دانشگاه در جهت صرفه جویی در هزینه های تعدیل شده اند.

این مسئول تاکید کرد: هیچ موقع برخلاف آنچه گفته می شود از محل فروش تجهیزات دانشگاه مانند وسایل نقلیه پرداخت حقوق و هزینه های جاری صورت نگرفته است بلکه با فروش تجهیزات با صرف هزینه هایی تجهیزات وامکانات و خودروها نوسازی شده است.

رئیس دانشگاه اسلامی میبد افزود: همچنین تلاش شده به مالکیت  املاک و مستغلات دانشگاه که فاقد سند قطعی بوده ، سندیت داده شود.

** برگزاری مراسم های فرهنگی با رعایت موازین شرعی در دانشگاه

وی افزود : اولویت دانشگاه آزاد اسلامی میبد رعایت اصول اسلامی و مبانی شرعی اسلامی و حرمت درجهت آرمان های انقلاب اسلامی است و برهمین اساس برگزاری جشن ها به مناسبت های مختلف و نیز اردوهای دانشجویی با رعایت موازین روند افزایشی داشته است.

**دایرشدن کلینک دامپزشکی دردانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه اسلامی میبد اضافه کرد: با توجه به اینکه استان یزد قطب دامپزشکی کشورمحسوب می شود و در راس این قطب شهرهای اشکذر و میبد قراردارند و می تواند صنعت خوبی برای شهرستان باشد مسابقه ملی زیبایی اسب با استقبال خوبی در این دانشگاه  برگزارشد.

وی ادامه داد : با توجه به این موضوع برای احداث بیمارستان دامپزشکی برای ارتقای سطح بهداشت و درمان دام و حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی در دانشگاه برنامه ریزی و تجهیزاتی تدارک دیده شده است  ودر حال حاضر نیزفاز اول آن با احداث کلینک دامپزشکی به متراژ یک هزار متر با بهره گیری از متخصصان دردانشگاه دایر شده است.

**فعالیت های عمرانی دانشگاه

رئیس دانشگاه اسلامی میبد درادامه احداث پل زیرگذردر روبروی دانشگاه ، تامین روشنایی جلوی دانشگاه جهت فراهم کردن ایمنی دانشجویان ، بهسازی و بازسازی جداول ، نعمیر و مرمت فضاهای عمومی و آموزشی دانشگاه و حفظ و نگهداری فضاهای موجود دانشگاه و… را از اقدامات انجام شده با هدف نگهداری این مجموعه ارزشمند عنوان کرد.

وی همچنین به احداث پل در ورودی شمال غربی دانشگاه از طرف بدر آباد برای ایمنی دانش آموزان آموزشگاه سما که در دست اقدام است اشاره کرد.

این مسئول ادامه داد : با توجه به گستردگی فضاهای دانشگاه و معدود بودن تعداد دانشجویان در راستای ارائه به خدمات به شهربخشی از فضای 175 هکتاری فضای دانشگاه به بخش خصوصی در جهت بهره برداری در حوزه گردشگری واگذارشده و در این ارتباط  اقدامات خوبی در جهت احداث باغ تالار با داشتن فضای سبزگسترده شده است.

وجود 30 هکتار فضای سبز در دانشگاه آزاد اسلامی میبد

وی با اشاره به وجود 30 هکتار فضای سبز دانشگاه گفت : در حدود 4 هکتار از باغ کشاورزی که در دانشگاه که گیاهان زیتون ، پسته و انار دارد 800 میلیون تومان هزینه شده تا با استفاده  از تجهیزات آبیاری قطره ای در آن  کاشت گیاهان دارویی کم آبخواه نیز صورت گیرد.

دانشگاه ازاد اسلامی میبد هر ساله در رشته هایی مانند حقوق ، عمران ، زبان ، معماری و… در سطوح کارشناسی و دکتری پذیرش دانشجو دارد.

این دانشگاه در پذیرش دانشجو با ادارات بهزیستی و کمیته امداد و بنیاد شهید در جهت کاهش هزینه های تحصیل دانشجویان همکاری دارد ، همچنین صندوق خیریه علی بن ابیطالب در دانشگاه ایجاد شده که کارمندان هر ماهه بخشی از حقوق خود را برای کمک در امر تحصیل دانشجویان بی بضاعت به این صندوق واریز می کنند.