دست های همدلی و اتحاد زیلو بافان میبدی در هم گره شد/تصاویر

با برگزاری گردهمایی زیلوبافان میبدی به مناسبت هفته کارگر و گرامیداشت روز جهانی کارگر، زیلو بافان میبدی دست های اتحاد و همدلی و همکاری خود را در هم گره زدند تا با قرار گرفتن در زیر مجموعه خوشه زیلو برای رونق و شکوفایی هنر صنعت زیلو تلاش کنند.

جمعه شب یکی از تالارهای شهرستان میبد در محله شهیدیه شاهد گردهمایی و حضور زیلوبافانی بود که چندی پیش به دنبال تلاش و کوششی که آنها نسل درنسل برای حفظ و پایداری هنر صنعت زیلو بافی به نام شهرشان میبد داشتند زیلو بافی به نام شهر میبد ثبت جهانی شد و شهرمیبد به شهرجهانی زیلو برگزیده شد.

زیلوبافانی که زمانی خود و پدرها و مادرهایشان در روشنایی روز و در تاریکی شب با کورسویی از روشنایی که کارگاه آنها از درخشش نورخورشید و فروختن شعله چراغ دستی داشت در کنار دستگاه زیلو بافی حاصل تلاش و دسترنج خود را بر تارهای دستگاه زیلو بافی به صورت رد نخ از میان تارها با شگردی خاص و پنجه زدن نقش می انداختند و گل به گل وجودشان از نقشی که می انداختند می شکفت.

آنها زمانی به صورت خانوادگی زن و مرد ، بچه ، پیر و جوان با تلاشی که داشتند از راه زیلو بافی  ارتزاق می کردند زنها همراه با خانه داری در کنار همسر و فرزندانشان که زیلو بافی می کردند ماسوره می پیچیدند و گاه نیز در بافت زیلو با آنها همکاری داشتند ، در هر خانه ای در هر محله ای از میبد به خصوص محله بشنیغان مهد زیلو بافی صدای پنجه زدن زیلو بلند بود و دورهمی زیلو بافان در محلات در ساعاتی از روز به خوردن چایی و شولی و نان لطیر از غذاهای محلی شهر میبد سپری می شد.

داشته های مادر عرصه زیلو بافی مدیون هنرمندان زیلوفاف است

در این مراسم گردهمایی که با همت دست اندرکاران خوشه زیلو و حضور مسئولین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد و شهرستان میبد برپا شد نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی با تبریک روز جهانی کارگرگفت : ما آنچه در حال حاضر درعرصه زیلوبافی  داریم مدیون اساتید هنرمند زیلوباف است که با تلاش و کوشش شبانه روزی آنها همراه با عشق در کارگاه های زیلوبافی میبد شهر جهانی زیلو شد.

دکتر کمال دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه باید دست تک تک زیلوبافان را بوسید افزود : در جلسه ای که دیروز با حضور امام جمعه میبد برگزار شد گزارشی کامل از زیلوبافی با در نظر گرفتن همه جوانب زیلوبافی مانند بیمه ، بیان راهکارهای بیمه کردن زیلوبافان ، تهیه مواد اولیه مرغوب و ارزان ، شرکت دادن زیلوبافان در نمایشگاه ها و بسیاری موارد دیگر مطرح شد و مقرر شد با همکاری جهاد دانشگاهی ، شرکت شهرک های صنعتی و فرمانداری و ادارات و نهاد های دولتی فعالیت ها و نیز پیگیری مسائل و مشکلات درحوزه زیلو بافی بر اساس سند هایی بلند مدت پیگری شود.

همه مردم همراه و همقدم در جهانی شدن زیلوی میبد نقش داشتند

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری یزد نیز در این مراسم گفت : همه مردم و مسئولان شهرستان میبد همراه و همقدم شدند تا در مسیر جهانی شدن زیلو هنر صنعت شهرستان میبد همراه با آموزش گام برداشته شود .

سید مسعود عظیمی با تشکر از زحمت کشیده شده در مسیر جهانی شدن شهر میبد به نام زیلو افزود: یکی از بهترین ابزارها برای همدلی ، دوستی ، بسیج شدن و با هم بودن برگزاری گردهمایی و دورهم جمع شدن است تا مودت و دوستی بیشتری ایجاد شود.

وی از یلوبافان خواست به بیان تجربه ها و گفته های خود در باب زیلو بافی بپردازند تا برای نسل های بعد به یادگار بماند.

در این مراسم از هنرمندان برجسته زیلوباف با اهدای تندیسی از چهره آنها و لوح سپاس قدردانی  شد.

خوشه صنعتی مجموعه ای از واحدهای صنعتی یا تولیدی در یک محدوده جغرافیایی خاص با فعالیت های مشترک در زمینه تولید یک محصول است.

خوشه زیلو، طرحی است که با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی و جهاد‌ دانشگاهی استان یزد در حال اجراست و طی سه تا پنج سال توسعه کسب و کار زیلو را دنبال می‌کند .

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

قدیمی‌ترین و در عین حال نفیس‌ترین زیلوهای میبد، به قرن 12 هـ .ق تعلق دارد و بر روی آن بیست و چهار سجاده طراحی شده است.