با برگزاری مسابقات اسپوکس برای اولین بار در میبد با شرکت 90 نفر بازیکن این رشته ورزشی در پنج رده سنی ، 20 نفر با مشخص شدن نفرات اول تا سوم هر رده سنی به مقام برتر دست یافتند.

نائب رئیس کمیته اسپوکس استان یزد  با ارائه توضیحاتی در خصوص ورزش اسپوکس و برگزاری این مسابقات در میبد به ایرنا گفت : این ورزش که از سال 95 تا به حال در کشور به عنوان یک رشته ورزشی فعال شده و در اواخر سال 95 نیزدر استان یزد  با حضور 2 مربی که دوره مربی گری این رشته ورزشی را درهمان سال در اصفهان گذرانده اند شروع به کار کرد.

حدیث پویافر افزود: این ورزش ، ورزشی کاملا ایرانی است که نام آن برای رقابت درعرصه های بین المللی به معنی با هوش ترین ، سریع ترین و چاپک ترین به صورت نامی بین المللی انتخاب شده است .

وی ادامه داد : شمشیر های انتخابی در این رشته ورزشی با توجه به دوره های قبل ایران باستان انتخاب شده است به طوری که در ابتدا شمشیر آکیناکه با 75 سانت و بعد از آن سوسر به اندازه یک متر که هر کدام مربوط به دوره خاصی از دوره های ایران باستان مانند هخامنشیان ، ساسانیان و اشکانیان به دنبال تحقیقات انجام شده انتخاب گردیده و بر اساس آن شمشیرها ، شمشیرهای این رشته ورزشی تولید و مورد استفاده قرار گرفته است.

قوانین ورزش اسکپوس پایه ، خاص و ابتدایی است

نائب رئیس کمیته اسپوکس استان یزد یادآور شد : قوانین  این رشته پایه ، خاص و ابتدایی برای شرکت افراد از سن 5 سال تا 65بالای  سال است و هر کس بسته به توان خود که بتواند شمشیر را به دست بگیرد می تواند در این مسابقات این رشته ورزشی شرکت کند.

پایا فر با شاره به اینکه در حال حاضر 19 کشور فعالیت همزمان در این رشته ورزشی دارند و مجمع اصلی این ورزش در ایران هست تصریح کرد: پارسال مسابقات انتخاب تیم ملی این رشته ورزشی در کشور برگزار شد و از استان یزد پنج نفر از افراد توانستند به تیم ملی راه یابند ، همچنین  مسابقه بین المللی نیز در شهریور ماه امسال برگزار می شود.

وی ادامه داد :  دراستان یزد هم برای بانوان وهم آقایان مسابقات مختلف ورزش اسپوکس درقالب جام فجر ، جام رمضان و … برگزار می شود و این مسابقات نیز به عنوان جام رمضان بین  شهرهای یزد و میبد با حضور 90 شرکت کننده برگزارشد.

نفرات برتر مسابقه اسپوکس در میبد

در پایان مسابقه از بین  60 شرکت از باشگاه شارستان میبد و نیز 30 شرکت کننده یزدی 20 نفر به مقام برتر دست یافتند.

فهیمه کلانتر ، هانیه دهقانی در رده نونهالان به ترتیت  اول و دوم شدند و زینیب دهقانی و فاطمه علی محمدی به طور مشترک مقام سوم را به دست آوردند.

زهره دهقانی و آیدا فیاضی به ترتیب مقام های اول و دوم رده خردسالان  را کسب کردند و ریحانه دخت جعفری و ستایش رحمان شناس در این رده به طور مشترک سوم شدند.

همچنین الهه شریف زاده ، فاطمه شایان فر به کسب مقام های اول تا دوم  رده نوجوانان نائل آمدند و همچنین مهدیه فهیمی و مهتاب اقایی موفق شدند به طور مشترک دراین مقام سوم را به دست آورند.

در رده جوانان یا امید نیز فاطمه کلانتر و زهرا وهابی اول و دوم شدند و فاطمه یکدانه و مریم ملاصادقی به طور مشترک مقام سوم این رده را به دست آوردند.

فاطمه دهقانی و مریم نابینا هم در رده بزرگسالان به ترتیب اول و دوم شدند وطاهر رحیمدل و محبوبه رشیدی نیز مقام سوم این رده را به دست آوردند.

در استان یزد بالغ بر بیش از 150 نفر از بانوان  در رشته ورزشی اسپوکس در استان یزد فعالیت دارند.