اولین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی با بیش از 60 غرفه و با حضور هنرمندان صنایع دستی 10 استان کشور در شهر جهانی زیلو گشایش یافت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در حاشیه مراسم افتتاح این نمایشگاه که با حضور مسوولان استان یزد و شهرستان میبد برگزار شد ، به ایرنا گفت: این نمایشگاه  بزرگترین نمایشگاهی است که تا به حال در میبد با حضور هنرمندان 10 استان کشور در میبد برگزار شده و بیشترین صنایع دستی ایران در بیش از 60 غرفه ای که در این نمایشگاه برپا است به معرض نمایش گذاشته شده است.

سید مصطفی فاطمی تصریح کرد: امید است با توجه به حضورهمه شهرهایی که توانسته اند در حوزه صنایع دستی به عنوان برند شناخته شوند و نیز شهرها و حتی روستاهایی که ثبت جهانی و ملی شده اند و نیز از تولید به مصرف بودن صنایع دستی و قیمت های مناسب محصولات عرضه شده مردم استقبال خوبی از برگزاری این نمایشگاه  داشته باشند. 

وی افزود : میبد شهر جهانی زیلو میزبان شهرهایی است که به عنوان شهرهای متناظر این شهرستان در دیگر حوزه های صنایع دستی ثبت جهانی شده اند.

فرماندار میبد نیز به استان هایی که در نمایشگاه حضور دارند  خیر مقدم گفت و از زحمات کشیده شده برای برگزاری این نمایشگاه در شهر جهانی زیلو تشکر کرد.

آثار ارائه شده در اولین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی برگزار شده در میبد

در این نمایشگاه صنایع دستی با عناوین پخل بافی خراسان جنوبی ، کپو بافی خوزستان، حصیر بافی کرمان ، چوقا بافی خوزستان ، تولیدات چرم ، گلیم و جاجیم بافی استان های مختلف ، صنایع دریایی بوشهر، ظروف سنگی (دیزی) مشهد ، آجیده دوزی خوشخواب تفت ، صنایع چاپ یزد، مبلمان سنتی یزد ، موتابی بفروئیه ، کاربافی ،محصولات زیلوی میبد ، و… به معرض نمایش و فروش گذاشته شده است.

همچنین غرفه های سفال ، رنگرزی سنتی زیلوی میبد ، سفال و… ، همچنین سیاه چادر عشایر سربیشه خراسان جنوبی ، سیاه چادر ایل عشایری سنگسری سمنان و …در محوطه نمایشگاه برپا است که در آن ها پخت غذاهای محلی انجام می شود و نیز بساط چای آتیشی روستایی و شربت و نوشیدنی هم در این سیاه چادرها برپا است.

اولین نمایشگاه صنایع دستی تا روز 27 خرداد ماه در سالن ورزشی شهدای میبد در شهرک شهدای این شهرستان برپا است.

نمایشگاه طرح و زیلو نیز همزمان با این نمایشگاه در روز 27 خرداد در محوطه شاه عباسی میبد برگزار می شود.