مالیات یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است

مالیات به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمدی دولت برای تامین بودجه های کشوراست که تکیه برآن برای کاهش وابستگی بودجه های جاری کشور به درآمدهای نفتی یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است.

رییس اداره دارایی میبد با حضور در برنامه میز خدمت این هفته و طی سخنرانی که پیش از خطبه های نماز جمعه گفت: با افزایش شفافیت اقتصادی امکان شناسایی مودیان مالیاتی در کشور میسر می شود و درهمین راستا طرح جامع مالیاتی به عنوان یک طرح همه جانبه  و یکی از طرح های مهم کشور اقتصادی کشور اجرا گردید.

ماشاءالله حکیمی افزود: اداره امور مالیاتی میبد نیز همگام با سیاست های سازمان امورمالیاتی اقدامات متعددی درحوزه های سخت افزاری و نرم افزاری با افزایش سرانه زیر بنای اداری ، تغییر و به روزرسانی تسهیلات از طریق سیستم های جدید رایانه ای ، اصلاح شبکه های ارتباطی و آموزش نیروی انسانی برای اجرای طرح جامع مالیاتی اجرایی و عملیاتی کرده است.

وی ادامه داد: به دنبال اجرای طرح جامع مالیاتی کلیه پرونده های حقوقی و حقیقی این اداره در سامانه یکپارچه بارگذاری و حسابرسی می شود.

رییس اداره دارایی میبد در ادامه تصریح کرد: در سال 97 تعداد 2 هزار و 213 مورد معادل 61 درصد اظهارنامه الکترونیکی توسط مودیان مالیاتی گروه سوم تکمیل و به صورت مقطوع تعیین شده که  پرونده آنها بدون حسابرسی مورد پذیرش و اوراق تسویه آنها صادر شده است.

وصول 18 میلیارد 800 میلیون تومان معوقات مالیاتی

وی آمار کلی اظهارنامه الکترونیکی صاحبان مشاغل را چهار هزار و 82 مورد اعلام کرد و افزود: با تلاش همکاران تعداد 881 فقره چک های برگشتی معادل 18 میلیارد 800 میلیون تومان معوقات مالیاتی وصول گردیده است و در این ارتباط معوقات مالیاتی کاهش چشمگیری داشته است.

حکیمی همچنین میزان مراجعه مودیان به هیئت های حل اختلاف مالیاتی در سال 97 را 468 مورد و در سال 96 ، 746 پرونده عنوان کرد که حدود 45 درصد روند کاهشی داشته است.

رییس اداره دارایی میبد همچنین آمار اظهارنامه های الکترونیکی ارسالی مودیان مالیات بر درآمد ارزش افزوده حقوقی را یک هزار و 203 مورد و اشخاص حقیقی یک هزار و 32 مورد اعلام کرد.

وی افزود: در بخش صدور منابع غیرمستقیم در سال 97 بالغ بر25 میلیارد و 380 میلیون بابت 3 درصد عوارض ارزش افزوده داخل حریم و آلایندگی سهم شهرداری ها و دهیاری ها می باشد که از این میزان حدود 17 میلیارد و 980 میلیون تومان سهم شهرداری میبد ، یک میلیارد و 460 میلیون تومان شهرداری بفروئیه ، 523 میلیون تومان شهرداری ندوشن ، یک میلیارد و 269 میلیون تومان دهیاری رکن آباد، یک میلیارد و 167 میلیون تومان دهیاری مرکزی بیده ، 560 میلیون تومان دهیاری حسن آباد ، 567 میلیون تومان دهیاری مهر آباد، 545 میلیون تومان دهیاری حجت آباد و یک میلیارد و 415 سهم سایر دهیاری ها بوده که به حساب آنها واریز گردیده است.

ایرنا