رئیس اداره بهزیستی میبد گفت: خدمت رسانی به سالمندان به ویژه ویزیت در منزل خدمت رسانی شیرینی است که طی آن نیم پزشکی و درمانی ، خود به نزد بیمار می روند وبیمار برای تحت درمان قرار گرفتن نیاز به صرف هزینه و رفتن به مراکز درمانی ندارد.

سید محسن فلاح روز یکشنبه درحاشیه دیدار با بیمارسالمندی که خدمات ویزیت درمنزل دریافت می کند در گفتگو با ایرنا ، با ارائه توضیحاتی در ارتباط با خدمات ویزیت در منزل  افزود: در کنار ایجاد تنها مرکز روزانه نگهداری سالمندان میبد طرح ویزیت در منزل به عنوان مکمل خدمات دهی مرکز روزانه سالمندان  اجرا می شود و به دنبال به سالمندان تخت گرا به علت ضایعه نخاعی و یا بیماری های دیگر ارائه خدمات درمانی می شود.

وی با اشاره به اینکه خدمات ویزیت در منزل به بیماران روانی ، افراد دارای ضایعه نخاعی و بیماران نیازمند به مراقبت و نیز سالمندان ارائه می شود ، ادامه داد : تا به حال سعی شده عملکرد مراکز تحت نظارت بهزیستی درخدمت رسانی به مدد جویان درجه یک باشند و این مرکز نیز تا به حال عملکردی خوب و رضایت بخش داشته است.

رویکرد بهزیستی قطع نشدن رابطه سالمند با خانواده و حفظ کرامت انسانی اوست

رئیس اداره بهزیستی میبد همچنین اظهار داشت : رویکرد بهزیستی ترویج نگهداری سالمند در مراکز روزانه و قطع نشدن رابطه سالمند با خانواده با هدف حفظ کرامت سالمندان و رابطه عاطفی آنها با خانواده ها و انیز احصاس آرامش و امنیت بیشتر فرد سالمند در کنار خانواده و صمیمی تر و گرمتر کردن روابط می باشد.

وی یادآور شد : از مردم ، مسئولین و خیرین شهرستان میبد که به عنوان شهر دوستدار سالمند مطرح است انتظار می رود سالمندان را درک کنند و در مناسب سازی محیط ، فراهم کردن فضاهای آموزشی ، ورزشی و تفریحی برای سالمندان ، رعایت سد معبرو رفع مشکلات تردد سالمندان  در مکان های عمومی مانند مساجد ، حسینیه ها ، بانک ها و… تلاش کنند و اگر بنایی مانند مسجد را بنا می کنند به گذاشتن رمپ ورودی برای آن مکان و تسهیل تردد سالمند توجه کنند.

فلاح از خیرین خواست که به صورت داوطلبانه حامی سالمندان شوند تا بهزیستی با برنامه ریزی سالمندان نیازمند را به آنها معرفی کند.

این مسئول به ایجاد مرکز روزانه هم شبانه روزی و هم روزانه  برای بانوان و آقایان سالمند شامل امکانات تفریحی نوید داد و افزود : در حال حاضرتنها مرکزتوانبخشی و نگهداری روزانه سالمندان شهرستان به بانوان ارائه خدمات می دهد که می تواند با اعلام آمادگی آقایان یک روز در هفته نیز این مرکز به آقایان اختصاص پیدا کند.

دعای خیر سالمندان بهترین پاداش است

به گفته مسئول مرکزتوانبخشی و نگهداری روزانه سالمندان میبد ، این مرکز از آبان ماه سال 91 شروع به فعالیت کرده وبا برنامه ریزی پزشکی و درمانی خدمات آموزشی ، تفریحی ، درمانی و توانبخشی به سالمندان ارائه می نماید.

مریم کمالی که دعای خیر سالمندان را بهترین پاداش و برابر با تمام دنیا می داند ، افزود: در ابتدا افراد با رفتن به بهزیستی تشکیل پرونده می دهند و بعد ازاینکه درکمیسیون  تشخیص داده می شود  در چه حوزه ای باید خدمات دریافت کنند در صورت نیاز به حوزه ویزیت در منزل ارجاع داده می شوند و به دنبال آن  بعد ازارجاع و تشکیل پرونده درمرکز تیم پزشکی شامل پزشک ، مددکار و روانشناس به منزل بیمار و یا فرد سالمند رفته تا تشخیص داده شود فرد چه خدماتی نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه مرکز با تحت پوشش قرار دادن 50 نفر با ارائه خدمات روزانه به سالمندان در مرکز و نیز 50 نفر ویزیت در منزل یارانه دولتی دریافت می کند ، تصریح کرد: خدمات ارائه شده شامل خدمات توانبخشی ، کاردرمانی ، گفتاردرمانی ، پرستاری ، پزشکی و روانشناسی بسته به نیاز به در زمان های تعیین شده به آنها همراه با آموزش به خانواده های افراد تحت پوشش به صورت رایگان انجام می شود.

اداره بهزیستی میبد 69 مرکز که در حوزه های گوناگون  با ارائه خدمات مشاوره ، توانبخشی ، اشتغال و… با بهزیستی همکاری دارند را تحت نظارت خود دارد.

ایرنا