بافت سه عدد زیلوی اهدایی حرم حضرت علی (ع) در آموزشگاه اعظم زارعشاهی میبد به پایان رسید و در مراسمی با حضور مسئولین برش خورد.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه این مراسم به ایرنا گفت: بعد از ثبت جهانی زیلو ، توجه به آن بیشتر شد و مردم با فواید این فرش ، نوع بافت و سختی بافت آن آشنایی پیدا کردند.

سیدمصطفی فاطمی افرود: در میبد نیز تعداد کارگاه‌ها افزایش پیدا کرد و افراد بیشتری به بافت زیلو روی آوردند.

وی در ارتباط با زیلوهای بافته شده در آموزشگاه اعظم زارعشاهی اظهار داشت: کار انجام شده برگرفته از یک هویت مردم و پیوند زیلو با اماکن متبرکه و مذهبی است که از قدیم تا به حال همیشه وجود داشته  و مردم به نیت برآورده شدن آرزوهای خود به بافت زیلو برای اماکن مقدس و متبرکه می پرداختند، حتی سایر ادیان نیز زیلو را به عنوان مفروشی مقدس قبول داشتند .

فاطمی همچنین با اشاره به پیگیری های انجام شده برای بیمه زیلو بافان و ارائه تسهیلات برای حمایت از آنها ، یادآور شد : ثبت جهانی یک برند است و ما از آن برای بازاریابی با شرکت در نمایشگاه ها استفاده می کنیم.

معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندارمیبد نیزگفت: درراستای جهانی شدن زیلو توسعه کارگاه های آموزشی و فعال شدن کارگاه‌های متروکه مورد هدف قرارگرفت ومدرسه اعظم زارعشاهی نیز خود داوطلبانه و با پیشنهاد خودشان و به نیت خیرخواهانه به ایجاد کارگاه و بافت زیلو پرداختند.

علیرضا ابوالحسنی تصریح کرد: این حرکت ، حرکتی عظیم و بزرگ قابل تقدیری است که با توجه به اینکه زیلو ثبت جهانی شده به انجام آن توصیه می شود.

وی از خیرین خواست برای برپایی چنین کارگاه‌هایی که همه ایجاد اشتغال می کند و تاب معنوی دارد کمک کنند.

دبیرهنرآموزشگاه اعظم زارعشاهی هم با ارائه توضیحاتی در ارتباط با زیلوی بافته شده ، گفت: از بهمن ماه سال 96 دستگاه زیلو را دراین آموزشگاه برپا کردیم و به دنبال آن دانش آموزان تا به حال در ساعت هنر وقت خود را به یاد گرفتن زیلو و بافتن آن گذرانده اند.

انسیه طاهره آقایی میبدی که خود طراح و مولف کتاب زیلوبافی است ، افزود: از شروع بافت زیلو سه زیلوی 2 در سه اهدایی حضرت علی (ع) در این کارگاه که جنبه آموزشی معنوی دارد بافته شده است.

وی نقش بافته شده برروی زیلوها را نیز نقش زلفک عنوان کرد.

به گفته عصمت زارعشاهی که به مدت 10 سال است مدیریت آموزشگاه اعظم زارعشاهی را عهده دار است دارزیلو با هدف معنوی و آموزشی دراین آموزشگاه برپا شده است.

وی همچنین علاقه خودش به کارهای هنری و نیزدغدغه ای که برای یاد این کارها به دانش آموزان داشته را دلیلی بر برپایی این دار زیلو عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد که بافت زیلو همچنان در آموزشگاهش ادامه داشته باشد.

در حال حاضر 250 دار فعال در 15 کارگاه زیلو بافی و نیز منازل برپا است که هر کدام از این دارها از یک تا چندین بافنده دارد.