موزه مردم شناسی میبد شامل دست افزارها ، سکه‌ها ، کتیبه‌ها ، عتیقه‌جات و… مجموعه‌ای شکل گرفته از 6 موزه در یک مکان معرف زندگی مردمان این شهر است.

مسئول موزه مردم‌شناسی میبد که آنچه در این موزه به چشم می‌خورد به همت و تلاش او و با همکاری فرهنگ دوستان و خانواده‌اش جمع آوری شده است درگفتگو با ایرنا گفت: این موزه مجموعه‌ای شکل یافته از 6 موزه است که این موزه ها ، موزه خطوط شامل سنگ نوشته‌ها ، کتیبه‌ها ، نسخ خطی ، وقف نامه‌ها و…، موزه سفال ، موزه عتیقه جات ، موزه زیلو، مردم شناسی شامل دست افزارهای گوناگون و شغل‌های از یاد رفته مانند لبافی ، ریسندگی‌های قدیم ، وسایل توزین قدیم ، ابزارآلات کشاورزی و… وموزه مسکوکات می‌باشد.

محمد حسین عطاری افزود: از سال 1350 شروع به جمع آوری این مجموعه کرده ام و در ابتدا در منزل مسکونی خودم وسایل جمع آوری شده را برای بازدید مردم به نمایش می‌گذاشتم که با استقبال مردم مواجه و مشوقی برای آنها شد تا اجناس قدیمی خود را اهدا کنند که با هر اهدایی نام اهدا کننده و تاریخ اهدا در دفتر موقوفه‌ها ثبت شده است.

وی ادامه داد : بعد از ان به دنبال کمبود فضا وسایل جمع آوری شده را به یک سالن در نزدیکی منزلم منتقل کردم که باز هم به علت کمبود فضا ، از حدود سال 1375مجموعه فوق تحت پوشش مجموعه فرهنگی امام صادق (ع) برای بازدید عموم قرارگرفت.

مسئول موزه مردم‌شناسی میبد به پنج هزار جنس دراین مجموعه اشاره کرد که با ساخت و آماده شده طبقه فوقانی موزه ، هر موزه از 6 موزه جای مشخصی خواهد داشت.

عشق و علاقه به جمع آوری اجناس قدیمی و عتیقه جات

وی در ادامه یادآور شد که درحدود 12 سالگی که از موزه مشهد بازدید کرده عشق و علاقه ای به جمع آوری اجناس قدیمی و عتیقه جات در او که قبلا هم به جمع اوری تمبرهای پشت پاکت‌های مشغول بود ، شکل گرفت و به مرور زمان به جمع آوری وسایل نخ ریسی ، حلاجی ، لباس‌های قدیمی ، دفترها و دستک‌های قدیمی و … پرداخت و خانواده‌اش را درگردگیری ظروف و نگهداری از آنها همکارو همراه خود و مشوق اصلی در این مسیر معرفی کرد.

عطاری سه فرزند پسر و یک دختر دارد و آن طور که خود او می گوید فرزندانش نیز در این مجموعه فرهنگی با او همکاری دارند ، مجموعه‌ای که خود با گرفتن زمینی زیربنای آن را به وجود آورد و درحال حاضرهم محلی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و پژوهش، کتابخوانی با دایر بودن کتابخانه در این مجموعه، سخنرانی‌ها با حضور اساتید کشوری ،  و… است و همچنین در فضای بیرونی آن نیز در مکانی دور از ساختمان که هنوز حیاط سازی نشده باغی از درختان زیتون و… نیز به دست اواحداث شده است.

موفقیت صد درصدی در دنبال کردن ایده

وی که معتقد است کسی که ایده‌ای را دنبال می کند می خواهد در آن صد درصد موفق باشد ، موفقیت خود را صد درصد ندانست چون ساختمان هنوزتکمیل نشده ، حیاط سازی نشده و آنچنان که انتظار است با توجه به هزینه هایی که شده حدود 2 تا 3 میلیارد تومان با او همکاری نشده در حالی که در کنار مساجد و اماکن مذهبی زیادی که در شهر ساخته می‌شود خیرین و دولت می‌توانند درزمینه احداث مراکز فرهنگی هم همراه و همگام باشند.

مسئول موزه مردم‌شناسی میبد تصریح کرد: به دلیل نیمه ساز بودن ساختمان تا به حال تبلیغاتی صورت نگرفته و بازدید کنندگان از موزه در طول سال با تماس تلفنی که می‌گیرند از موزه بازدید می‌کنند و درایام نوروز نیز از صبح تا شب و در زمان باز بودن مدارس هم موزه در ساعت هایی که تعیین می شود به روی بازدید کنندگان بازو دایراست.

وی که فوق دیپلم کشاورزی و بازنشسته هلال احمر است با اشاره به لزوم همراهی مسئولین که باید به کارهای فرهنگی و اهدافی که دنبال می شود توجه داشته باشند ، به حمایت کنندگانی که می توان گفت به دنبال آشنایی با موزه هزینه خریداری وسایلی از موزه را تقبل کرده اند اشاره کرد و از مردم خواست با حمایت خود که می تواند اهدای یک وسیله دورریختی و بازیافتی به نام خودشان یا خویشاوندان آنها باشد دلگرم کننده و حامی او باشند.

نام اهدا کنندگان در دفتر موقوفات موزه ماندگار می ماند

عطاری خاطرنشان کرد: نام اهدا کنندگان درکنار اجناسی که اهدا می‌کنند به نام آنها با ثبت در دفتر موقوفات موزه برای همیشه به یادگار می‌ماند.

وی همچنین درمعرفی اجناس موزه به پیشینه آنها و چگونگی کاربرد اجناس و وسایل نگهداری شده در موزه اشاره کرد.

سنگ قبری در موزه به چشم می خورد که سنگ نوشته ای دارد که با کنار هم گذاشتن حرف های اول هر بیت شعر نام متوفی و حروف آخرهر بیت شعر نیزسنه فوت او با حروف ابجد به دست می‌آید.

گاو صندوقی که ظاهرآن صندوق است از جنس آهن و نسوز جای قفل با چهارکلید دارد، انواع ساعت های آفتابی ، عقربه‌ای ، آبی و…، ادوات کشاورزی مانند انواع داس ، بیل ، کف بیل ، خیش و.. ، انواع چادرها و پوشش‌های قدیمی و … از وسایلی است که در این مجموعه به چشم می خورد و هر کدام شرح حالی دارد که در این مختصر نمی گنجد.

البته باید گفت که لازم است به دور از جهت گیری های سیاسی حمایت کننده کارهای فرهنگی باشیم ، کارها و تلاش‌هایی که می تواند منتقل کننده فرهنگ گذشتگان و شوق و انگیزه‌ مردم در زمان‌های نه چندان دوربرای زندگی کردن در کنارباشد.

شهرستان میبد با داشتن اماکن و بافت های تاریخی مجموعه چاپارخانه به عنوان موزه پست ، موزه زیلو در مجموعه شاه عباسی وموزه‌هایی دیگررا که شاید به گمنامی موزه مردم شناسی باشند نیزدر خود دارد.