همچون سالهای گذشته با به راه‌اندازی کاروان حجه الوداع معروف به «کاروان اشراق ولایت» واقعه غدیربا حضور گسترده و پرشور مردم به صورت نمادین در میبد بازسازی شد.

یکی از دست اندرکاران «کاروان اشراق ولایت» در گفتگو با ایرنا گفت: از سال‌های دور در بعد از ظهر روز عید سعید غدیر خم در محله فیروزآباد میبد پخت غذا برای حدود 600 نفرانجام می‌گرفته است و این میزان از سال 83 افزایش یافت و به حدود چهار تا پنج هزار نفر رسید.

سید اسماعیل اسعدی افزود: از سال 85 با مشورت و هم اندیشی راه اندازی کاروان حج الوداع با عنوان «کاروان اشراق ولایت»به معنی درخشش و ظهور ولایت مطرح و شروع شد که با راه اندازی آن با چند شتر و چندین سازو با همکاری مردم مسیری از میدان شهرداری تا حسینیه بزرگ فیروزآباد طی شد که همچنان هر ساله راه اندازی آن ادامه دارد.

وی یادآور شد : در ابتدای راه اندازی کاروان برای حدود 12 هزار نفر نیزغذا پخت می‌شد که این پخت غذا از 2 تا سه سال پیش به 20 هزار نفر رسیده است و از حدود ساعت 9و نیم تا سه بعد ازظهر از مردم پذیرایی می شود.

اسعدی تصریح کرد: این کاروان متعلق به محله خاصی نیست و همه محلات و روستاهای میبد درراه اندازی ان با آوردن شتر ، ساز و دهل ، بلندگو و … مشارکت دارند و هدف اصلی این برنامه نیز آشنایی مردم با واقعه غدیر و انس گرفتن آنها با واقعه غدیر و اینکه این عید چنان برای مردم بزرگ شود که آنها زا از خانه های خود برای دیدن کاروان به بیرون بکشاند.

وی ادامه داد : مجری راه اندازی کاروان ، ستاد اشراق ولایت است که در کنار آن با ساخت سالن ورزشی درنزدیکی مکان ستاد به فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی نیز می‌پردازد.

دست اندرکار«کاروان اشراق ولایت» درادامه با اشاره به اینکه حدود 300 نفر در راه اندازی  کاروان فعالیت دارند ، اظهار داشت : این برنامه مردمی که با همکاری نهادها و ارگان های شهرستان چون سپاه ، بسیج ، نیروی انتظامی ، شهرداری و… انجام می گیرد ، در سال 85 برای اولین باردر کل کشوردر میبد اجرا شد و در سالهای بعد در شهرها و روستاهای دیگر کشورنیز این کاروان هر ساله راه اندازی و اجرا می شود.

دمادم زنی

به گفته علی اکبر میرمحمدی دمام زن هیئت مذهبی صدرآباد رستاق که به مدت سه سال است که هر ساله با کاروان اشراق همکاری دارد ، دمام و سنج یکی از سازها است که بیشتر در شهرهای جنوب کشور در مراسم ها عزاداری و چشن ها نواخته می شود.

وی هر ساله با همراهی جمعی 30 نفره به میبد می آیند و با همکاری دیگر دست اندرکاران در راه اندازی کاروان ولایت مشارکت دارند ، آنها از پیش از زمان حرکت کاروان از میدان شهرداری ، در پارک فلسطین میبد گرد هم می آیند و با نواختن دمام آمدن کاروان را بشارت می دهند و بعد از آمدن کاروان در پیشاپیش کاروان به سمت حسینیه بزرگ فیروزآباد میبد به راه می‌افتند.

در محل حسینیه نیز مراسم نمادینی اجرا می‌شود که طی آن  پیامبر اسلام (ص) ،  حضرت علی (ع) به عنوان  جانشین خود معرفی کرده و عمامه را از سر خود بر می‌دارد و بر سر حضرت علی (ع) می گذارد.

مراسم گرامیداشت عید غدیر خم که هرساله در میبد با برگزاری مجالس جشن برگزار می‌شود.