طرح‌های عمرانی میبد رونمایی شد

مراسم رونمایی از طرح‌های عمرانی میبد با حضور استاندار یزد و مسوولان در سالن شورای شهر این شهرستان برگزار شد.

استاندار یزد در این مراسم  گفت: شهرداری به عنوان یک سازمان جایگاهی اجتماعی دارد و با این نوع نگاه همه جانبه می‌توان بسیاری از مسائل موجود در شهرها را مرتفع کرد.

محمد علی طالبی افزود: تشریح پروژه‌های شهرداری میبد این نوع نگاه و توجه را نشان داد و با انسجام و تعامل بسیار خوبی که در شهرمیبد بین مسوولان وجود دارد این شهرستان تا به حال توانسته موفقیت های خوبی رقم بزند و همچنین چشم اندازی خوب از فعالیت‌های شهرداری را تعریف کند.

وی تصریح کرد: اصلی‌ترین  دستگاهی که باید از هویت شهر صیانت کند و خود نیز برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را بر این اساس سامان دهد ، شهرداری است.

استاندار یزد با اشاره به معرفی نگاره‌های میبد گفت: این اقدام می‌تواند توسط شهرداری‌ها الگو قرار گیرد تا با مورد توجه قرار دادن وجوه هویتی خود برای پیوند دادن انسانها به هم تلاش کنند.

طالبی پروژه بام میبد را با توجه به ویژگی‌هایی که دارد پروژه ای استانی شمرد و خاطرنشان کرد: قطعا این پروژه موجب ارتقای روحیه نشاط اجتماعی در میبد که شهری صنعتی  و در معرض خطرات ناشی از افسردگی می باشد، خواهد شد.

قانون ارزش افزوده رفع تبعیض شد

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مشکلاتی در شهر وجود دارد که بعضی از آنها ازسالهای قبل ایجاد شده و مسائلی هم مرتبط  بهدرآمد شهر و تلاش نماینده در مجلس برای تامین آن برمی‌گردد و یک سری مسائلی هم هست که شهرداری ، استانداری و فرمانداری باید پیگیر باشند.

دکتر کمال دهقانی افزود: قانون ارزش افزوده رفع تبعیض شد ،  لایحه  جدیدی هم برای درآمد پایدار شهرداری‌ها در مجلس وجود دارد که باید تا حد امکان از طریق آن منافع شهرداری را تامین کرد.

وی یادآور شد : درروند اجرای طرح‌هایی مانند طرح تفصیلی و طرح جامع شهر نیز دستگاه‌های بالادستی مانند مسکن و شهرسازی و …که  متولی هستند باید همراهی کنند.

وی به نقطه ضعف شهرداری در ساختن بنای شهرداری شهر اشاره کرد که در حال حاضر اقداماتی انجام  شده تا کلنگ احداث این ساختمان به عنوان یک اقدام ماندگار در دهه فجر به زمین بخورد.

فرماندار میبد هم گفت: میبد پراکندگی وسعت و خصوصیت محله‌گرایی دارد و با وجود این مشکلات کارهای خوبی انجام شده‌است.

حسین فلاح در ادامه از مجموعه شورا و شهرداری  و پرسنل سخت کوش این اداره و همچنین نماینده میبد تشکر و به همراهی های انجام شده در اجرای طرح بازآفرینی در سه محله شهرستان اشاره کرد.

شهردار میبد هم با ارائه توضیحاتی در ارتباط با شروع پروژه مجموعه فرهنگی بام میبد گفت: از سال ۹۲ پارکی جنگل مانند درمنطقه حسن آباد در کنار گذر اردکان به سمت یزد  توسط اداره منابع طبیعی ایجاد و به شهرداری تحویل داده شده اما این پارک از نظر استاندارد سازی فضای سالم و مورد نظر را دارا نیست.

ایجاد پردیس های فرهنگی و ورزشی در بام میبد

علیرضا نقوی افزود: با مطالعات انجام شده با حفظ فرهنگ و هنر شهر ایجاد پردیس‌های ورزشی ، فرهنگ و هنر ، باغ سلامت بانوان ، موزه و میراث  و طبیعت و سلامت در بستر ۱۵۰ هکتاری در این محدوده برنامه ریزی شده‌است.

 وی با شاره به اینکه انجام این پروژه در سه فاز دنبال می‌شود ، ادامه داد : اولین اقدام بازآفرینی است که تا به حال در ارتباط با آن بهسازی آلاچیق‌ها ،  ساماندهی پارکینگ ، نصب کفپوش ، ایجاد چمن مصنوعی و ایمن سازی وسایل بازی و تفریحی و…در حال انجام است.

شهردار میبد درادامه به ایجاد پردیس‌ها ، باغ هنر سفال و زیلو ، به مرحله بهره‌برداری رساندن موزه میبد که توسط یکی از خیرین به نام این شهرستان با هزینه کردی حدود ۴ میلیارد تومان در کنار این مجموعه شروع و با بی مهری هایی متوقف شده و…اشاره کرد که فراخوان جذب سرمایه آنها نیز ار اوایل سال آینده داده می‌شود.

وی با اشاره به پالت رنگ و نقش رنگ در نشاط روحیه و آرامش شهروندان گفت: ما باید با نگاهی انسان محور به جای نگاهی بتون محور انجام ساخت و ساز را دنبال کنیم و از رنگ‌های استخراج شده از پالت رنگی سفال‌ها  و نگاره های هنری شهر به عنوان عناصر اصلی در مبلمان شهر استفاده کنیم.

نقوی همچنین اجرای پروژه ی “میبد شهر جهانی نگاره‌ها” به‌عنوان  شعار سال ۱۳۹۹ و آغاز عملیات تیم خدمات سفر شهرداری در نوروز۱۳۹۹ را نیز یادآور شد.

میبد سرانه درآمد پایینی دارد

به گفته رئیس شورای شهر میبد ، این شهر سه هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و با وجود وسعت نسبتا زیاد و پراکندگی محله‌ها سرانه درآمد پایینی دارد.

حسینعلی فلاح افزود: بودجه امسال میبد ۴۵ میلیارد تومان بوده که تا به حال ۳۰ میلیارد تومان آن وصول شده و با وصول همه آن درآمد سرانه شهرستان ۵۰۰ هزار تومان می‌شود و این رقم بسیار اندک است و باید تلاش کرد تا درآمد سرانه شهرداریهای استان و به خصوص شهرداری‌های بالای  50 هزار نفر جمعیت افزایش یابد.

وی به طرح تفصیلی اشاره کرد که بعد از ۱۰ سال امضا شد و با تامین اعتبار قرار بوده قرارداد تهیه طرح جامع نیز منعقد شود که متاسفانه تا این لحظه نشده‌است.

فلاح یادآور شد : میبد ۱۷ محله دارد اما با اجرای طرح بازآفرینی تنها در سه محله آن خدمات ویژه اجرا می‌شود که درخواست می‌‌شود محلات دیگری نیز که شرایط آن را دارند در این طرح مورد توجه قرار گیرند.

این مسئول به بافت تاریخی میبد هم اشاره کرد که بعضی از مناطق که ویژگی بافت تاریخی را ندارند در شمار بافت‌های  تاریخی قرارگرفته‌اند که این موضوع مشکلاتی را در زمینه ساخت و سازها برای شهروندان ایجاد کرده‌است.

وی به ۳۵ هکتار زمین در کنار بلوار نبی اکرم که قرار بوده به عنوان زمین معوض در ارتباط با احیای بافت تاریخی دراختیار شهرداری قرار داده شود و نیزپیگیری  ارزش افزوده اشاره کرد.

وی تاکید کرد: قانون و فرمول  ارزش افزوده باید در ارتباط با درآمد حاصل از عوارض معادن نیز اعمال شود.

ایرنا