اولین گام زندگی شناخت همسر و شناسایی نیازها است

مشاور خانواده گفت: ابتدا لازم است به شناخت همسر و شناسایی نیازهای خود در زندگی پرداخته و در ادامه به ایجاد صمیمیت در خانواده توجه کرد.

معصومه اسمعیلی در کارگاه سلامت روان و تحگیم خانواده با حضور بانوان افزود: صمیمیت ساختنی است و سالها باید تلاش کرد تا با همسر خود که با ازدواج شریک زندگی هم می‌شویم ، یک روح در دو بدن شویم.

مشاور خانواده و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ازدواج حکمتی است از سوی خدا که افراد با آن به امنیت و آرامش رسیده  و با رشد پیدا کردن و پختگی نیازهای خود را در زندگی برطرف می‌کنند.

وی در ادامه لزوم مهارت گفتگو گردن در زندگی را که اصول و شرایطی دارد یادآور شد و اظهار داشت : افکار منفی و شکایت‌ها و ناسزا گفتن‌ها باعث می‌شود که نتوانیم حرف و سخن خود با همسر خود بزنیم.

اسمعیلی ادامه داد : به زبان آوردن افکار منفی بمبی است که کانون خانواده را به سوی نابود کشانده و  رابطه میان همسران  را دچار آسیب می‌کند.   

گفت و گوی موثر

وی با اشاره به لزوم داشتن گفت و گوی موثر با همسر گفت: گفتگویی موثراست که درانجام آن زمان و مکان مناسب ، تلطیف حال روحی همسر ، انگشت اتهام به سوی کسی نگرفتن ، گوش کردن کامل به گفته‌ها ، اقرار کردن به اشتباه و عذر خواهی کردن مورد توجه قرار گیرد.

مشاور خانواده تصریح کرد: بسیاری از ما گفتگوی موثر نمی‌کنیم بلکه با هم جر و بحث می‌کنیم چون یک طرفه به میدان رفته و بیشتر کسی را سر جای خودش نشاندن و ادب کردن هدف گفت و گو است.

وی یادآور شد : هیچ کس محرم‌تر از همسر برای همسر نیست ، هیچ رابطه‌ای  به اندازه رابطه همسری تعریف ندارد بنابراین  باید اگراین رابطه دچار آسیب شده با سیاست و گفت و گو و هوشمندی ترمیم کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: رابطه صمیمی داشتن نیاز به گفت و گو ، درک شدن و درک کردن ، همراهی همسران ، تغییر در هم ایجاد کردن همراه با تعدیل و سهم خود در مشکلات پذیرفتن را دارد.

این کارگاه سلامت روان و تحکیم خانواده همزمان با هفته خانواده در پایگاه مقاومت بسیج ام‌ابیها از پایگاه‌های زیر نظارت حوزه مقاومت بسیج فاطمه الزهرا و با هماهنگی و همکاری موسسه اندیشه مطهر ازموسسه‌های زیر مجموعه اداره بهزیستی میبد برگزار شد.

برگزاری کارگاه های سلامت روان و تحکیم خانواده

روابط عمومی اداره بهزیستی میبد در حاشیه برگزاری این کارگاه گفت: با همکاری موسسه‌ها و مراکز همکار اداره بهزیستی در ماه های اخیر حدود 15 کارگاه تحکیم خانواده در محله‌های شهیدیه ، شاه جهان‌آباد و محمود‌آباد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی کرونا برگزار شده و همچنان در حال برگزاری است.

اکرم احمدیان برگزاری کارگاه‌های ازدواج ، سلامت روان ، تحکیم بنیان خانواده و پیشگیری از اعتیاد و نیز  مهارت افزایی و توانمند سازی بانوان در سطح محله‌ها را از جمله اقدامات 9 موسسه و یا پایگاه سلامت اجتماعی میبد برشمرد.

به گفته مدیرعامل موسسه اندیشه مطهر ، این موسسه علاوه بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی در طول دوره کرونا دوخت 10 هزار و 500 ماسک ، 80 عدد گان و لباس پرسنل بیمارستان و جمع آوری کمک‌های معیشتی برای خانواده های آسیب دیده از کرونا را نیز انجام داده‌است.

افسر زارعی همچنین جمع آوری حدود 8 میلیون و 500 هزار تومان کمک‌های نقدی خیرین جهت خرید تجهیزات برای بیمارستان و اورژانس و ارائه به اداره بهزیستی برای کمک به خانواده‌های نیازمند زیر پوشش این اداره را نیز یادآور شد که از سوی موسسه انجام گرفته‌است.

بام میبد- مرضیه امامی

شناخت همسر و شناسایی نیازها