در زمانی که تیروئید مشکل داشته باشد، فرد دچار لاغری و ریزش مو پیدا می‌کند که باید به متخصص غدد مراجعه کند. به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، در دنیای مدرن امروزی که علم پزشکی هم بسیار پیشرفت کرده است، با استفاده از آزمایش‌های پاتو بیولوژی پی به مبتلا شدن به […]

 

در زمانی که تیروئید مشکل داشته باشد، فرد دچار لاغری و ریزش مو پیدا می‌کند که باید به متخصص غدد مراجعه کند.

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، در دنیای مدرن امروزی که علم پزشکی هم بسیار پیشرفت کرده است، با استفاده از آزمایش‌های پاتو بیولوژی پی به مبتلا شدن به انواع بیماری‌ها از جمله تیروئید (گوات) بسیار سهل و آسان گشته. به طوری که اگر فردی دید که در طول یک سال لاغر شده و همچنین موهایش کم پشت شده است و حتی در موارد نادری پراشتها گشته بداند که تیروئیدش دچار مشکل شده و هرچه سریع‌تر باید برای درمانش به دکتر متخصص غدد مراجعه کند تا مورد درمان قرار بگیرد.

دکتر فرح‌بخش متخصص تغذیه با اشاره به ابتلای افراد به تیروئید اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که سبب از کار افتادن غده تیروئید می‌شود، نبود مقدار ید کافی در بدن است، به طوری که کمبود این ماده حیاتی در بدن افراد سبب بروز بیماری‌هایی از جمله آسم و گوات می‌شود که امروزه خوشبختانه برای حل شدن این معضل کلیه نمک‌های تولید کشور دارای ید است.
کم تحرکی تیروئید می‌آورد
وی بیان کرد: زمانی که مواد غذایی مناسب نبوده و افراد از تغذیه مناسبی استفاده نکنند باعث شده که تیروئید کم کار و هورمون‌های آن انرژی‌شان کم و تحرک پایینی داشته و به اصطلاح TSH بالایی از خود نشان می‌دهند.
بیرون زدگی چشم‌ها در زمان پرکاری
وی در پایان گفت: در یک حالت نادر تیروئید، چشم‌ها بیرون زده و فرد در دست و پا احساس سرما می‌کند که این مسئله‌ای خطرناک نبوده و نشانه‌ای از کمبود ید در بدن است.
گفتنی است غده تیروکسین هورمونی را ترشح می‌کند که کارش انجام سوخت و ساز بدن است و غذای آن ید بوده و اگر این ماده در بدن کم شود و فرد دچار پرکاری و یا کم کاری می‌شود که در حالت کم کاری فرد خیلی عصبی رفتار می‌کند.
بزرگی گواتر مریضی نیست
این متخصص با بیان این که برای ساختن تیروئید عنصر ید لازم است، افزود: هنگامی که تیروئید دچار کمبود ید می‌شود برای جذب بیشتر به تلاش و تکاپو افتاده و در نتیجه بزرگ‌تر از حالت عادی و طبیعی خود شده‌اند. به طور کلی بزرگی گواتر الزاماً بیمار بودن این جزء حساس از بدن نیست.
ارتباط مستقیم گره‌های تیروئیدی سالم بودن آن
وی ابراز داشت: بزرگی تیروئید بنابه هر دلایلی می‌تواند منجر به کم کاری و یا پرکاری این غده شود که اگر تعداد گره‌های ریز این غده زیاد بوده مشکلی در فعالیت آن نیست بلکه اگر تعدادش کم باشد باید با آزمایش‌های لازم مسئله بررسی شود.
وظیفه تیروکسین تأمین سوخت و ساز
قنبری ادامه داد: هورمون تیروکسین کار سوخت و ساز بدن را برعهده دارد و اگر دچار پرکاری شود سوخت و ساز بدن بالا رفته و فرد دچار لاغری می‌شود، ریزش مو، عرق، ریزش گرم و تپش قلب می‌شود و در این حالت اصطلاحاً گواتر را گریز می‌نامند.
 کم کاری تیروکسین چاق می‌کند
این متخصص غدد تصریح کرد: در حالت کم کاری تیروئید فرد دچار چاقی مفرط، ریزش مو، عرق کف دست و پا به صورت یخ شده فرد بیمار اغلب خمیده و خواب آلوده بوده و این افراد خلق‌شان معمولاً تنگ است و همانند افراد افسرده در بین جامعه رفتار می‌کنند.
ید غذای گواتر
وی بیان کرد:  بزرگی یا کوچک بودن غده تیروئید الزاماً به معنای مشکل‌ساز شدن آن نبوده بلکه اگر تغییر در گواتر ایجاد شود به معنای کمبود ید در حالت ساده بیماری است ولی به طور کلی غذای گواتر، ید است.
کلم دشمن اصلی گواتر
فرح‌بخش ادامه داد: ما به این افراد توصیه می‌کنیم که مواد غذایی گوات‌دار شامل انواع کلم، شلغم کمتر استفاده کرده تا کم کاری آن‌ها در کنار خوردن ید و داروهای تجویزی به وسیله پزشک برطرف شود.
دکتر قنبری متخصص غدد با اشاره به عملکرد غده تیروئید اظهار داشت: تیروئید غده‌ای است که از آن هورمون‌هایی ترشح می‌کند و سوخت و ساز و رشد بدن را تأمین می‌کند و در حالت عادی اندازه آن مشخص است که اگر بنابه هر دلایلی این غده تغییری در آن ایجاد شود، نشانه ضعف و یا بیماری خاص است.