مراسم تعزیه خوانی و نخل برداری در محله مهرجرد شهرستان میبد

  مراسم تعزیه خوانی و نخل گردانی دهه آخر ماه صفر ازقدیم الایام از  مهمترین برنامه های عزاداری سنتی محله مهرجرد شهرستان میبد است .این مراسم از شام اربعین حسینی (ع) تا شب شهادت امام رضا (ع) و همچنین روز شهادت آن حضرت در حسینیه بزرگ مهرجرد برگزار می گردد که امروزه هم از رونق […]

 

مراسم تعزیه خوانی و نخل گردانی دهه آخر ماه صفر ازقدیم الایام از  مهمترین برنامه های عزاداری سنتی محله مهرجرد شهرستان میبد است .این مراسم از شام اربعین حسینی (ع) تا شب شهادت امام رضا (ع) و همچنین روز شهادت آن حضرت در حسینیه بزرگ مهرجرد برگزار می گردد که امروزه هم از رونق خاصی برخوردار است.

این مراسم در روز شهادت حضرت امام (ع) از سه ساعت قبل از نماز مغرب و عشا با حضور تعزیه خوانان  بنام  میبد برگزار می شود که با استقبال مردم محله و محله های اطراف هم روبرو بوده است .

در این مراسم صحنه به شهادت رسیدن امام رضا به نمایش گذاشته می شود.

مراسم نخل گردانی از حسینیه بزرگ به طرف امامزاده خدیجه خاتون

بعد از اتمام  مراسم تعزیه شهادت امام رضا(ع) در عصر روز شهادت عزاداران با  گرداندن نخل ثابت حسینیه بزرگ مهرجرد بر گرد کلک و عزاداری و جوش زدن در جلوی نخل ،اقدام به بلند کردن نخل کوچک حسینیه می کنند و با گرداندن آن به گرد کلک  ، نخل سیار را به طرف امامزاده خدیجه خاتون حرکت می دهند و سپس نخل های محله های مختلف مهرجرد به ترتیب سابقه  پشت سر نخل بزرگ این مسیر را طی می کنند.

در طول مسیر نخل کسانی که نذوراتی دارند مثل آش حسین ، شله زرد ، شربت و….نذر خود را ادا می کنند

نخل ها پس از عبور از کوچه پس کوچه هایی که سالهاست هرساله انتظار چنین مراسمی را می کشند در جوار امامزاده بی بی خدیجه خاتون آرام می گیرند . در آنجا عزاداران با خواندن اشعاری چون :

دختر بدر الدجا امشب سه جا دارد عزا

گاه می گوید حسن ، گاهی پدر ، گاهی رضا

حضرت معصومه در قم  زینب  اندر کربلا

زینب از داغ حسین معصومه از داغ رضا

به عزاداری می پردازند.

پس از پایان عزاداری نخل سیار را به طرف حسینیه بزرگ برمی گردانند .

این مراسم از قدیم الایام توسط یک نخل برگزار می شده و اکنون تعداد این نخل ها به 30 عدد رسیده است . این مراسم سنتی به عنوان یکی از مراسم های باشکوه همه ساله هزاران نفر را به این محله گسیل می دارد به طوری که حضور مردم از اقصی نقاط استان برای حضور در این مراسم زبانزد است .

آیین نخل برداری مهرجرد به شماره 1048  در تاریخ  92/11/4 ثبت جهانی شده است .

عزاداری آخر ماه صفر (10)

عزاداری آخر ماه صفر (1)

عزاداری آخر ماه صفر (2)

عزاداری آخر ماه صفر (4)

عزاداری آخر ماه صفر (6)

عزاداری آخر ماه صفر (8)

نخل 1

منبع :

مجله هلال غم

نارین خبر