17 هزار متر فرش سجاده‌ای برای مدارس استان یزد تامین شد

مدیر ستاد اقامه نماز استان یزد گفت: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده ، 17 هزار متر فرش سجاده‌ای برای نمازخانه‌های مدارس یزد در سال 98 تامین شد و برای 13 هزار متر باقیمانده نیز نیاز به منابع مالی از سوی خیرین و صاحبان صنایع است.

حجت الاسلام و المسلمین سید اکبر موسوی در نشست ستاد اقامه نماز میبد افزود: قرارداد تامین 30 هزار متر فرش سجاده‌ای برای کل مدارس استان  در سال 98 با آموزش و پرورش  منعقد و پیگیری شده‌است.

وی ادامه داد : در شهر میبد نیز مفروش کردن مدارس به فرش سجاده‌ای دنبال شده و برای تامین باقیمانده فرش‌ها  نیزبه 320 میلیون  اعتبار نیاز است که می‌تواند توسط خیرین و کارخانجات به نام شهدای شهرستان یا به نام خودشان تامین شود.

موسوی در ادامه تصریح کرد:حدود 100 مدرسه  از مدارس استان نمازخانه ندارند و در میبد نیز هفت مدرسه بدون نمازخانه است که ساخت و ساز آنها در دستور کار قرار گرفته‌است.

شهر و روستای بدون مسجد در استان یزد نیست

مدیر ستاد اقامه نماز استان یزد با اشاره به اینکه دراستان یزد شهر یا روستایی بدون مسجد نیست اظهار کرد: ستاد اقامه نماز برای ترویج فرهنگ نماز و اقامه آن در مساجد، ادارات ، مدارس و کارخانجات تشکیل شد و هر سال نیز یک اجلاس سراسری در این ارتباط برگزار می‌شود.

وی با یادآور شدن اینکه سال 99 اجلاس نماز به دلیل وضعیت کرونا برگزار نمی‌شود ، میانگین وجود مساجد بین راهی استان یزد  11 کیلومتر به صورت مسجد ، امامزاده و یا مجمتمع رفاهی مجهز به نمازخانه ذکر کرد.

وی استقبال از نماز جماعت در مدارس را تقریبا به دلیل هماهنگ نبودن وقت نماز و یا نداشتن نمازخانه مناسب و یا نبود نمازخانه در مدرسه نامطلوب توصیف کرد و به بیش از 95 درصد از سه هزار 500 کارخانه استان نیز اشاره کرد که اقامه نماز جماعت ندارند.

این مسوول تعداد روحانی استان یزد که در مدارس اقامه نماز دارند را  سه هزار و 500 نفر برشمرد که مشکل ایاب و ذهاب با توجه به حق الزحمه دریافتی دارند.

توسعه فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگی نماز

امام جمعه میبد هم دراین نشست تشکیل کارگروهی را از سوی فرمانداری شهرستان برای ساخت و ساز پارکینگ برای 25 مسجد تعیین شده و توسعه فعالیت‌های تبلیغی و فرهنگی نماز در فضای مجازی خواستار شد.

آیت الله علیرضا اعرافی در ادامه بر تشکیل 2 کمیته تعیین شده برای پیگیری امور وارایه گزارش توسط هر کمیته و توجه به نماز و اهمیت دادن به نماز جماعت که نقش بسیار مهمی در کاهش آسیبهای اجتماعی دارد را مورد تاکید قرار داد.

همکاری تشکل‌ها و ادارات در ترویج فرهنگ نماز

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد هم گفت: هیچ اداره و سازمانی وجود ندارد که در ارتباط با نماز نقش و وظیفه‌ای نداشته‌باشد و باید با برنامه‌های ابتکاری و تشکیل تشکل‌های مردمی با همکاری هم نقش‌ها و تاثیرگذاری‌ها را پر رنگ کرد.

رسول نصیری استفاده از فضای مجازی را نیز در ترویج فرهنگ نماز یادآور شد.

در نشست برگزار شده به ساخت نمازخانه در سه مدرسه میبد از تعداد 10 مدرسه بدون نمازخانه اشاره شد.

اقامه نماز صبح در 85 مسجد میبد

رییس سازمان تبلیغات میبد نیز در گفت و گو با ایرنا ، تعداد مساجد میبد را 240 مسجد برشمرد که از این تعداد 190 مسجد اقامه نماز جماعت دارند و  در 85 مسجد نیز نماز صبح اقامه می‌شود.

حجت الاسلام  علیرضا آقایی درادامه به 170 نفر امام جماعت در شهرستان  و برگزاری نماز در 100 مدرسه و نیز مشکل مناسب سازی در تعدادی از مساجد اشاره کرد.

وی همچنین پیگیری ایجاد پایگاه‌هایی در مسجدها برای کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی ، پیشگیری از جرم و پرداختن به موضوعات قرآنی با هدف تراز کردن بیش از بیش زندگی‌ها با موازین اسلامی را  یادآور شد.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا