مردم محله میبد بالا خواستار تصویب طرح مسجد رضوی شدند/فیلم و عکس

مردم محله میبد بالا با برپایی نماز در کوچه کنار مسجد رضوی خواستار تصویب طرح ساخت و ساز این مکان مذهبی در فرآیند اداری شدند.

مسجد رضوی در کوچه مسجد جنب مسجد مهدیه میبد معروف به کوچه راسته بازار در مسیر دروازه جنوبی شارستان این شهرستان حدود 130 سال پیش ساخته شده و در سه سال پیش با مجوز میراث برای ساخت و ساز مجدد تخریب شده‌است.

مردم محله میبد بالا پنجشنبه شب بعد از اقامه نماز مردم با برقراری صحبت تلفنی با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد به طرح مشکل ساخت و ساز مسجد یاد شده پرداختند و درخواست تصویب طرح آن که از سه سال پیش تاکنون به طول کشیده، کردند.

عدم تصویب طرح ساخت و ساز مسجد رضوی در کمیته فنی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای تصویب طرح مسجد رضوی مشخصاتی  تعیین شده که طرح ارایه شده هیچ کدام از مشخصات را نداشت و در شورای فنی پذیرفته نشد و قرار شد در فرجه زمانی یک ماهه طرح را اصلاح و ارایه دهد که تا کنون طرح اصلاح شده ارایه نشده‌است.

سیدمصطفی فاطمی در ادامه شورای فنی را متشکل از افرادی تعیین شده از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور عنوان کرد که برای بررسی طرحهای بزرگ ساخت و ساز در محدوده بافت تاریخی انتخاب شده‌اند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه با وجود پیگیریهای انجام شده در ارتباط با مشاور طرح و از همچنین فرمانداری میبد هنوز طرح اصلاح شده ارایه نشده و برتصویب طرح قبلی پافشاری دارند و چون این وضعیت نابسامان در خور محدوده بافت تاریخی نیست تا یک ماه دیگر حصاری به دور این مکان کشیده می‌شود.

این مسوول توضیحی در ارتباط با ویژگی‌های طرح نداد و اظهار کرد: مشخصات در نامه داده شده به مشاور طرح موجود است و روزی که طرح با توجه به مشخصات تعیین شده اصلاح و ارایه شود ، 10 روز بعد تاییدیه آن با بررسی در کمیته فنی صادر می‌شود.

وی انجام مکاتبات با دادستان شهرستان در ارتباط با عقب افتادگی ارایه طرح اصلاح شده را یادآور شد.

به گفته سید حسین آقایی قدمت این مسجد 130 سال است و در سال پیش به صورت کامل تخریب و به وسعت فضای آن به 300 متر مربع به صورت استفاده از آجر و آهن ساختند و از سه سال پیش تا کنون نیز با مجوز اداره میراث فرهنگی ساختمان به اضافه ساختمان خانه کنار آن تخریب شد تا بازسازی شود.

ارایه طرح بر اساس مشخصات تعیین شده کمیته فنی

علی محمد آقایی مشاور طرح نیز موافقت نکردن هیات امنای مسجد و مردم محل با ارایه طرح بر اساس مشخصات تعیین شده از سوی کمیته فنی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد را علت ارایه ندادن طرح بیان کرد.

به گفته اهالی محل چهار سال پیش با حضور امام جمعه میبد خانه کنار مسجد از سوی مالک آن به مسجد واگذار شد و خانه پشتی مسجد نیز سه سال پیش به مسجد برای وسیع تر کردن وسعت آن واگذار شد.

از سه سال پیش نیز مسجد و 2 خانه واگذار شده با مجوز اداره میراث فرهنگی برای ساخت و ساز مجدد تخریب شد و طراحی ساخت آن به خاطر نامناسب طول و عرض آن سخت است و اکنون تصویب طرح آن مشکل با مواجه است.

اداره میراث خواستار ساخت مسجد با مصالح سنتی است در صورتی ساختمان مسجد آجری بوده‌است.

نشست هم اندیشی برای تصویب طرح ساخت و ساز مسجد رضوی برگزار شود

همچنین اهالی محل و هیات امنای مسجد رضوی خواستار برگزاری نشستی هم اندیشی با حضور حداقل یکی از اعضای کمیته فنی و مشاور و طراح طرح مسجد برای ارایه طرح شدند تا مشکل مسجد حل و ساخت و ساز آن شروع شود.

وسعت بافت تاریخی میبد ۸۰۰  هکتار است و این شهر با داشتن ۳۰۰ بنای تاریخی ثبت ملی از مناطق باستانی و تاریخی کشور محسوب می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا