صنعتگران میبد از اجرای طرح ارتقای سطح سلامت اجتماعی استقبال کردند

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی میبد و مشاور خانواده گفت: اجرای طرح ارتقای سلامت اجتماعی و فرهنگی شهرستان با هدف کاهش آسیب‌ها ازچند ماه پیش در 2 بخش شهر و صنعت شروع و مورد استقبال مردم و مسوولان و همچنین صاحبان صنایع برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در سطح کارخانه‌ها قرار گرفت.

معصومه اسمعیلی در حاشیه برگزاری یکی از کارگاه‌های آموزشی طرح یاد شده در گفت و گو با ایرنا از تاکید و  تلاش‌های امام جمعه میبد و فرمانداری با محوریت فرماندار و معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرمانداری و نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی در اولویت قرار دادن کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارایه و اجرای این طرح قدردانی کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی میبد افزود: با توجه به شروع طرح یاد شده در 2 بخش شهر و صنایع تا کنون درسطح شهر با همکاری مسوولان ادارات و سازمان‌ها و روحانیون ، مشاوران و پایگاههای مردمی محله‌ها و کنشگران اجتماعی کارهای خوبی در حال انجام است.

وی ادامه داد: در حوزه صنایع نیز با حضور روحانیون طرح ارمغان با ارایه مشاوره مذهبی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی اجرا شده‌است.

اسمعیلی در ادامه تصریح کرد: برای اولین بار روانشناس و مشاور دربخش صنعت وارد شد و به نظر می‌آید که جایگاه خیلی خوبی پیدا کند ، چون صاحبان صنایع از این طرح  استقبال کرده و همکاری  با مسوولان در اجرای آن با مسوولان همکاری دارند.

وی ادامه داد: طرح ارتقای سلامت اجتماعی و فرهنگی شهرستان در بخش صنعت  با هدف ایجاد تعامل و تعادل بین کار و زندگی خانوادگی و جلوگیری از هر گونه نفوذ آسیب‌های اجتماعی به درون بافت خانواده به صورت برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌های فردی و گروهی شروع شد‌ و هم‌اکنون نیز در حال اجرا است.

اسمعیلی یادآور شد : هم اکنون مرحله اولیه در 100 ساعت آموزش به صورت آموزش سرپرستان و مدیران داخلی کارخانه همراه با تکمیل پرسشنامه شغلی و خانوادگی و ارتباط گرفتن با خانواده‌های کارگران در مرحله اول و در مرحله دوم برگزاری کارگاههای آنلاین با کارگران در سطحی وسیع‌تر و سنجش بهره‌وری کارخانه در حال اجرا است.

این مشاور خانواده همچنین اظهار کرد: به نظر می‌رسد کارگران و خانواده‌های آنها از اجرای این طرح  استقبال زیادی کرده‌اند و به نظر می‌رسد که از دسترسی رایگان و آسان به آموزش‌های ارایه شده در اجرای طرح  رضایت دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه وجود آسیب‌های اجتماعی درشهر آموزش پیشگیری از این آسیب‌ها و مشکلات که قبلا شاید در حوزه صنایع نیازی به آن احساس نمی شد به ویژه در ارتباط با آموزش ارتباط‌های اجتماعی  و خانوادگی و آموزش مهارت‌های زندگی مورد نیاز جامعه برای ایجاد آرامش خانوادگی و اجتماعی و ارتقای بهره وری و رشد اقتصادی و رونق تولید است.

اجرای طرح ارتقای سلامت اجتماعی و فرهنگی میبد در کارخانه کاشی امین

مدیرعامل کارخانه کاشی امین به عنوان اولین کارخانه اجرای طرح ارتقای سلامت اجتماعی و فرهنگی میبد هم گفت: با توجه به وجود آسیب‌های اجتماعی در شهر که منشاء آن را بیشتر صنایع شهر و اشتغال افراد غیر بومی در شهر می‌دانند ، اجرای این طرح فرصت خوبی است تا رفع این هجمه مورد توجه صاحبان صنایع قرار گیرد.

ابوالفضل خالقیه افزود: گذشته از آن وجود مشکلات زندگی را نمی‌توان  نادیده گرفت و با برگزاری این کارگاه‌ها و ریشه یابی مشکلات و مورد توجه قرار دادن سلامت روح و روان کارگران و افزایش انرژی مثبت و روحیه شاد می‌توان بهره‌وری در کارخانه‌ها و بخش صنعت را افزایش داد.

وی بر برنامه‌ریزی اجرای مداوم طرح یاد شده برای نتیجه بخش بودن آن تاکید کرد.

شیوع ویروس کرونا برگزاری کارگاه‌های آموزشی را محدود کرد

مدیر اداری این کارخانه هم مشکل شیوع کرونا در برگزاری کلاس‌های حضوری به صورت دلخواه را یادآور شد و به برگزاری کلاس‌های آنلاین  برای همه کارگران با پیگیری های انجام شده و فراهم کردن زیر ساخت اشاره کرد.

بابک حبابی در ادامه افزود: طرح ارتقای سلامت اجتماعی و فرهنگی شهرستان هم اکنون به صورت پایلوت در این کارخانه برگزار می‌شود و اجرای آن در کارخانه‌های دیگر نیز برنامه‌ریزی شده‌است.

یک هزار و ۵۰۰ شرکت تولیدی و کارخانه در شهرستان میبد فعال است که از این تعداد ۳۵۲ واحد آن در شهرک صنعتی جهان آباد و  ۷۱ واحد در ناحیه شمس آباد دایر شده است.

مرکز شهرستان ۱۰6 هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده‌است.