خبر رو به ویرانی دیوار نارین قلعه میبد کذب است

مدیر پایگاه پژوهشی میبد گفت : خبر منتشر شده در فضای مجازی مرتبط به رو به ویرانی بودن دیوار  نارین قلعه میبد کذب است ، شاهدگذاری انجام گرفته روی دیوار در سال 79 نصب شده وکوچک ترین جابجایی نداشته وبر این اساس خطری متوجه آن نیست. عبدالمهدی همت پور در ارتباط با کلیپ منتشر شده […]

مدیر پایگاه پژوهشی میبد گفت : خبر منتشر شده در فضای مجازی مرتبط به رو به ویرانی بودن دیوار  نارین قلعه میبد کذب است ، شاهدگذاری انجام گرفته روی دیوار در سال 79 نصب شده وکوچک ترین جابجایی نداشته وبر این اساس خطری متوجه آن نیست.

عبدالمهدی همت پور در ارتباط با کلیپ منتشر شده در فضای مجازی و وضعیت نارین قلعه افزود: تعمیر کل بنای ارزشمند نارین قلعه به صورت مستمر در دستور کار قرار دارد و هر ساله با توجه به اعتبارات تخصیصی بر اساس اولویت‌ها کارهای مرمتی انجام می‌گیرد.

وی پنج میلیارد ریال اختصاص شده در سال99  برای مرمت دیوار شرقی که در معرض آسیب قرار داشت و هزینه گردید را یادآور شد.

مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد  با بیان اینکه افرادی که این کلیپ ها را ترویج می‌دهند ، فکر می‌کنند با این فعالیت‌ها به میراث فرهنگی میبد خدمت می‌کنند و شوربختانه این برنامه‌ها نتیجه معکوس دارد .

وی در ادامه با تاکید بر اینکه: نارین قلعه در بهترین شرایط خود از زمان تاسیس پایگاه پژوهشی میبد قرار دارد، اظهار کرد: تولید و انتشار این کلیپ‌ها حکم چوپان دروغگویی را دارد که باعث سلب اعتماد دلسوزان عرصه میراث فرهنگی می‌گردد و اگر خدای ناکرده آسیب  واقعی به آثار تاریخی میبد برسد و رسانه‌های دلسوزی بخواهند اطلاع‌رسانی صحیح نمایند باورپذیری آن توسط مردم سخت خواهد شد.

مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی میبد تصریح کرد: ود همین موضوع آسیب جدی برای آثار ارزشمند میراثی به شمار می‌رود.

وی در ادامه از مردم خواست این گونه خبرها را از طریق خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری معتبر دنبال کنند و به اظهار نظرهای غیرکارشناسی توجه نکنند.

نارین قلعه یا نارنج قلعه میبد قدیمی ترین بنای استان یزد است و از آن با عنوان یکی از قدیمی‌ترین بناهای خشتی ایران و جهان نیز یاد می کنندکه معماری و هنر سازندگان آن، موجب تحسین باستان‌شناسان و تاریخ‌دوستان شده است.

این بنای کهن در واقع ارگ حکومتی شهر تاریخی میبد بوده است که در پشته‌ای طبیعی با ارتفاع بیش از ۲۵ متر همچنان استوار است و در تاریخ 8 مرداد  ۱۳۵۴ و به شماره 1086در فهرست آثار ملی قرارگرفت.

وسعت بافت تاریخی میبد ۸۰۰ هکتار معادل یک سوم وسعت این شهر است و یکی از مناطق باستانی و تاریخی استان یزد محسوب می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.