افزایش مصرف آزیترومایسین در کشور زنگ خطر جدی است

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: مصرف آزیترومایسین در ماه بهمن نسبت به ماههای قبل افزایش سه برابری یافته و زنگ خطر جدی است .

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: مصرف آزیترومایسین در ماه بهمن نسبت به  ماههای قبل افزایش سه برابری یافته و زنگ خطر جدی است .

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه شصت و یکمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، افزود: این دارو آنتی بیوتیک منسبی است آنتی بیوتیک مناسبی است اما در صورت مصرف بالا، باعث مقاومت میکروبی و عوارض قلبی، عروقی و گوارشی برای بیماران می شود.

وی اظهار کرد: در آخرین پروتکل معاونت درمان وزارت بهداشت، برای بیماران سرپایی و افرادی که دارای علائم خفیف و یا بدون علامت هستند و یا حتی بیمارانی که بستری می شوند، آزیترومایسین هیچ جایگاهی ندارد مگر در شرایط خاصی که پزشکان برای بیماران بستری تجویز می کنند، این دارو هیچ اثری در درمان سرپایی و بهبود شرایط بیماران کووید19 ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز، گزارشی از وضعیت اُمیکرون در جهان و ایران در هفته گذشته ارائه و مشخص شد بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، تعداد مبتلایان کاهش اما مرگ و میر ناشی از کرونا و اُمیکرون افزایش یافته است که البته قابل تصور است چون بین تعداد مبتلایان و موارد مرگ و میر، تاخیر یکی دو هفته ای وجود دارد.

جماعتی افزود: پیش بینی می شود که میزان مرگ و میر کرونا در کشور تا یکی دو هفته آینده، روند افزایشی داشته باشد و بعد از آن به تدریج از اواسط یا اواخر اسفند، شاهد سیر نزولی موارد مرگ و میر روزانه بیماران مبتلا به کووید19 در کشور باشیم.

وی ادامه داد: در سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی، سیر نزولی مبتلایان و موارد مرگ و میر مشاهده شد چون آنها زودتر از ایران، درگیر اُمیکرون بودند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به انتشار مطالبی در فضای مجازی در خصوص مرخصی 5 روزه پس از ابتلا به اُمیکرون و توصیه های سازمانهای بین المللی برای مرخصی بر اثر ابتلا به اُمیکرون گفت:  بر اساس شواهد علمی موجود افراد مبتلا به اُمیکرون بدون علامت یا دارای علائم خفیف ، 5 روز پس از تست PCR اول، می توانند با ماسک مطمئن و یا دو ماسک استاندارد به محل کار خود بازگردند.

وی تصریح کرد: چون میزان ویروس در بدن آنها به میزان جدی کاهش می یابد و احتمال سرایت زایی خیلی کمی دارند اما اگر فردی دارای علائم شدید باشد و تب یا علائم ریوی در او ادامه داشته باشد، بنا بر مصوبات می تواند با نظر پزشک معالج میزان مرخصی را افزایش دهد.

این مسئول  یادآور شد: در جلسه امروز در خصوص داروهای ضد فیبروز مانند پیرفنیدون(pirfenidone) و افو(Ofev) بحث های کارشناسی شد و آیا بیمارانی که دچار تغییرات فیبروتیک در ریه شده اند، مجاز به استفاده از این داروها هستیم یا خیر؟ تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر استفاده از این دو دارو برای اینگونه بیماران وجود ندارد و کمیته علمی کشوری کرونا نیز با تجویز دو داروی فوق برای این بیماران، موافقت نکرد به ویژه اینکه این داروها، وارداتی هستند و هزینه سنگینی را نیز به بیماران تحمیل می کنند.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده، هنوز مشخص نشده که این داروهای “پیرفنیدون” و “اوفو”، چه میزان در بهبود شرایط بیماران، اثرگذار است بنابراین در شرایط کنونی توصیه ای به استفاده از این داروها از سوی کمیته علمی کشوری کرونا وجود ندارد و مقرر شد که این داروها در صورت اخذ موافقت های کمیته ملی اخلاق در پژوهش، به صورت کارآزمایی بالینی مورد استفاده قرار گیرند.