رییس اداره بهزیستی میبد گفت: مشارکت‌های نقدی و غیر نقدی خیرین در سال 1400 با رشد 88 درصدی و به میران 22 میلیارد و 967 میلیون و 420 هزار ریال برای کمک به مددجویان جذب شد.

 

رییس اداره بهزیستی میبد گفت: مشارکت‌های نقدی و غیر نقدی خیرین  در سال 1400 با رشد 88 درصدی و به میران 22 میلیارد و 967 میلیون و 420 هزار ریال برای کمک به مددجویان جذب شد.

سید محسن فلاح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با درخواست از خیرین برای کمک به مددجویان در ماه مبارک رمضان افزود: تامین بسته های معیشتی ، غذایی، پوشاک و کمک به درمان مددجویان در سال 1400 به طور منظم انجام شده‌‌است.

وی ارایه خدمات مددکاری به 560 نفر از بانوان سرپرست خانوار ، بازتوانی 9 خانواده در ارتباط با اشتغال و ازدواج ، تشکیل 20 پرونده جدید 2 قلویی و 3 قلویی ، برقراری کمک هزینه معیشت برای سه خانواده سه قلو و پنج خانواده 2 قلو ، پرداخت کمک هزینه تحصیل به 17 نفر دانش آموز و دانشجو ، پرداخت ودیعه تعمیر ، ساخت و مناسب‌سازی مسکن به 31 نفر از زنان سرپرست خانوار و پرداخت حق بیمه اجتماعی 59 نفر از بانوان سرپرست خانوار را نیز برشمرد.

فلاح همچنین پرداخت حق بیمه عشایر روستایی برای 72 نفر از بانوان ، پرداخت کمک هزینه تهیه لوازم ضروری منزل برای 30 نفر از مددجویان ، کمک هزینه درمان برای 38 نفر و کمک هزینه تغذیه به 46 نفر ازمددجویان زیر پوشش و برقراری  60 پرونده کمک هزینه معیشت را نیز عنوان کرد.

وی معرفی 117 نفر برای گرفتن تسهیلات در حوزه اشتغال و ارایه 6 میلیارد و 730 میلیون تومان تسهیلات ، پرداخت حق کارفرمایی 34 نفر به مبلغ یک  میلیارد و 98 میلیون ریال در 6 ماهه اول  و یک میلیارد و  258 میلیون در 6 ماهه دوم سال 1400 و  استفاده 45 نفر از مددجویان از حق بیمه خویش فرمایی را نیز بیان کرد.

رییس اداره بهزیستی میبد از پیشرفت مددجویان در حوزه مشاغل خانگی و افزایش مددجویان شاغل در کارگاههای زیلو بافی  نیز خبر داد و  گفت: هم اکنون 50 نفر از مددجویان بهزیستی از جمله  10 نفر نابینایان آموزش دیده از سوی جامعه نابینایان در کارگاههای زیلوبافی و همچنین 20 نفر در عرصه های دوخت و دوز ، نجاری ، سفال وسرامیک ، مهر سازی و تراشکاری مشغول به فعالیت هستند.

فعالیت مرکز تحقیقات ژنتیک میبد

وی در ادامه با اشاره فعالیت‌های مرکز تحقیقات ژنتیک میبد اظهار کرد: این ارایه دهنده خدمات مشاوره و غربالگری ژنتیک در محل  و در قالب تیم سیار در شهرهای استان یزد و حتی شهرهای دور است و در سال  1400 ، سه هزار و 836 نفر از سراسر استان یزد و حتی استان‌های همجوار به مرکز تحقیقات ژنتیک میبد  به عنوان قطب تحقیقات ژنتیک مراجعه داشتند ، بخش پژوهشی مرکز نیز در سال 1400 راه اندازی شد.

رییس اداره بهزیستی میبد با بیان پوشش 90 درصدی طرح‌های غربالگری تنبلی چشم و شنوایی‌سنجی  نوزادان و کودکان سه تا پنج سال ادامه داد: چهار هزار و 380 کودک معاینه شدند که از این تعداد 271 نفر دارای مشکل به اتومتریست و پزشک متخصص ارجاع داده شدند ، یک هزار و 164 کودک سه تا پنج سال در مراکز و یک هزار و 282 نوزاد دربیمارستان معاینه شنوایی شدند و مبلغ 21 میلیون تومان نیز هزینه خرید سمعک شد.

وی ارایه آموزش برای 100 نفر از افراد میانسال و سالمند در قالب برگزاری 6 کارگاه آموزشی و 24 جلسه و همچنین اجرای طرح رصد معلولیت در استان و سنجش آماری معلولیت به صورت خانه به خانه توسط موسسه خیریه تحقیقات ژنتیک دکتر فیروزآبادی را نیز بیان کرد.

اجرای طرح‌های اجتماع محور

این مسئول به اجرای طرح مانا در سه محور آموزش مهارت‌های اجتماعی ، اوقات فراغت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ویژه دانش‌آموزان دختر و پسر 15 تا 17 سال در سه محله شاه جهان آباد ، رکن آباد و بیده هم اشاره کرد.

فلاح به اجرای طرح توانمندسازی خانواده محور همیار مادر و کودک و اجرای طرح رصد و شناسایی  آسیب‌های اجتماعی اشاره و اظهار کرد: این طرح همزمان با سراسر کشور و استان در شهرستان با همکاری چهار پرسشگر و تکمیل 523 پرسشنامه انجام شده‌است ، همچنین در سال 1400 ، یک هزار و 400 نفر به چهار مرکز مشاوره روانشناختی شهرستان  مراجعه و چهار هزار و 900 حلسه مشاوره برگزار شده‌است.

وی وجود 2 مرکز ترک اعتیاد و در مجموع مراجعه و تحت درمان قرارگرفتن  198فرد مبتلا به اعتیاد  در این مراکز و همچنین  ارایه تسهیلات به معتادان بهبودیافته ، اجرای طرح‌های اجتماع محوراعتیاد در محله‌های شهر ، برگزاری دوره های آموزشی پیشگیری از اعتیاد برای اقشار مختلف مردم و معرفی خط ملی اعتیاد «09628» را نیز عنوان کرد که از جمله فعالیت‌های مراکز و موسسه های بهزیستی میبد در سال 1400 است.

فعالیتهای اورژانس اجتماعی

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه با برشمردن فعالیتهای اورژانس اجتماعی گفت: در سال گذشته 252 مورد مداخله در بحران با ارایه خدمات مددکاری ، مشاوره و روانپزشکی و در بخش خدمات سیار نیز 351 مورد خدمت انجام شده‌است و 443 مورد نیز تماس تلفنی با خط 123 داشته‌اند .

وی با بیان اقداماتی مانند تهیه کلیپ آموزشی و بروشور و حضور تیم سیار اورژانس اجتماعی در مدارس به مناسبتهای مختلف از جمله هفته بهداشت روان ادامه داد: 10 نشست شورای اداری اورژانس اجتماعی  و 6 کلاس آموزشی مرتبط برای مراجعین و برنامه بازدید مسئولان از اورژانس اجتماعی نشستهای تعامل با اداره‌ها و ارگان‌های مختلف ، بیمارستان میبد و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی هم برگزار شده‌است.

وی همچنین توسعه برنامه‌های دانش بنیان مرکز تحقیقات ژنتیک ، راه‌اندازی 2 گروه همیار زنان سرپرست خانوار و حمایت ازکارگاههای تولید و اشتعال ومشاغل خانگی و همچنین رویکرد آموزش حرفه و اشتغال به مددجویان و همچنین آموزش مهارت زندگی به عنوان واکسن آسیبهای اجتماعی و تشویق مردم  برای تشکیل خانواده در زمان به موقع را  از برنامه‌های سال 1401 اداره بهزیستی میبد بیان کرد.

وی با اشاره به کم رنگ بودن مشاوره‌های روانشناختی از مردم  درخواست کرد که در زندگی برای رفع مشکلات مشاوره‌های روان شناختی را یک نیاز بدانند و از مشاوران تخصصی و اهل فن مشاوره بگیرند .

چهار هزار و ۵۰۰ نفر دریافت کننده خدمت از اداره بهزیستی میبد هستند و از تعداد سه هزار و ۵۰۰ نفر به صورت موردی  و یک هزار نفر نیز به صورت ماهیانه از این اداره مستمری دریافت می کنند.

مرکز شهرستان ۱۰7 نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.