دیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با تاکید بر تشکیل تشکلات کارگری در کارگاههایی که طبق قانون کار مشمول داشتن تشکل‌های کارگری هستند ، گفت: امروزه کارگر از لحاظ فکری رشد و تعالی پیدا کرده و از قوانین مطلع است و باید ذهنیت اشتباه برخی از کارفرمایان اصلاح شود و یک کارفرما به این نتیجه برسد که نماینده کارگر بازویی برای او در مدیریت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با تاکید بر تشکیل تشکلات کارگری در کارگاههایی که طبق قانون کار مشمول داشتن تشکل‌های کارگری هستند ، گفت: امروزه کارگر از لحاظ فکری رشد و تعالی پیدا کرده و از قوانین مطلع است و باید ذهنیت اشتباه برخی از کارفرمایان اصلاح شود و یک کارفرما به این نتیجه برسد که نماینده کارگر بازویی برای او در مدیریت است.

به گزارش بام میبد و به نقل از روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  استان یزد محمدرضا فلاحتی با اشاره به آموزش تشکلات کارگری افزود: مباحث آموزشی برای اعضای تشکلات کارگری در دستور کار این اداره هست چرا که آنها باید از وظیفه قانونی خود مطلع باشند.

این مقام استانی تصریح کرد: نمایندگان کارگران و شورای اسلامی کار در واحد تولیدی باید رویکرد تعاملی با کارفرما داشته باشند و کارفرما این تشکل را بازوی کمکی خود برای اداره واحدتولیدی خود بداند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان ضرورت حفظ و صیانت از نیروی کار در واحدهای تولیدی گفت: جان کارگر از نان کارگر برای ما مهمتر است. واحد تولیدی باید مسائل ایمنی و فنی را رعایت کنند و هشدارها و رفع نقص هایی که توسط بازرسین کار به آنها داده می شود را رفع کنند و در این قضیه با هیچ شرکتی با اغماض برخورد نخواهیم کرد.

وی در ادامه اظهار کرد : در چارچوب قانون، با نگاه کارشناسی و بدون سوگیری پذیرای نقدهای کارگران هستیم، چرا که آنها در خط مقدم هستند و با مطرح کردن مسائل و مشکلات خود، این اداره کل نیز در پی رفع آنها اقدام خواهد کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در اولین روز از هفته کارگر در خانه کارگر و در جمع روسای تشکلات کارگری استان یزد حضور یافته بود تا  به سوالات و دغدغه های آنها پاسخ دهد .

وی درباره انعقاد قراردادهای موقت گفت: در کارگاه ها و واحدهای تولیدی که کار دائم و مستمر دارند نباید قرارداد موقت بسته شود. این موضوع در برنامه تحولی دولت هست و استان های صنعتی این مساله را به وزارتخانه منعکس کرده اند. در این کارگاه ها نباید فکر و ذهن کارگر درگیر امنیت شغل اش باشد؛ از طرف دیگر این مساله در حوزه سیاستگذاری و قانونگذاری است و امیدواریم از طرف مجلس محترم مورد پیگیری به عنوان مطالبه به حق کارگران دنبال شود.

محمدرضا فلاحتی درباره گلایه یکی از اعضای تشکلات کارگری مبنی بر کمبود نیروی در اداره های شهرستانی تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: متاسفانه در شهرستان هایی که جمعیت بالای کارگری دارند در حوزه های مختلف دارای کمبود نیرو هستیم و به جد این موضوع به سازمان مدیریت و وزارتخانه منعکس شده، امیدواریم در برخی از شهرستان ها که به صورت نمایندگی است مجوز تاسیس اداره داده شود تا این بتوانیم خدمات بهتری را به جامعه کارگری آن منطقه ارائه کنیم.

وی در ادامه در پرسش اینکه چرا زمان رسیدگی به درخواست های سخت و زیان آور طولانی است گفت: در سال گذشته با تلاش جهادی همکارانم توانستیم این زمان را از 8 ماه به 2 ماه کاهش دهیم ولی به طور اصولی تا پایان همین ماه قرار است فرآیند دستی از مدار خارج شده و با راه اندازی سامانه برخط درخواست مشاغل سخت و زیان آور این خدمت به صورت الکترونیکی ارائه و کارگر از روند پرونده خود مرحله به مرحله درجریان باشد.

فلاحتی ادامه داد: با راه اندازی سامانه مشاغل سخت و زیان آور تلاش می شود زمان رسیدگی به حداقل خود برسد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین  در جواب سوال یکی از کارگران بابت 4درصد حق کارفرما در مشاغل سخت و زیان آور که برخی از کارفرمایان آن را پرداخت نمی کنند، گفت: کارفرمایانی که 4درصد مشاغل سخت و زیان آور را پرداخت نمی کنند، کارگران با پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی به مراجع حل اختلاف اداره کار مراجعه و طرح دعوی نموده، قطعا رای به پرداخت حق 4 درصد توسط کارفرما صادر می شود که توسط دستگاه های ذی صلاح دنبال می شود.