شهردار میبد گفت: 17 زورخانه زورخانه در میبد بنا گردیده است و بر این اساس میبد در بین شهرهای استان یزد و حتی کشور دارای بیشترین سرانه زورخانه است.

شهردار میبد گفت: 17 زورخانه زورخانه در میبد بنا گردیده است و بر این اساس میبد در بین شهرهای استان یزد و حتی کشور دارای بیشترین سرانه زورخانه است.

به گزارش پایگاه خبری بام میبد مجید بهارستانی در مراسم با شکوه گردهمایی بزرگ باستانی کاران میبد که به مناسبت گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای (17 شوال) در پارک غدیر میبد برگزار گردید ، افزود: به ازای هر 6 هزار نفر یک زورخانه ورزشهای پهلوانی و باستانی در میبد وجود دارد.

شهردار میبد با قدردانی از ورزشکاران برای توسعه این ورزش باستانی از نامگذاری یک خیابان به نام پهلوانان خبر داد.

مدیر کل ورزش و جوانان استان یزد نیز گفت: ورزش باستانی ورزشی متمایز از ورزشهای دیگر است و هر بخش آن دارای معنای خاص است و ورزشکار با توسل به نام ائمه به خصوص حضرت علی (ع) روح خودش را برای برداشتن موانع صیقل می‌دهد.

علیرضا پورسلمان همچنین  از دست اندرکاران برگزاری این مراسم با شکوه و همچنین تلاش مسئولان و امام جمعه میبد در حمایت از برنامه‌های ورزشی و تامین و فراهم کردن زیرساخت‌ها و فضاهای ورزشی قدردانی کرد.

عضو هیات رییسه ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای استان یزد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در سطح استان یزد 110 زورخانه فعال است و میبد دومین شهرستان دارای بیشترین زورخانه است و 2 نفر از ورزشکاران میبد به نام‌های علی رضوان و علی رضوانی به اردوی تیم ملی اعزام شدند و این موضوع  نشان‌دهنده بسیار منسجم کار کردن هیات ورزش پهلوانی میبد است.

محمد جعفر پور انجام اقدامات فرهنگی  و پیشقدم بودن برای ترویج فرهنگ پهلوانی  و ارایه آموزش‌های پهلوانی را از جمله دلیل‌های قوی بودن هیات پهلوانی عنوان کرد.

وی همچنین  تعداد ورزشکاران پهلوانی ثبت سامانه و سازماندهی شده در استان یزد را 2 هزار و 700 نفر عنوان کرد.

به گفته محمدرضا جعفری رییس هیات قهرمانی میبد 700 نفر ورزشکار باستانی کار در میبد فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۷ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده‌است.