نماینده مردم تفت و میبد در مجلس یازدهم گفت: صاحبان معادن مسئولیت اجتماعی حتی برای آسفالت جاده ندارند و باید اداره صنعت ، معدن و تجارت استان وظایفی را برای آنها تعیین کند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس یازدهم گفت: صاحبان معادن مسئولیت اجتماعی حتی برای آسفالت جاده ندارند و باید اداره صنعت ، معدن و تجارت استان وظایفی را برای آنها تعیین کند.

سید جلیل میرمحمدی در نشست بررسی مشکلات روستاها و بخش‌های شهرستان میبد با بیان اینکه مجوز 2 معدن در ماه‌های اخیر علاوه بر معادنی در نزدیکی هفت روستای شهرستان فعال هستند ، صادر شده افزود: معادن انفجارهای مکرر دارند و از جاده روستایی که هنوز خاکی است برای حمل و نقل بار استفاده می‌کنند و بارها موجب خرابی عملیات تیغ زدن جاده شده‌اند.

وی با بیان مشکلات ایاب و ذهاب دانش آموزان با توجه به تردد وسایل نقلیه حامل بار معادن ادامه داد: اداره صنعت و معدن و تجارت باید صاحبان معادن را مجاب کند که حداقل عملیات زیرساختی جاده روستایی را عهده دار شوند.

فخرالسادات آقایی بخشدار بفروییه ترافیک جاده روستایی و تصادفات جاده‌ای منجر به فوت ، تخلفات خوروهای سنگین در مسیر ، نبود خانه بهداشت در روستاها را یادآور شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد هم گفت: هر ساله مبلغی از منابع اعتبارهای  وزارتخانه سالانه برای ترمیم و بازسازی جاده‌های مسیر معادن استان اختصاص می یابد که با تقسیم بندی راههای معدنی استان بازسازی می شود و بر این اساس اولین اعتباری که دریافت شد برای جاده های میبد اعلام شده نیز اختصاص می‌یابد

محمدرضا علمدار یزدی افزود: مباحث درآمد مالی کلان و ادای مسئولیت اجتماعی فقط شامل 2 معدن از 700 معدن استان یزد به میزان 90 درصد  می شود و 698 معدن دیگر به اندازه 10 درصد است ، همچنین از 2 معدن نیز یکی80 درصد و یکی هم  10 درصد مقایسه مالی و درآمد آنها است.

وی تصریح کرد: گذاشتن باسکول برای معدنی که 2 ماه در سال بازار دارد و مابقی سال تعطیل است ، صراحت قانونی ندارد و با این وجود اپلیکیشنی نصب شده که بارنامه معادن در سامانه صنعت ، معدن و تجارت ثبت شود.

در این نشست ارایه مجوز از سوی اداره راهداری برای  شهرداری جهت ایجاد 12 متر کمربند سبز در حریم 38 متری بررسی شد ، همچنین مقرر شد ادارات کل راهداری ، راه و شهرسازی  ، ورزش و جوانان ، منابه طبیعی و شهرداری  برای احداث باغ‌راه هماهنگی‌های لازم و همکاری برای نداشتن نصب المان ، تخصیص اعتبارات و صدور مجوزها انجام دهند.

یک میلیارد تومان با سهم نصف از سوی سازمان برنامه و بودجه و اداره کل میراث فرهنگی استان یزد برای انجام پروژه های میراث فرهنگی از جمله حافظ جمال و قلعه رکن آباد مصوب شد.

همچنین با ستودن عملیات احداث ایستگاههای آب شرب که موجب رضایتمندی مردم شده است ، پنج میلیارد تومان برای احداث ایستگاههای دیگر آب شرب در شهرستان اختصاص بافت ، رفع موانع ترافیکی و رفع نقاط حادثه خیز جاده درین تا 2 ماه دیگر مصوب شد.

میبد شامل سه بخش ندوشن ، بفروییه و مرکزی است و مرکز این شهرستان 107 هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.