مدیر کل کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد با اشاره به تاثیر دیدار کودکان و نوجوانان با نویسندگان و شعرای مطرح کشور، بیان کرد: سرکوب ترس از نوشتن در بین نوجوانان تنها با تکرار و تمرین نوجوانان ممکن است. خبرگزاری ایسنا – منطقه یزد:  «عباسعلی دانافر» در ویژه برنامه ادبی «دو پنجره، […]

مدیر کل کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد با اشاره به تاثیر دیدار کودکان و نوجوانان با نویسندگان و شعرای مطرح کشور، بیان کرد: سرکوب ترس از نوشتن در بین نوجوانان تنها با تکرار و تمرین نوجوانان ممکن است.

خبرگزاری ایسنا – منطقه یزد:  «عباسعلی دانافر» در ویژه برنامه ادبی «دو پنجره، دو لبخند» که با حضور «مهدی مردانی» شاعر کتاب «دلتنگی ‎ های یک آپارتمان» برگزار شد، با اشاره به اهمیت کانون ‎‎ های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شکوفایی استعدادهای نوجوانان، گفت: این ویژه ‎‎ برنامه با هدف معرفی شاعران و نویسندگان نامدار کشور به نوجوانان برگزار شده تا با ایجاد اعتماد به نفس در میان قشر نوجوان، آن ‎ ها را به سمت ادبیات سوق دهد.

وی در مورد دستاوردهای چنین برنامه ‎‎ هایی در سال ‎‎ های گذشته، اظهار کرد: بچه ‎‎ ها عاشق خواندن و نوشتن هستند و در برخورد نزدیک با نویسندگان و شعرای مطرح کشور به سهولت در نوشتن به عنوان امری پیچیده پی خواهند برد .

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد، جامعه کودکان و نوجوانان را همچون مثلثی دانست و افزود: دنیای نوجوانان همچون مثلثی است که ضلع اول آن را خودشان می ‎‎ سازند و اضلاع دیگر را مربیان کانون ‎‎ ها و نویسندگان شامل می‎‎شوند.

وی ادامه داد: اگر هر سه ضلع در ارتباط نزدیک با هم قرار گیرند، بسیاری از مشکلات در حوزه ادبیات حل خواهد شد. البته این ارتباط برای هر سه گروه مفید، پر بار و سرشار از نقد و بررسی خواهد بود .

دانافر عنوان کرد: زمانی که نوشته‌های شاعری در بین کودکان و نوجوانان و جامعه مخاطب قرار می‌گیرد، قطعاً از احساسات و عواطف آنها بهره خواهد برد و در سروده‌های بعدی خود می‌تواند، نیازهای این جامعه را با دید وسیع‌تری در نظر بگیرد .

دانافر در پایان سرکوب ترس از نوشتن در بین نوجوانان را تنها با تکرار و تمرین نوجوانان ممکن دانست و گفت: در این صورت نوجوانان خواستار مطالعه و نقد آثار خود در میان گروه ‎‎ های هم سن خود و مربیان خود خواهند بود.

«مهدی مردانی» شاعر نامدار کشورمان نیز تنفر از آپارتمان را علت نامگذاری کتابش عنوان کرد و در مورد کتاب «دلتنگی ‎‎ های یک آپارتمان» گفت: آپارتمان آدم‏‏ها را محدود می‏‏کند، دل آدم ‎‎ ها در آپارتمان می‏‏گیرد و مجبور هستند برای آن که هیچ کسی حرف ‎‎ هایشان را از آن طرف دیوار کاغذی بین دو واحد نشنود، تن به پچ پچ و سکوت دهند .
وی افزود: کشور ما آن قدر وسیع است که برای همه زمین برای زندگی وجود دارد اما مردم عادت کرده‏‏اند روی دوش هم سوار شوند و در محدودیت زندگی کنند .

مردانی در ادامه خطاب به نوجوانان و کودکان، گفت: ایرانی‏‏ها با داشتن روحیه ‎‎ ای باز، توانایی آفرینش هر اثری را دارند، به ویژه دختران باید با ورود به دنیای دخترانه خود فروغ ‎‎ هایی شوند که آثارشان دنیای زنانه را با دیدگاه دخترانه عرضه کند، چون در طول تاریخ ادبیات، هیچ شاعری جز فروغ فرخزاد نتوانسته است به دنیای زنانه ورود پیدا کند .

گفتنی است، این ویژه برنامه با حضور 100 نفر از کودکان و نوجوانان شهرستان ‎‎ های سراسر استان در محل مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری یزد برگزار شد و نقد و بررسی آثار نوجوانان و همچنین کتاب «دلتنگی ‎‎ های یک آپارتمان» از سوی نوجوانان از دیگر برنامه ‏‏های این مراسم بود .