مدیر حوزه های علمیه کشور : گفتمان انقلاب اسلامی را باید ارزشمند شماریم و آن را به درگیری های سطحی تنزل ندهیم . حضرت آیت الله اعرافی در نشست برگزار شده خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان میبد در 26 مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی که در بیت ایشان برگزار شد ، ضمن خوشامدگویی […]

مدیر حوزه های علمیه کشور : گفتمان انقلاب اسلامی را باید ارزشمند شماریم و آن را به درگیری های سطحی تنزل ندهیم .

حضرت آیت الله اعرافی در نشست برگزار شده خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان میبد در 26 مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی که در بیت ایشان برگزار شد ، ضمن خوشامدگویی به مسئولین ، اصحاب رسانه و خبرنگاران و تبریک روز خبرنگار و همچنین یاد و گرامیداشت شهید صارمی و همه شهدای حوزه خبر و اطلاع رسانی و همچنین گرامیداشت شهید حجی و شهدای اخیر مدافع حرم با اشاره اینکه ، 26 مرداد روز بازگشت آزادگان به میهن ، روز مهمی در تاریخ ایران بود ، سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی را نیز گرامی داشت و به بیان سخنانی پرداخت :

امام جمعه شهرستان میبد ، خبرنگاری و اطلاع رسانی را فرصتی خدا دادی دانست که می تواند هم تبدیل به عذاب جهنم و خسران ابدی شود و هم می تواند سرمایه و سعادتی برای دنیا و آخرت باشد .

وی افزود : سرمایه ، دانش ، امکانات ، فکر و … نعمتهای خداست و هنر بشر این است که این نعمتها را تبدیل به یک فرصت نماید ، تبدیل نعمت به فرصت و تبدیل فرصت به سعادت برای خود ، جامعه ، دنیا و آخرت ، هنر انسانهای بزرگ است .

آیت الله اعرافی اظهار داشت : در تفکر اسلام ، هر حوزه فعالیت دارای آداب ، اصول و ضوابطی است ، حوزه خبرنگاری ، تولید خبرو اطلاع رسانی که حوزه بسیار مهمی است ، نیز آداب و اصولی دارد که برمی گردد به امانت ، صداقت ، راستی ، ضوابط و شاخصهای دیگری که خبریابی ، خبرگیری ، بازسازی و تولید خبر ، تجزیه و تحلیل خبر ، ارائه پیشنهادات و راهنمایی از درون خبر و نقد دارد و انتظار این است که فعالان در این حوزه این آداب و اصول را بشناسند و اشاعه دهند .

خطیب نماز جمعه میبد بر ارتقاء فنی و مهارتی حوزه اطلاع رسانی نیز تاکید نمود .

وی با بیان اینکه ، همه در قبال جامعه، مسائل اجتماعی و آسیب های اجتماعی مسئولیم و جزء تکالیف شرعی ، انسانی ، ملی و اخلاقی است که به مسائلی نظیر طلاق ، بالا رفتن سن ازدواج ، اعتیاد ، مشکلات درون خانواده ها ، محیط زیست و..  پرداخته شود ، افزود : امیدواریم با شکل گیری دولت جدید ، توصیه های مقام معظم رهبری در این زمینه که برآمده از مجموعه ای از تحلیل ها و کارشناسی ها است ، مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور تصرح نمود : مسائل مربوط به انقلاب اسلامی اهمیت زیادی دارد ، وقتی صحبت از گفتمان انقلاب اسلامی می شود ، مقصود کارهای نسنجیده و ناپخته نیست ، انقلاب اسلامی در ذات خود ، حکمت ، عقلانیت ، شجاعت و مبارزه را با هم دارد ، گفتمان انقلاب اسلامی را باید ارزشمند شماریم و آن را به درگیری های سطحی تنزل ندهیم .

وی افزود : اصل انقلاب اسلامی و مقاومت اسلامی مهم است و همچنین ارزشهای متعالی که در جریان انقلاب تولید نموده ایم که اگر خدای نکرده روزی آنها را از دست بدهیم ، صد سال دیگر به ما خواهند خندید .

آیت الله اعرافی عنوان نمود : نشاط اجتماعی یک ضرورت است و معتقدیم در چارجوب ارزشهای اخلاقی و دینی میتوان تولید نشاط نمود و آن را افزایش داد که البته احتیاج به سرمایه گذاری هم دارد و خیال نکنیم که وقتی می خواهیم برویم به سمت نشاط ، حتما باید برویم به سمت چیزهای حرام و مشتبه ، بلکه در چارچوب شرع هزار جور کار می توان برای نشاط اجتماعی انجام داد.

مدیر حوزه های علمیه کشور در خصوص نگاه کلان به مباحث فرهنگی اظهار نمود : وقتی صحبت از فرهنگ به میان می آید ، فرهنگ دینی و انقلابی به معنای خاص باید در اولویت باشد و در مسجد ، مدرسه ، دانشگاه و همه جا تجلی پیدا کند ، اما این بدان معنی نیست که میراث فرهنگی و آثار تاریخی به کنار گذاشته شود و یا توجه به میرات فرهنگی ما را از توجه به آن بخش خاص از فرهنگ باز دارد .

وی افزود : نقد منصفانه و دیدن نقاط مثبت و نقاط ضعف در جایی که اختلاف سلیقه هایی پیش می آید  و در جایی که مبانی است ، باید با روش درست و حکیمانه بگویند و در جاهایی که نقاط مشتبه و اختلافی پیدا می شود، بالاخره یک نفر باید حرف آخر را بزند.

خطیب نماز جمعه میبد ارتباط مسئولین و ادارات با نهاد های اطلاع رسانی را مطالبه درستی خواند و تقاضا نمود ، فرماندار میبد طی ابلاغ یا برنامه جدیدی این موضوع را پیگیری نمایند.

آیت الله اعرافی به اهمیت بحث جوانان و بانوان اشاره نمود و افزود :  مسائل هنری نیز در شهر ظرفیت بسیار دارد که رسانه ها باید با دامن زدن به آنها ، باعث رشد مباحث هنری چون فیلمسازی و… شوند زیرا در بعضی از موضوعات ظرفیتی بیش از میانگین کشوری داریم که باید به آن توجه نمود.

وی در زمینه صدور مجوز گفت : آقای هنردوست باید پیگیری نمایند تا در چارچوب قانون مجوز ها داده شود .

خطیب نماز جمعه میبد انعکاس خبرهای علمی ، فکری و فرهنگی در حوزه ، دانشگاه و آموزش و پرورش را مهم دانست و اضافه نمود : منعکس نمودن این اخبار همراه با تحلیل اولویت دارد که کمتر به آنها پرداخته می شود. همچنین لازم است در اخبار و گزارشات به تاریخ شهر ، سابقه و اسناد شهرستان و مناطق محتلفی که در شهر وجود دارد ، توجه نمود ، زیرا اینها از چیزهایی است که اگر الان ارزشی نداشته باشد در آینده ، در نشریات و سایتها به عنوان تاریخ شهر و منطقه ماندگار می ماند.

آیت الله اعرافی در ارتباط با خانه خبر میبد تصریح نمود : باید محل اجتماع و رفت و آمد رسانه ها و پایگاه تعامل قویتر رسانه های خبری شهر باشد .