شناسایی110 کودک مبتلا به طیف اتیسم در استان یزد

با اجرای طرح غربالگری اختلال طیف اتیسم در یزد 110 کودک مبتلا به اتیسم در استان شناسایی شده اند. لیلا شاکر کارشناس دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی استان یزد ؛ گفت : با اجرای طرح غربالگری اختلال طیف اتیسم در یزد 110 کودک مبتلا به اتیسم در استان شناسایی شده اند که اطلاعات آنها […]

با اجرای طرح غربالگری اختلال طیف اتیسم در یزد 110 کودک مبتلا به اتیسم در استان شناسایی شده اند.

لیلا شاکر کارشناس دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی استان یزد ؛ گفت : با اجرای طرح غربالگری اختلال طیف اتیسم در یزد 110 کودک مبتلا به اتیسم در استان شناسایی شده اند که اطلاعات آنها در بهزیستی استان ثبت و پرونده تشکیل شده است.

وی بیان کرد : در حال حاضر دو مرکز در سطح استان خدمت رسانی به 30  کودک مبتلا به اتیسم را بر عهده دارند.

لیلا شاکر افزود:  آموزش پرورش استثنایی استان هم نیز حدود 25 تا 30 کودک اتیسم را در دو مدرسه تحت آموزش قرار می دهد  که هر کدام از این مدارس  یک کلاس خود را به فرزندان اتیسم اختصاص داده اند.

وی با اشاره به آموزش در مراکز اتیسم گفت: این آموزش ها به دو روش Teech و ABA است که به صورت تک به تک و در قالب مهارت های زندگی، ارتباطی و شناختی است که این آموزش ها در تعامل همه جانبه  و در سطح وسیع تر ارتباط این کودکان را بیشتر می کنند.

کارشناس دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی استان اظهار داشت: ارائه خدمات توانبخشی در قالب کاردرمانی و گفتار درمانی از دیگر خدماتی است که در این مراکز ارائه می شود.

لیلا شاکر خاطر نشان کرد:  برنامه های توانبخشی حرفه ای و آگاهسازی بیشتر افراد جامعه باعث شده است تا این گروه از کودکان مبتلا به طیف اتیسم بتوانند در جامعه حضور پررنگ تری داشته باشند.

گفتنی است؛ اختلال طیف اتیسم به مجموعه ای از اختلالات رشدی گفته می شود که مهارت های کلامی و غیرکلامی و تعامل اجتماعی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.