گفتگوی رادیو پارک میبد با شهردار شهرستان میبد/ لزوم مشارکت مردم در داشتن شهری توسعه یافته و هوشمند در دل کویر

شهردار میبد در گفتگو با برنامه رادیو پارک میبد ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شهرداری به شهروندان توصیه به مشارکت و همکاری در داشتن شهری توسعه یافته و هوشمند در دل کویر نمود.

بام میبد : محمود اسد زاده فیروزآبادی متولد 1342 است و مدرک لیسانس مدیریت دولتی را دارد.

وی مدت 35 سال ، پستهای مختلف مدیریتی در سطح استان و کشور و هم در خارج از کشور را عهده دار بوده است و سمتهای مختلفی در سپاه پاسداران ، وزارت کشور ، سازمان حج و زیارت ، دستگاه قضایی و ستاد بازسازی عتبات عالیات داشته است.

او در حال حاضر به عنوان شهردار میبد به مدت هشت ماه است ، آنگونه که خود می گوید در خدمت مردم و برای خدمتگزاری به مردم می باشد.

محمود اسد زاده فیروزآبادی شهردار میبد 4 فرزند دارد که در مقاطع مختلف از مقاطع ابتدایی تا دکتری مشغول به تحصیل می باشند.

وی در گفتگو با مرتضی جلیلیان مجری ، کارگردان و تهیه کننده رادیو پارک میبد در خصوص اینکه آیا توصیه می کند روزی فرزندانش شهردار شوند ، گفت : فرزندان با توجه به رشته تحصیلی که دارند ، خودشان در انتخاب شغل آینده خود ، نقش دارند ، اما بنده با توجه به گستردگی و تنوع وظایف در شهرداری که شهردار بر عهده دارد و یک سنگری برای خدمتگزاری به مردم است ، به فرزندانم توصیه در انتخاب شغل آینده خودشان در این موقعیت و جایگاه به عنوان مهمترین ، زیباترین و لذت بخش ترین اوقات زندگی می کنم .

شهردار میبد از تلخ ترین حادثه دوران خدمت خود به عنوان شهردار با وجود تلاشی که او و همکارانش در شهرداری و واحد ها و نهادهای تابعه آن در تبدیل تلخی های مردم به شیرینی داشته اند ، حادثه فوت دختر دانشجویی در مقابل دانشگاه آزاد میبد نام برد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا قبل از وقوع این حادثه ، چاره اندیشی نشد ، بیان کرد : در ارتباط با پل دانشگاه ، طبق توافقی که شهرداران گذشته با مجموعه مدیریتی شهرستان و اداره راه داشتند ، مجموعه دانشگاه آزاد میبد در حوزه فعالیتهای شهرداری قرار نمی گرفته است و در حوزه حریم شهر و بیشتر در ارتباط با حوزه راهداری و اداره راه بوده است ، اما شهرداری علی رغم نداشتن مسئولیتی در این باره و بنا به توافق نامه ای قبل از حضور بنده در شهرداری شد ، کار احداث یک گذرگاه جاده ای برای دانشجویان که شهرداری در این خصوص مبلغی حدود میلیون 40 تومان هزینه می کند ، با همکاری دانشگاه و اداره راه ، فراهم می شود ، اما قبل از اتمام کار این اتفاق افتاد که می شد با تسریع در کار از پیش آمدن این حادثه جلوگیری شود، گرچه اینجا طرح مصوبی وجود ندارد و قرارداد ویژه ای برای اجرای آن به عنوان پیمان کاری به صورت امانی در اختیار خود شهرداری نبوده است.

شهردار میبد از شیرین ترین لحظات دوران خدمت خود به بخش زیادی از آزادسازی هایی حدود 10 میلیارد تومان اشاره نمود که از اول انقلاب در شهرستان به وجود آمده بود و حق و حقوق مردم در مسیر خیابان و بازگشایی در ارتباط با آن پرداخت نشده بود.

این مسئول در مورد حل مشکل ترافیک خیابان امام به عنوان اولین و طولانی ترین خیابان احداث شده شهرستان که عرض کمی نیز دارد، به رفوژ میانی انجام شده خیابان و در حال انجام آن از میدان شمس آباد تا سه راه هفت تیر که در اختیار پیمانکار قرار گرفته ، احداث پارکینگ با استفاده از پارکهای حاشیه ای که در سالهای قبل ایجاد شده ، همچنین احداث پارکینک های طبقاتی با مشارکت خود مردم ، خیرین و شهرداری و نیز اصلاح هندسی در میدان فلسطین که شهرداری در حال بررسی و کارشناسی ترافیک در آنجا هست ، در جهت استفاده از آن فضا برای حل مشکل ترافیک با تخریب تخریب قسمتی از مجموعه کتابخانه و نیز حذف کیوسک پلیس و تریبون شهری اشاره نمود.

وی همچنین در ادامه مواردی دیگر چون ، عقب نشینی در سه راه سعیدی که در ضلع مقابل مخابرات سابق می تواند صورت گیرد ، اصلاح هندسی سه راه هفت تیر و اصلاح خیابان مسجد جامع و احداث پارکینکهای حاشیه ای در خیابان سلمان با همکاری حوزه علمیه که اعلام آمادگی نموده و نیز مردم در قسمتهایی دیگر از این خیابان برشمرد که با برنامه هایی که در دستور کار شهرداری و در حال انجام است و یا با برنامه های ویژه ای که در شورای ترافیک طراحی شده ، انشاالله با تخصص بودجه انجام خواهد گرفت.

شهردار میبد در خصوص ناوگان حمل و نقل گفت : تردد اتوبوس ها با توجه کم عرض بودن خیابان ها و نیز ترافیک حذف شد و اکنون از مینی بوس به عنوان وسیله حمل و نقل عمومی با فعال بودن 15 واحد مینی بوسرانی ، 180 تاکسی و حدود 300 مورد وسیله نقلیه آژانس در سطح شهر میبد استفاده می شود ، جایگاه های مینی بوسرانی هم به خصوص در بافت تاریخی اضافه شده و انشاالله با مطالعاتی که در حال انجام هست ، ناوگان حمل و نقل نیز در جاهایی که با کمبود مواجه هستیم ، افزایش پیدا کند.

اسدزاده درخصوص ساخت و ساز غیرقانونی و غیر مجاز با اشاره به اینکه این ساخت و ساز با مجازات سنگین قانونی و تخریب مواجه خواهد شد ، از همشهریان خواست برای ساخت و ساز قانونی و گرفتن پروانه ساخت و ساز به شهرداری مراجعه داشته باشند.

این مسئول در مورد پارک بانوان نیز با اشاره به اینکه ما 32 پارک در میبد به صورت فعال داریم که صبحها هم دایر هست ، پارک بانوان نیز به خاطر کمتر حضور یافتن بانوان ، شاید مسئول مربوطه صبحها در محل نباشد ، روشنایی پارک نیز در سالهای گذشته تکمیل شده است که در حال حاضر به خاطر رشد درختان ، یک مقداری جلوی روشنایی گرفته شده است که در این راستا باید طول پایه های روشنایی را بیشتر کرد که در دستور کار قرارداد.

وی در ادامه و در مجموع از اقداماتی که در حال اجرا می باشد یا در آینده اجرا خواهد شد ، به آزاد سازی های گذشته در اصلاح هندسی خیابانها و رفع مشکلات ترافیکی که وجود دارد ، تلاشهایی که در پارک بهاران برای سنگفرش نمودن فضا ، جدول گذاری ، ایجاد ایستگاه پلیس و دفتر گمشدگان در آن ، توسعه پارک غدیر و افزایش امکانات ورزشی در آن پارک و نیز احداث پارکی جدید در شهیدیه برای منتقل نمودن ازدحام جمعیت در پارک بهاران به این پارکها اشاره نمود.

شهردار میبد همچنین ، برخورد قانونی با متخلفین و کسانی که در پارک قلیان می کشند را با استقرار ایستگاه پلیس در پارک و با همکاری نیروی انتظامی نیز عنوان نمود.

وی اولویت آسفالت کردن خیابانها و کوچه ها در سطح شهرستان را با خیابانهایی ذکر نمود که پروژه فاضلاب در آنها در حال انجام است و افزود : ما در مجموعه مناطقی که طرح فاضلاب اجرا شده ، سه قرارداد بزرگ 1000 تن قیر و شن با شرکتهای طرف خود داریم ، خود شهرداری نیز درحال پیگیری احداث کارخانه آسفالت هست.

این مسئول در مورد تغییر کاربری و مشکلاتی که مردم در این زمینه با توجه به طرح تفصیلی شهرداری که با تاخیر ده ساله از سوی طرف قرارداد یعنی مشاور طرح برای بهره برداری در اختیار شهرداری قرار گرفته است، با آن مواجه هستند ، اظهار داشت : مردمی که قبلا در ارتباط با تغییر کاربری پرداخت هزینه داشتند و امروز با مشکلات مرتبط با کمیسیون ماده 5 روبرو هستند ، طی اطلاع رسانی هایی که شده ، از آنها درخواست شده ، به شهرداری ، واحد امور شهرسازی و واحد طرحها مراجعه کنند و تمام اطلاعات را در اختیار شهرداری بگذارند تا با همکاری پیمانکار جدیدی که شهرداری در حال انتقال قرارداد به این مجموعه است ، شهرداری بتواند نسبت به حقوق مکتسبه که افراد پرداخت هزینه داشته اند ، مشکلات مردم را در ارتباط با تغییر کاربری حل نماید.

وی در پایان با توجه به اینکه شهرستان میبد دومین شهر پرجمعیت استان یزد هست و با توجه به وسعت حوزه شهری این شهرستان و نیز فعالیتهای عمرانی باقی مانده ، به مردم میبد که فعالیتهای خیری زیادی در حوزه های مختلف تا به حال داشته اند ، توصیه به مشارکت در بازآفرینی بافت تاریخی شهر با توجه به قدمت 7000 ساله شهر میبد و داشتن عنوان شهر نمونه گردشگری در جهت ثبت تاریخی و جهانی شهر میبد و نیز در حوزه های عمران ، بهداشت ، رفت و روب ، قضای سبز و… به خصوص با کمکهای فکری و اندیشه ورزی نمود تا به مدد مجموعه همکاریها با حضور و مشارکت نخبگان ، اساتید دانشگاه ها ، تحصیل کرده های دانشگاه ، بانوان ، شورا یاران و…در آینده ای نزدیک شاهد شهری زیبا ، توسعه یافته و هوشمند در دل کویر باشیم.

گفتنی است رادیو پارک عنوان برنامه ای است که در طول ماه مبارک رمشان در پارک بهاران میبد اجرا گردید و پایگاه خبری بام میبد مفتخر است به اینکه به درخواست عوامل این برنامه به نشر گفتگوهای انجام شده با مسئولین و ورزشکاران در این برنامه بپردازد.

لازم به ذکر است گفتگوهایی نشر داده شده ، چند گفتگوی دیگر نیز هنوز نشر داده نشده است که در روزهای آتی نشر داده خواهد شد.

بام میبد در راستای گرامیداشت 14 تیر ، روز شهرداری ، گفتگوی رادیو پارک میبد با شهردار این شهرستان را ، در این روز نشر داد.