حمله چند قلاده گرگ به گله گوسفند یکی از دامداران روستای صدرآباد ندوشن از توابع شهرستان میبد در استان یزد باعث تلف شدن 61 راس به ارزش 300 میلیون ریال شد.

بام میبد :  این حادثه زمانی اتفاق افتاد که دامدار برای تامین آب گوسفندان راهی محل چاه آب منطقه شده بود.

دامدار پس از تاخیر بازگشت گله، با کمک سایر دامداران منطقه به جست و جو پرداخت که در مراتع اطراف با لاشه گوسفندان تلف شده مواجه می شود.

احسان بناپور رییس جهاد کشاورزی بخش ندوشن عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این خبر را تایید کرد.

ندوشن با بیش از 60 هزار راس دام سبک یکی از قطب های دامداری استان یزد مطرح است.

خشکسالی های پیاپی در ندوشن باعث شده تا دامداران رفته رفته شغل خود را رها کنند و به کسب و کار دیگر بپردازند.

شهر تاریخی ندوشن از توابع شهرستان میبد با پنج هزار نفر جمعیت در 80 کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد که اغلب مردم آن از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند.

نهم آبان ماه جاری روابط عمومی اداره کل حفاظت از محیط‌ زیست یزد در اطلاعیه‌ای پخش شایعاتی مبنی بر رهاسازی گرگ در برخی مناطق استان را تکذیب کرده بود.

در اطلاعیه گفته شد که سازمان حفاظت از محیط‌ زیست به هیچ منطقه‌ای گرگ منتقل نمی‌کند زیرا هرگونه تغییر در اکوسیستم موجب بر هم خوردن تعادل اکولوژیکی – بیولوژیکی منطقه خواهد شد.

در اطلاعیه تصریح شد: در واقع آنچه باعث افزایش حضور گونه گرگ و هیبریدهای آن در مناطق مسکونی شد، دفع نامناسب لاشه‌ها توسط مرغداری‌ها و دامداری‌ها، دفع نامناسب زباله‌های انسانی و … است کما اینکه جمعیت سگ‌های بدون صاحب هم افزایش‌ یافته است.

در اطلاعیه تأکید شد که سه ، چهار سال اخیر جمعیت گرگ‌ها در زیستگاه‌های استان افزایش چشمگیری یافته و ماندگاری آنها در فصول گرم سال نیز بیشتر و موجب افزایش خسارت به جوامع محلی و روستاها شده است.

منبع : ایرنا – یزد