نماینده مردم شهرستان‌های تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخصیص 27 صدم درصد مالیات بر ارزش‌افزوده به فعالیت های ورزشی گفت: سرمایه‌ گذاری در این عرصه به کاهش هزینه‌های درمان در جامعه بسیار کمک می‌کند.

یزد – ایرنا : کمال دهقانی فیروزآبادی در نشست شورای اداری میبد افزود: تخصیص این رقم سیاست تشویقی در حوزه ورزش و همگانی کردن آن است که با اجرای آن می‌توان کارهای مهمی را در زمینهٔ فعالیت‌های ورزشی انجام داد.
وی با اشاره به اینکه ورزش معیاری از سنجش پیشرفت کشورهاست ، گفت: جایگاه خوب ایران در ورزش دنیا نشان از پیشرفت و توسعه کشورمان ، اتحاد و همبستگی مردم دارد.
نماینده مردم تفت و میبد در مجلس با تأکید بر اهتمام به مناسب‌سازی ورودی اداره ها و فضاهای عمومی و معابر برای تردد معلولان و جانبازان ، لزوم توجه ویژه برای کمک به تأمین سخت‌افزار و نرم‌افزار برای مرکز ژنتیک میبد را یادآور شد.
وی در ادامه به تقدیم لایحه بودجه به مجلس اشاره کرد و گفت : با ارائه پیشنهاد‌ مسئولان شهرستان و استان می‌توان پیگیر اختصاص بودجه برای اداره ها و ترجمان‌ها با نگاه کلان شد.
همچنین مدیرکل ورزش و جوانان یزد با اشاره به اینکه ورزش همواره یکی از افتخارات ایران است ، افزود : مجموعه افتخاراتی که 40 سال گذشته نصیب کشور شد، اشتیاق، امید و افتخار را برای مردم به ارمغان آورده است.
مسعود شریعتی تصریح کرد : وجود ورزشکاران افتخارآفرین در استان و میبد نشان می دهد که با کمترین امکانات نیز می‌توان با بسیاری قهرمانان در عرصه های ورزش جهانی رقابت کرد.
وی گفت: همگانی کردن فعالیت های ورزشی به سلامتی فرد کمک می‌کند مورد تأکید مقام معظم رهبری است ، اداره ها و ترجمان‌های مختلف نیز موظف به نهادینه کردن آن هستند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان اظهار داشت : تصویب لایحه 27 صدم درصد ارزش‌افزوده به همت نمایندگان مجلس خون تازه‌ای را در بدنه ورزش در راستای انجام پروژه‌ها وارد کرد.
وی خاطرنشان کرد : با تخصیص اعتبار در حوزه ورزش، این امر باعث کاهش هزینه حوزه درمان و نیز کمک به شادابی و نشاط جامعه می‌ شود که در این راستا باید در همگانی کردن فعالیت‌های ورزشی کوشید.
شریعتی در ادامه با ذکر این نکته که به ازای هر نفر باید یک مترمربع سرانه فضای ورزشی برای جمعیت هر منطقه وجود داشته باشد، به تکمیل ورزشگاه شهیدیه میبد و تجهیز آن ، احداث استخر سرپوشیده ، سالن ورزشی مصلی ، چمن مصنوعی در مهرآباد و… اشاره کرد که نیاز به تأمین اعتبار دارد.
فرماندار میبد هم در این نشست با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده برای ثبت جهانی زیلو توسط مردم به‌ویژه محله بشنیغان ، مسئولان و خبرنگاران که پوشش خبری مناسبی داشتند ، گفت : شهر میبد ، شور و نشاط مردم مورد توجه ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی قرار گرفت، آن‌ها مردم ایران ، استان یزد و این شهر را، افرادی خون گرم ، شریف و با غیرت دیدند که باید این را به فال نیک گرفت و از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کرد.
حسین فلاح اظهار داشت : میبد نزدیک به 21 میلیارد تومان شامل اسناد خزانه 2 تا سه‌ساله و اعتبار متمرکز دارد که در ارتباط با اعتبارات متمرکز با تلاش اداره های مختلف از فرصت‌هایی که با رایزنی‌ها پیش‌آمده ، استفاده‌ و کارهای خوبی هم انجام شد که جای تشکر دارد.
وی بابیان اینکه با تفرقه کارها پیش نمی‌رود، تصریح کرد: هماهنگی‌هایی که وجود دارد ، نگاه خوبی در حوزه زیلو با تعریف خوشه زیلو و با همکاری شرکت شهرک‌های استان و میبد و جهاد دانشگاهی با بودجه 2 میلیاردی تومانی شروع کار شکل‌گرفت و در حوزه گیاهان دارویی کارهایی خوبی توسط دانشگاه میبد و شرکت شهرک‌ها انجام شد که شاید هنوز تا صنعتی شدن آن فاصله داشته باشیم ، اما همین کار قابل‌تحسین است.
فرماندار میبد همچنین تلاش دانش آموزان شهرستان در کسب رتبه برتر در جشنواره کشوری حوزه گیاهان دارویی را یادآور شد.
وی ادامه داد : علی‌رغم برنامه‌های پیچیده‌ای که دشمن دارد، ما می‌توانیم باهم پوشانی هم کارهای خوب و بزرگی را با جسارت مدیران ، تلاش‌های مردم و مسئولان با استفاده از فرصت‌های خوبی که داریم ، انجام دهیم .
فلاح همچنین به موضوع منطقه ویژه اقتصادی که در دست پیگیری است و پروژه پایانه صادرات کاشی که در دست اقدام است ، اشاره کرد.
رئیس اداره بهزیستی میبد نیز در این نشست گفت : در حال حاضر اسامی سه هزار معلول ثبت سامانه جامع معلولان کشور شد و 10 مرکز توان‌بخشی روزانه و شبانه در خدمت‌رسانی به معلولان فعالیت دارد.
سید محسن فلاح بابیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل این قشر موضوع تردد و نامناسب بودن معابر عمومی است که طبق قانون حمایت از معلولین هر دستگاهی موظف به انجام آن است ، افزود : 60 درصد اداره ها در این خصوص همکاری داشته‌اند ،بقیه تاکنون به این موضوع نپرداخته‌اند.
وی گفت : در فضای شهر نیز به‌وضوح مشکل سد معبر و نامناسب بودن معابر دیده می‌شود که باید به آن پرداخت ، به‌خصوص سد معبر که حق‌الناس است.
به گفته رئیس اداره بهزیستی میبد اشتغال نیز از دیگر مشکلات معلولین است که با توجه به تسهیلات داده‌شده ، بازهم افراد معلول بیکار هستند که با ایجاد اشتغال به‌ویژه به کار گماردن نابینایان در اپراتوری کارخانه‌ها می‌توان به آن‌ها کمک کرد.
وی پیشگیری از معلولیت را مهم‌ترین کار برشمرد که در مرکز ژنتیک میبد حتی به‌رایگان در حال انجام است.