با برگزاری جشن زیلو ، بیست و هفتم بهمن ماه جاری و با حضور شماری از مردم و مسئولان استان یزد و تعدادی از مقام های کشوری چرخه ثبت جهانی این هنر کامل خواهد شد، برند و لوح جهانی آن به مسئولان شهرستان اعطا خواهد شد.

یزد- ایرنا: معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در نشست کارگروه زیلو از انتخاب میبد به عنوان شهر جهانی زیلو ، گفت : باید در جشن زیلو با حداکثر توان برنامه هایی را که زمینه ساز رونق و پیشرفت در این حوزه است، ارائه شود.

محمد رضا دهقان مهرجردی با اشاره به اینکه دبیرخانه شورای جهانی زیلو در فرمانداری پایه گذاری و با هماهنگی مسائل مرتبط پیگیری خواهد شد، افزود : برای اینکه بتوانیم صنعت جهانی زیلو را رونق دهیم، بعد از برگزاری جشن با بیشتر کردن فعالیت ها و همکاری ها از این برند در جهت توسعه و رونق آن باید استفاده کنیم.

وی تصریح کرد : با همتی که مردم در انتخاب میبد به عنوان شهر جهانی زیلو داشتند ، قطعا ثبت جهانی این شهر نیز با هم افزایی یکدیگر رقم خواهد خورد.

همچنین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد افزود: یکی از مراحل ثبت جهانی زیلو بعد از ارائه گزارش های مستند به یونسکو و راستی آزمایی به دنبال بازدید کارشناسان یونسکو از ظرفیت های زیلو بافی برگزاری جشن جهانی زیلوست که باید تلاش شود جشنی در خور مردم منطقه برگزار و هنر زیلو بافی به همه شناسانده شود.

علیرضا ابوالحسنی با اشاره به اینکه در سایه کار گروهی همراه با برنامه ریزی و تلاش های مسئولین زیلو جهانی شد ، گفت : زیلو برندی جهانی و ظرفیتی مطلوب و گسترده است ، با ثبت آن نیز موقعیت بی نظیر به دست آمد که باید از آن استفاده کرد، تلاش کنیم شهر میبد با زیلویش شناخته شود.

وی تصریح کرد: هنوز همگان نسبت به زیلوی میبد شناخت ندارند ، زیلو باید سرلوجه همه حرکت ها ، فعالیت ها و گفتمان ها باشد.

به گفته یکی از محققان میبد ، مردمی بودن و مردمی برگزار کردن جشن باید مورد هدف باشد چون این مردم هستند، می توانند خود حضور فعال داشته باشند، راهکار ارائه دهند و شهر خود را با نشان دادن فرهنگ و آداب و رسوم خود معرفی کنند.

سید عبدالعظیم پویا با اشاره به اینکه ما نتونسته ایم از ظرفیت های شهر خود استفاده کنیم و حتی نسبت به آنها غفلت کرده ایم، افزود : اینکه مردم تنها تماشاگر جشن باشند ، جشن ماندگار نخواهد شد ، باید راهکاری پیدا کرد که جشن مردمی برگزار شود و مردم در آن مشارکت داشته باشند.

دراین نشست به برپایی نمایشگاه و جشنواره های عکاسی ، تهیه کلیپ های کوتاه دو زبانه که در خود صدای پنجه زنی و دارزیلو را داشته باشد ، تهیه کلیپ های مراحل بافت زیلو ، ارائه کتاب های دو زبانه در زمینه زیلو بافی در محل برگزاری جشن که هتل کریاس پلاس میبد خواهد بود ، اشاره شد.

زیلوبافی در شهر میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

سال‌ها قبل، صدها خانوار میبدی با بافتن این هنر و صنعت امرارمعاش می‌‌کردند اما در سال‌های اخیر تقریباً کنار گذاشته‌شده بود تا اینکه از سال 88 با تلاش میراث فرهنگی، احیا شد .

تجهیز کارگاه‌ها ،آموزش، پرداخت تسهیلات به زیلوبافان و در اختیار گذاشتن رایگان دار زیلوبافی به بافندگان از جمله اقدامات میراث فرهنگی برای احیای این صنعت تاریخی بوده است.

قدیمی‌ترین زیلوی میبد مربوط به 850 سال پیش است که در موزه میبد نگهداری می‌شود، نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن 12 هجری قمری است که بر روی آن 24 سجاده طراحی‌شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و 118 هجری قمری نقش بسته است.