رئیس دانشکده علوم قرآنی میبد گفت : در سال تحصیلی 99- 98 در مقطع کارشناسی 120 دانشجو دردانشکده علوم قرآنی میبد بدون کنکور و با توجه به سوابق تحصیلی پذیرش می شوند

دکتر مجتبی محمدی مزرعه شاهی در نشست خبری که در محل این دانشکده برگزار شد با اعلام این خبرافزود: با هدف پذیرش دانشجویان بومی و نیز معرفی دانشکده علوم قرآنی میبد در سطح کشور مقرر شد امسال 60 دانشجوی دختر و 60 دانشجوی پسر با توجه به سوابق تحصیلی در دوره های شبانه و روزانه پذیرش شوند.

وی افزود : افراد برای کسب اطلاعات بیشتردر زمینه پذیرش علوم قرآنی می توانند به سایت سنجش یا سایت دانشکده علوم قرآنی میبد مراجعه کنند.

رئیس دانشکده علوم قرآنی میبد همچنین طی سخنانی در معرفی دانشکده علوم قرآنی میبد اظهار داشت: این دانشکده در سال 73 تاسیس شده و تا سال 91 تنها در مقطع کارشناسی در رشته علوم قرآن و حدیث پذیرش دانشجو داشته و از سال 91 تا به حال نیز در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های علوم قرآن مجید ، علوم قرآن و حدیث و نیز رشته تفسیرو علوم قرآن پذیرش دانشجو دارد.

پذیرش دانشجو در رشته علوم قرآن و حدیث

محمدی مزرعه شاهی دانشکده علوم قرآنی بفرو را تنها دانشکده ای عنوان کرد که از بین 16 دانشکده علوم قرآنی در سطح کشور پذیرش دانشجو در رشته علوم قرآن و حدیث دارد.

وی در ادامه گفت : این دانشکده تا به حال یک هزار و 70 نفر فارغ التحصیل داشته که از این تعداد 690 نفر به استخدام مشاغل دولتی درآمده اند و هم اکنون نیز 294 دانشجو در دانشکده به تحصیل مشغول هستند که از این تعداد دانشجو 202 نفر در مقطع کارشناسی و 92 نفر نیز در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند .

این مسئول با اشاره به 74 دانشجوی بومی استان در این دانشکده و اظهارامیدواری به افزایش تعداد دانشجویان بومی افزود : دانشکده در حال حاضر 2 نفر عضو هیئت علمی و 45 نفرنیز استاد حق التدریس دارد که افزایش اعضای هیئت علمی در حال پیگیری از دفتر مرکزی دانشکده می باشد.

وی همچنین تصریح کرد : سطح پژوهشی دانشکده علوم قرآنی را نیز در سطح مطلوبی است به طوری  با برگزاری همایش ملی قرآن و علوم انسانی و نیز همایش منطقه ای مشاهیر قرآنی یزد ، چاپ 40 جلد کتاب و نیز مقالات گوناگون علمی تخصصی و پژوهشی ، داشتن کتابخانه ای غنی با حدود 30 هزار جلد و 700 عنوان پایان نامه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تا به حال 2 بار در سطح کشور رتبه برتر را کسب کرده است.

محمدی مزرعه شاهی در ادامه به دانشجویی در سطح کارشناسی  اشاره کرد که مقالات علمی پژوهشی و همچنین چندین جلد کتاب تالیف کرده و در سطح کشور شناخته شده است و از وجود وی نیز به عنوان مدرس در دانشکده استفاده می شود.

دانشکده علوم قرآنی میبد تنها دانشکده علوم قرآنی استان یزد است

معاون آموزش وتحصیلات تکمیلی نیز دراین نشست گفت : در مراکز قرآنی کشور اعم از دانشگاه ها و حوزه های علمیه تخلق به اخلاق فرآنی دنبال شده و نیز نظر به اینکه مبارزه و معارضه با قرآن در طول زمان مطرح بوده و در حال حاضر نیز جدی تر شده  رفع شبهات پیگیری می شود.

دکتر محمد مهدی خواجه پوردر ادامه افزود: جذب دانشجویان بومی در این دانشکده به عنوان تنها دانشکده علوم قرآنی استان اهمیت زیادی دارد که امید است با همکاری جذب دانشجویان بومی در این دانشکده روند افزایشی داشته باشد.

افتتاح خوابگاه جدید دانشجویی دانشکده علو قرآنی در مهرماه 98

مسئول امور رفاهی دانشگاه نیز به وجود دو خوابگاه ها جهت اسکان دانشجویان اشاره کرد و افزود: با افتتاح خوابگاه دیگر در مهرسال جاری همه دانشجویان بومی و غیربومی می توانند درخواست اسکان داشته باشند.

شیرغلامی با اشاره به امکانات رفاهی خوابگاه ها به گونه ای مطلوب و نیز پخت غذا درخود دانشکده در آشپزخانه ای مجزا که دانشجویان به صورت یارانه ای آن را تهیه می کنند ، ارائه وام های دانشجویی در قالب وام های ضروری ، مسکن ، عتبات و وام خاص ازدواج با پرداخت از صندوق رفاهی ، بیمه حوادث و صدور معافیت های تحصیلی را نیز برشمرد.

وی کلاس های درس دانشگاه را 15 کلاس همراه با تجهیزات و مجهز به پروژکتور عنوان کرد.

اجرای برنامه های گوناگون فرهنگی دردانشکده علوم قرآنی میبد

معاونت فرهنگی و توسعه و مديريت منابع انساني دانشگاه نیز با اشاره به فعالیت های گوناگون فرهنگی این دانشکده در اجرای برنامه های فرهنگی نظیر برگزاری یادواره شهدا ، تدفین شهید گمنام دردانشکده که برکاتی برای دانشکده داشت ، جذب بودجه های فرهنگی ، برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی دانشجویی ، انجام امور جهادی و اعزام 2 اردوی جهادی به مناطق سیل زده خرم آباد ، اجرای جشنواره های قرآنی و…   سرآمد دانشگاه های شهرستان واستان کرده است.

احمد توکلی افزود: دانشکده علوم قرآنی با فعالیت های فرهنگی چشمگیری که با همکاری دانشجویان  داشته است تا کنون توانسته در بازه زمانی از 30 شهریور 97 تا  اول تیر ماه 98 در بین کل دانشکده های غلوم قرآنی ازنظر تعداد فعالیت های فرهنگی رتبه سوم و از نظر تعداد مشارکت کنندگان در فعالیت های فرهنگی رتبه دوم را کسب کند و همچنین در طی 2 تا 3 سال نیز رتبه اول  را در بین دانشگاه های شهرستان دراجرای برنامه های فرهنگی کسب کرده است.

آماربالایی از دانشجویان بومی و غیر بومی در دانشکده علوم قرآنی ، دانشگاه میبد ، دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی از دانشگاه های میبد در مقاطع مختلف از کاردانی تا دکتری به امر تحصیل علم اشتغال دارند.