صبح امروز هفدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان با حضور بیش از 600 نفر پرغلامان از شهرهای مختلف ایران و نیز از 29 کشور جهان در میبد آغاز به کرد.

صبح امروز شهر میبد میزبان دلدادگان حسینی بود که برای افتتاح هفدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان در هتل کریاس پلاس میبد گرد هم آمدند.

خیابان های میبد از چند روز پیش برای میزبانی پیرغلامان آراسته به پرچم های و بیرق های مزین به نام سید الشهدا و حضرت ابوالفضل عباس و اشعاری در وصف استقامت امام حسین (ع) و یارانش شد.

امروز نیز از همان ابتدای صبح شهر حال و هوایی دیگر داشت خیابان منتهی به هتل کریاس پلاس بوی محرم می داد ، صحنه های بازسازی شده روز عاشورا و صدای نوحه ای که طنین افکنده بود فضایی پر از معنویت وشور حسینی ایجاد کرده بود.

هنگام ورود پیرغلامان صحنه هایی دیده می شده که عکاسان را به سوی خود می خواند ، امروز تصویرداران شور حسینی و عشق به اهل بیت را به تصویر کشیدند ، همچنین تصویر پیرغلامان بر روی ویلچرها ، نوشیدن آب از دست سفایی که لباس حضرت عباس را پوشیده بود ، اهدای پرچم امام حضرت عباس به فرماندار میبد ، رونمایی از مستند شاه حسن شاه حسین و…قاب دوربین عکاسان شد.

سوژه یابی و شکار لحظه ها از تصاویر منحصر به فرد پیرغلامان گرفته تا گفتگوهای مسئولین و روبوسی ها و…توسط خبرنگاران به ویژه زمانی که در آخر مراسم از لحظه خروج مهمانان از سالن همایش با نشان دادن به هم تصویر می انداختند نیز از موضوعات قابل توجه امروز بود.

برگزاری مراسم تجلیل

همینطور به نقل از خبرگزاری شبستان همچنین در این مراسم از خانواده های شهیدان جعفر زاده، سه شهید بزرگوار سال‌های دفاع مقدس و مدافع حرم همزمان با برگزاری آیین افتتاحیه این اجلاسیه تجلیل شد، خانواده شهیدان جعفرزاده در مراسم‌های عزاداری امام حسین(ع) هم فعالیت‌های گسترده‌ای داشته‌اند.

همچنین از مقام مرحوم آیت الله ابراهیم اعرافی از علمای برجسته استان یزد که نقش بسیار مهمی در ترویج دین در کشور داشته تجلیل به عمل آمد.

تقی صفدری زاده به عنوان یکی از چهره‌های پرسابقه شهرستان میبد در امور دینی یکی دیگر از افرادی بود که از وی به عنوان پیرغلام حسینی در آیین افتتاحیه اجلاسیه بین المللی پیرغلامان تجلیل به عمل آمد.

حاج جلال دهقان‌زاده فیروزآبادی هم به عنوان یکی از پیرغلامان حسینی شهرستان میبد با بیش از 75 سال هیئت داری هم در این مراسم تجلیل شد، هنگام حضور این پیرغلامان حسینی یکصدا نوای یا حسین سر می دادند.

در ادامه این مراسم نیز از 120 اثر ارسال شده به دبیرخانه اجلاسیه بین المللی، در مراسم افتتاحیه اجلاسیه، آثار برتر در سه بخش مستند رادیویی، مستند تلویزیونی و مستند خبری مورد تجلیل قرار گرفتند.

در بخش مستند رادیویی، حسین خلیل نژاد، آرش شبانکاره از استان بوشهر، حسین ایاوی از استان خوزستان، مریم تقی زاده از استان یزد، نصرت نوروزی از استان سیستان و بلوچستان، حمیدرضا امیری از استان یزد به عنوان برگزیده معرفی و تجلیل شدند.

در قسمت آثار مستند تلویزیونی هم یزدان کیایی از استان چهار محال و بختیاری، هادی خردادی از تولید کنندگان شبکه دو سیما، محسن آقابیگی از استان یزد ، مهدی کارگر شورکی از استان یزد مورد تجلیل قرار گرفتند.

آرش آقا بابایی از استان گلستان، محمدعلی زارع شریفی از استان فارس و سیده سکینه میرطاهری از استان یزد هم در این مراسم به عنوان برگزیدگان مستند خبری تجلیل شدند.

مراسم اختتامیه هفدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان هفتم شهریورماه در حسینیه امیر چخماق یزد برگزار می شود.