استاندار یزد گفت: پیرغلامان به عنوان ستون‌های قابل اتکا برای مردم و دولت در ایجاد وحدت جامعه حول محور اهل بیت(ع) نقش‌آفرینی کنند.

محمدعلی طالبی روز چهارشنبه در آیین افتتاح هفدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی در میبد یزد افزود: با توجه به حضور مهمانان از کشورهای مختلف نمی‌توان به تاثیر نقش پیرغلامان حسینی در عرصه بین‌المللی اشاره نکرد و امیدواریم این اجلاس بتواند موجب یک حرکت جدید و شتابنده در معرفی اسلام ناب محمدی و فرهنگ تشیع باشد.

وی اظهار داشت: در شاهنامه فردوسی، پیران جایگاهی متفاوت دارند و پیران نه کهنسالان جامعه بلکه سروران جامعه هستند و با این معنا پیر با همه عظمتش در ترکیبی شگفت انگیز همنشین غلام می شود و این سئوال را پیش روی ما قرار می دهد که چگونه می توان هم پیر بود و هم غلام و جواب این سئوال را نمی توان جز در کنار پسوند حسینی جستجو کرد.

طالبی خاطرنشان کرد: فقط با حسینی بودن است که پیران و بزرگان جامعه همچنان که چراغی برای جویندگان طریقت هستند، خود لباس غلامی اهل بیت (ع) بر تن می کنند.

وی ادامه داد: آنان خود سالک راه حق هستند و در دوران خطیر کنونی می توانند و باید دستگیر افراد جامعه باشند و با بهره گیری از سرمایه مردمی بودن و محبوب بودن خود، وحدت جامعه ما حول آموزه های اهل بیت (ع) را حفظ کنند همچنانکه امروز شاهدیم پیرغلامان یک پای نزدیک کردن دل‌ها و رفع اختلافات در میان جامعه و خانواده‌ها هستند.

استان یزد خانه مهر اهل بیت است

طالبی تصریح کرد: خرسندیم که یزد امسال افتخار میزبانی از پیرغلامان حسینی را دارد زیرا استان یزد خانه مهر اهل بیت است و شعله دوستی اهل بیت در دل یزدی‌ها همواره روشن بوده و این گرما را سینه به سینه منتقل کرده اند.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: حب اهل بیت (ع) و امام سوم آنچنان در دل مردم یزد ریشه دوانده که در معماری و آداب و رسوم این شهر اثر گذاشته و حتی در دل روستاها، آدابی ویژه برای عزاداری‌های حسینی دارند.

وی اظهار داشت: امیدواریم این همایش نقطه عطفی برای تبیین نقش پیرغلامان باشد و از این پس شاهد نقش آفرینی پیرغلامان در جامعه باشیم نقشی که از یک سو ریشه در فرهنگ اهل بیت دارد و از سوی دیگر به ارتباط گسترده آنها در میان مردم وابسته است و می تواند همه ما را حول ریسمان دوستی اهل بیت (ع) گرد آورد.

اجلاس یاد شده تا پنجشنبه شب ادامه دارد و در پایان آن برترین‌های پیرغلامان ملی و بین المللی معرفی می‌شوند.

ایرنا