کودکان بعد از تولد ممکن است دچارافت‌های شنوایی پیش‌ رونده در اثر ضربه یا بیماری شوند و به همین دلیل درسنین سه تا پنج سال مورد غربالگری شنوایی قرار می‌گیرند.

متخصص شنوایی سنجی در حاشیه کارگاه توجیهی مربیان مهدهای کودک برای اجرای طرح شنوایی سنجی با اشاره به دلایل دجار شدن کودکان به کم شنوایی به ایرنا گفت: سومین سال است که درشهرستان میبد طرح غربالگری شنوایی‌سنجی برای کودکان سه تا پنج سال انجام می‌شود و به دنبال آن کم شنوایی‌های خفیف یکطرفه که درحالت عادی در کودکان قابل تشخیص نیست از طریق تست های اودیومتری ، تیمپانومتری و اتوآکوستیک تشخیص داده می‌شود.

آزاده زارعی محمودآبادی افزود: وجود کم شنوایی درزمینه تحصیل کودکان و نیز ارتباط برقرار کردن آنها مشکل زا است ، علاوه براین عفونت‌های ایجاد شده درگوش میانی نیز آسیب‌ها و بیماری‌هایی را برای کودکان به ارمغان می‌آورند اما این عفونت‌ها می تواند قبل از به وجود آوردن آسیب جدی با غربالگری تشخیص داده شده ودرمان شوند.

وی آمار کودکان کم شنوا را با توجه به تجربیات خود از هر 30 کودک درمهدها بین سه تا پنج نفر عنوان کرد وادامه داد : به دنبال غربالگری کودکان دارای مشکل شنوایی و عفونت گوش به پزشکان متخصص ارجاع داده می‌شوند.

رئیس بهزیستی میبد نیز با اشاره به اینکه طرح غربالگری از تاریخ 15آبان ماه لغایت 10آذرماه در مهدهای کودک اجرا می‌گردد گفت: توانایی شنیدن پایه و اساس یادگیری کودکان است ، کم شنوایی و ناشنوایی کودکان منجر به اختلال در رشد زبان و یادگیری آنها می شود درحالی که کودکان باید با یادگیری مهارتهای اجتماعی با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کنند.

سیدمحسن فلاح درادامه تصریح کرد : شنوایی همیشه در معرض خطر است و لازم  است شنوایی کودکان در فواصل زمانی مناسب مورد ارزیابی قرار گیرد  به ویژه درطرح غربالگری شنوایی که با دستگاه های پیشرفته،  شنوایی سنجی کودکان انجام می شود.