کلبه هنر در میبد شروع به کار کرد

کلبه هنر در میبد همزمان با پنجمین روز در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و با حضور مسوولان شهرستان و اعضای شوراهای اسلامی استان یزد و جمعی از بانوان در محل آب‌انبار امیرآباد شروع به کار کرد.

آب انبار امیر آباد میبد دارای سه بادگیر دو سویه و گنبد آجری بخشی از یک مجموعه تاریخی است که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مسجد و غریبخانه (محل اقامت موقت مسافران و رهگذران ) بخش های دیگر این مجموعه قاجاری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد در مراسم افتتاح کلبه هنرهمکاری‌های انجام شده در آماده سازی فضای آب انبار برای استفاده در انجام کارهای هنری و آموزش و ترویج هنر و صنایع دستی را ستود و از پیگیری بانوان برای شروع به کار این مکان فرهنگی و هنری قدردانی کرد.

رسول نصیری  در ادامه تصریح کرد: فرمانداری میبد آماده هر گونه همکاری در توانمند سازی و آموزش آنها در حوزه اشتغال و کارآفرینی است.

علیرضا نقوی شهردار میبد هم گفت: تلاش همه مسوولان در فرمانداری ، شهرداری و شورای شهر ، میراث فرهنگی ، صندوق کارآفرین امید و همچنین بانوان موجب شروع به کار کلبه هنر محل مراجعه بانوان خلاق و هنرمند و محل رویش و زایش و خلق آثار هنری شد.

مشاور فرماندار میبد در امور بانوان و خانواده نیز با تشکر از مسوولان میراث فرهنگی و اداره اوقاف و امور خیریه میبد گفت: شرکت تعاونی بانوان میبد اولین شرکت تعاونی تاسیس شده در این حوزه در سطح استان است و برای ایجاد پایگاهی در شهر برای این شرکت تعاونی پیگیری‌های زیادی شده‌است.  

آب انبار تاریخی مرکز رشد و ارتقای هنر شد

کبری خواجه‌پورافزود: مجموعه آب انبار انتخاب شد و شرکت تعاونی بانوان نیز پیگیری‌هایی برای تعمیر و آماده سازی این فضا توسط  میراث و با گرفتن تسهیلات از شورای اسلامی شهر میبد کرد.

وی ادامه داد: این فضا مهیا شده و به نمایندگی از شرکت تعاونی به هنرمند شهر مریم فلاح برای انجام فعالیتهای هنری و آموزش هنرجویان داده‌شد و انشاالله این فضا مرکزرشد و ارتقای هنر و توانمندی بانوان شود و سال آینده در چنین روزی ره آورد تلاش آنها را با گرفتن مراسم افتتاحی دیگر نظاره گر باشیم.

آموزش انواع هنرهای تجسمی و صنایع دستی در کلبه هنر میبد

هنرمند گرافیست میبد نیز با ابراز خوشحالی از حضور مسوولان در زمان شروع به کار هنر گفت: این مکان برای آموزش  انواع هنرهای  تجسمی و صنایع دستی و همچنین ایجاد فروشگاهی در کنار آن برای فروش محصولات تولید شده در نظر گرفته شده‌است.

مریم فلاح آمیخته کردن هنر با زندگی مردم با طراحی دیوار شهر ، دیوار منازل فراتر از کشیدن نقاشی روی بوم از دیگر اهداف کلبه هنر است ، همچنین ایجاد کارگاه‌های چوب و گل برای آموزش هنر معرق ، کار کتیبه ، مجسمه سازی و ساخت کاربری های فانتزی نیز در این مجموعه دنبال می‌شود.

وی کلبه هنر را درکل مکانی  برای فعالیت هنرمندان و شکوفایی هنر آنها عنوان کرد.

ایجاد فروشگاه محصولات مشاغل خانگی در خزینه  آب انبار تاریخی میبد

طیبه سادات حضیرئی  مدیر عامل شرکت تعاونی بانوان نیز درگفت و گو با ایرنا با بیان اینکه خزینه آب انبار برای ایجاد فروشگاه مشاغل خانگی و ایجاد آموزشگاه زیلوبافی در نظر گرفته شده ، از مسوولان خواست در این ارتباط از بانوان فعال در حوزه مشاغل خانگی حمایت کنند.

در این مراسم به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن از تعدادی از بانوان شاغل شاخص در اداره‌ها و ارگان‌ها و بانوان فعال اجتماعی و فرهنگی با اهدای لوح سپاس و هدیه قدردانی شد.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.