خانه هلال مزرعه کلانتر میبد گشایش یافت

خانه هلال مزرعه کلانتر میبد عصر روز یکشنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی و جمعی از فعالان جمعیت هلال احمر شهرستان میبد در خانه دهیار این روستای زرتشتی نشین گشایش یافت.

مسوول هماهنگی خانه‌های هلال جمعیت هلال احمردر این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران گفت: خانه‌های هلال جمعیت احمر متولی بخش‌ها و حوزه‌های گوناگون امدادی و آموزشی و جذب مشارکت‌های مردمی و فعال سازی داوطلبان هستند.

وی خانه‌های هلال را رویکرد جدید این جمعیت در خدمت‌رسانی به همه مردم در اقصی نقاط کشور معرفی کرد.

حسن فراهانی افزود: خانه هلال روستای مزرعه کلانتر که امروز شروع به کار کرد ، اولین خانه هلال  روستایی متعلق به زرتشیان است.

مسوول هماهنگی خانه‌های هلال جمعیت هلال احمر تصریح کرد: همه فعالیت‌های  بشر دوستانه جمعیت هلال احمر به عنوان یک سازمان بین‌المللی و نهاد عمومی بدون دسته‌بندی سیاسی و جناحی در تمام نقاط کشور به خصوص شهرها و روستاهای آسیب پذیردر حال انجام است.

وی هدف کوتاه مدت جمعیت هلال احمر در استان یزد را ایجاد 70 خانه هلال درسطح شهرها و روستاها و محله‌ها عنوان کرد.

فراهانی در ادامه هدف کلی در سطح کشور را 37 هزار خانه و چشم انداز پنج ساله تا سال 1400 را پنج هزار خانه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر چهار هزار و 100 خانه در  سطح کشور فعال است.

حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در میبد تحت پوشش امداد و نجات جمعیت هلال احمر داوطلب امدادرسانی به هموطنان و همشهریان در زمان وقوع حوادث و سوانح هستند.

روستای مزرعه کلانتر ، روستایی سرزنده و تاریخی

در این مراسم محمد جواد احمدی بخشدار مرکزی میبد  روستای مزرعه کلانتر را روستایی سرزنده معرفی و به اقدامات انجام شده مانند سنگفرش شدن روستا با همکاری دهیار و شورای روستا اشاره کرد

روستای مزرعه کلانتر 30 خانوار و  80 نفر جمعیت ساکن دارد و به گفته اهالی جمعیت آن در روزهای تعطیل و زمان برگزاری مراسم‌ها به 500 نفر می‌رسد.

بیشتر جمعیت روستا زرتشتی هستند و تعدادی اندک از مسلمانان نیز با داشتن حسینیه و مسجد در این این روستای تاریخی ساکن هستند.

از جمله ویژگی‌های روستای مزرعه کلانتر در بخش مرکزی میبد را می‌توان  سه آب انبار ، آتشکده ، کوچه‌های دارای شیب تند و معماری تقریبا یکسان خانه‌ها نام برد.

میبد با داشتن سه بخش مرکزی ، ندوشن و بفروئیه تا کنون دارای 2 خانه هلال است.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

تا کنون ۳۰ خانه هلال در استان یزد راه اندازی شده‌است.