فعالان حوزه بهزیستی با کمترین مزایای دریافتی پای کار هستند

فرماندار میبد گفت: کارمندان اداره بهزیستی و مراکز و موسسه‌های زیر مجموعه آن علی رغم وجود مشکلات اقتصادی با نیت انجام کار برای خدا  با گرفتن کمترین مزایای شغلی مزایا پای کار هستند و در رفع مشکلات مردم تلاش می‌کنند. به گزارش ایرنا حسین فلاح در دیدار و نشست با کارمندان اداره بهزیستی میبد افزود: […]

فرماندار میبد گفت: کارمندان اداره بهزیستی و مراکز و موسسه‌های زیر مجموعه آن علی رغم وجود مشکلات اقتصادی با نیت انجام کار برای خدا  با گرفتن کمترین مزایای شغلی مزایا پای کار هستند و در رفع مشکلات مردم تلاش می‌کنند.

به گزارش ایرنا حسین فلاح در دیدار و نشست با کارمندان اداره بهزیستی میبد افزود: آموزش و پرورش با همکاری اداره بهزیستی و دیگر نهاده‌ها و اداره های مرتبط باید  تربیت اجتماعی و آموزش روانشناسی رفتاری در برخورد با واقعیت‌های زندگی را برای گرفتن نتایج مثبت در فرآیند پیشگیری از آسیبهای اجتماعی مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد:همه باید یاد بگیریم تحلیل مثبت و ارزنده‌ای از زندگی داشته‌باشیم و این عمل را در جامعه فرهنگ‌سازی کرده و به تربیت اجتماعی به معنی عام آن توجه کنیم.

فرماندار میبد در ادامه اظهار کرد: اگر اقدامات توانمندسازی با مورد توجه قرار دادن بعد نرم‌افزاری و تعریف درست از تربیت اجتماعی و فرهنگ‌سازی  اصل قناعت همراه شود به  مراتب می‌توان نتیجه بهتر گرفت و موثرتر کارها را انجام داد.

پرسنل اداره بهزیستی انجام دهنده وظایف زیادی هستند

رییس اداره بهزیستی نیز در این نشست با برشمردن عملکرد حوزه‌های مختلف اداره بهزیستی  گفت: 95 درصد فعالیتهای اداره بهزیستی واگذار شده ، پرسنل اداره بهزیستی  نیز با داشتن نقش نظارتی انجام دهنده وظایف سنگین و گاهی دخالت مستقیم در انجام امور هستند.

سید محسن فلاح در ادامه با اشاره به افزایش تماس‌های تلفنی با اورژانس اجتماعی افزود: پرونده های بهزیستی قبلا در مراکز و موسسه های مختلف و گاهی یک فرد در چند مرکز موسسه پرونده داشت و اکنون با راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی در شهیدیه ، میبد بالا ، ده آباد و فیروزآباد پرونده‌ها بر اساس آدرس خانواده در یکی از مراکز نگهداری می‌شود و هر کدام بین 400 تا 450 پرونده دارند.

وی همچنین به 19 موسسه زیر پوشش بهزیستی که 14 موسسه آن خیریه  و هر کدام در یکی از محله ها است و تعدادی از آنها نیز به همه محله‌های شهر ارایه خدمت دارند، اشاره کرد و رویکرد آموزشی همراه با مراقبت و توانمند سازی در مراکز و موسسه‌های بهزیستی و وجود تیم مراقبین را یادآور شد.

97 درصد تسهیلات اشتغالزایی تخصیص یافته اداره بهزیستی میبد جذب شد

این مسوول به 4 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار اشتغالزایی  اشاره کرد که با جذب چهار میلیارد و 400 میلیون تومان اداره بهزیستی شهرستان 97 جذب اعتبار و به دنبال آن  مشغول به کار کردن 144 نفر  با ایجاد کار و یا توسعه کار قبلی آنها داشته‌است.

وی همچنین ایجاد یک شعبه تاکسی تلفنی که هم اکنون 2 شعبه است و دایر کردن کارگاه‌های زیلوبافی در مرکز توانبخشی و اجرای طرح‌های غربالگری چشم و ناشنوایی ، اضطراب و اعتیاد را هم ذکر کرد.

کاهش آمار نابینایان نتیجه مثبت فعالیت‌های چند ساله حوزه ژنتیک است

فلاح در ادامه فعالیت‌های موثر مرکز تحقیقات ژنتیک را برشمرد و با ذکر آمار نابینایان زیر 18 سال به تعداد 15 نفر و بین 15 تا 30 سال نزدیک به 200 نفر کاهش آمار معلولیت نابینایی را  نتیجه اقدامات انجام شده در حوزه ژنتیک در چند سال گذشته عنوان کرد.

70 درصد شاغلان اداره بهزیستی و مراکز و موسسه‌های وابسته آن خانم‌ها هستند

در این نشست معاون اداره بهزیستی هم گفت: 70 درصد از شاغلان در حوزه اداره بهزیسنی و مراکز و موسسه‌های وابسته خانم هستند که هم مادر هستند و هم با انجام فعالیتهای اداری فشارهای کاری و فرسودگی شغلی دارند که اگر با علاقه کار خود را انجام ندهند پیشرفت فرسودگی کارشان بیشتر است.

فاطمه جوادیان افزود: علی‌رغم دریافتی کمترین مزایای شغلی آنچه به کارمندان بهزیستی توان کاری می‌دهد نیت انجام کار برای خدا است.

همچنین در نشست برگزار شده افزایش غیربومی‌ها و زنان بی سرپرست ، سست شدن بنیان خانواده به عنوان ریشه آسیب‌ها  ، افزایش همسر آزاری و کودک آزاری ، اهمیت ندادن زنان به نقش و جایگاه خودشان در خانواده ، نیاز موسسه‌ها و مراکز خیریه به خیرین و افزایش ارایه تسهیلات اشتغالزایی مطرح شد.

نسبت به کمتر توجه کردن خیرین به حوزه بهزیستی و پیگیری موارد نیاز به مناسب سازی و کمتر نتیجه گرفتن  نیز اظهار گلایه مندی شد.

چهار مرکز در بخش دولتی شامل اداره بهزیستی ، اورژانس خدمات اجتماعی ، مرکز توانبخشی آیت‌الله حائری و مرکز تحقیقات ژنتیک در مجموع با فعالیت 42 پرسنل و در بخش غیر دولتی 56 مرکز و 20 موسسه با فعالیت 320 پرسنل و پوشش دهنده 95 درصد از فعالیت‌های اداره بهزیستی  در شهرستان فعال هستند.

بازدید از طرح اشتغال موفق

همچنین به مناسبت هفته بهزیستی (۲۸ تا ۲۲ تیرماه) مسوولان اداره‌های صنعت و معدن و تجارت ،ه تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و بهزیستی از  طرح موفق اشتغال که سال 99 از تسهیلات اشتغال استفاده کرده ، بازدید کردند.

رییس اداره بهزیستی میبد ذر این ارتباط گفت: بی‌شک تسهیلات اشتغالزایی بهزیستی به عنوان یکی از محرک‌های توانمند سازی افراد دارای معلولیت، فرزندان بهزیستی و زنان سرپرست خانوار و معتادان بهبودیافته همواره مورد توجه است.

وی اعتبار اشتغال بهزیستی شهرستان در سال 99 را چهار میلیارد و 555 میلیون تومان عنوان کرد که طی معرفی ۱۳۸ طرح اشتغال به بانک مبلغ چهار میلیارد  و 410  ریال جذب گردیده است و بر اساس آن  درصد جذب شهرستان ۹۷ درصد است.

وی در ادامه به ابلاغ هفت  میلیارد و 900 میلیون تومان اعتبار برای اشتغال مددجویان به بهزیستی میبد در سال 1400اشاره کرد.

سه هزار نفر مددجوی اداره بهزیستی میبد هستند  و مرکز این شهرستان 106 نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا