رییس مرکز تحقیقاتی- درمانی دیابت یزد با اشاره به خبر منتشر شده در فضای مجازی تحت عنوان آمار بهبود یافتگان افراد دیابتی با مصرف آب هوشمند در استان یزد گفت: آب هوشمند برای درمان دیابت به مرکز دیابت و هر مرکز دولتی هیچ ارتباطی ندارد و یک کذب محض است.

بام میبد : به نقل از  وب دا- یزد ؛  مسعود رحمانیان افزود: آب هوشمند مورد تایید مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد و وزارت بهداشت برای درمان دیابت نیست.

این فوق تخصص غدد در ادامه اظهار داشت: بعضی از محصولات ضد دیابت که حتی به نام آب ضد دیابت و آبهای دیگر برای درمان دیابت، غیر قانونی یا به شکلهای خاص و با عوام فریبی ارائه می شود باعث عوارض شدید کلیوی ،کبدی ،چشمی و حتی عوارض حاد و بدخیم می شود،کوری و از دست دادن کلیه و کبد را تسریع کرده و عوارض حاد و بدخیم بر جای می گذارد .

رییس مرکز تحقیقاتی- درمانی دیابت یزد تصریح کرد: این محصولات در دوره های کوتاه مدت، ممکن است به صورت موردی و محدود و به طور کاذب قند خون را کنترل کند که ناشی از سایر عوامل کنترل دیابت و نشانه شروع فعل و انفعالات بد و فاجعه بار بر روی کلیه و کبد است.

وی خاطر نشان کرد: طبق گزارشات رسیده از برخی بیماران، این محصولات باعث افزایش ناگهانی و طوفانی قند خون شده که جای سوال زیادی را ایجاد کرده است و حتی برای مصرف معمولی هم شرایط احتیاط دارد.

این فوق تخصص غدد افزود: گزارش موارد کاهش قند خون، مستدل ،علمی و تحقیقاتی و مورد تایید مراجع علمی نیست و استفاده از این محصول بر اساس نظر متخصصین جهت درمان در فاز حیوانی بررسی شده است و برای ورود دارو یا هر ماده برای درمان و پیشگیری باید چهار مرحله درمانی انسانی را به صورت آزمایشی طی کند.

مسعود رحمانیان در پایان افزود: به نظر می رسد در استانی که مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت آن در کشور جایگاه مطلوبی دارد و ملجا بیماران زیادی از نقاط مختلف کشور است ارائه این محصولات آبکی و عوام فریبی های هوشمندانه ،یک دروغ و شیادی بزرگ است که اعتبار یزد و درمان یزد را زیر سوال می برد و برای وجهه علم و صداقت و دیانت یزد لکه ای سیاه محسوب می شود. آگاهی بخشی به مردم در این زمینه و هر موضوع مرتبط با سلامت آنان، عزمی راسخ ،قاطع و دخالت نهادهای خاص را می طلبد.