مسئولین دادگستری میبد به همراه سید محسن فلاح رئیس اداره بهزیستی این شهرستان از مرکز تحقیقات ژنتیک میبد در جهت آشنایی با بخش های مختلف این مرکز بازدید به عمل آوردند.

بام میبد : در این بازدید که  حمید رضا جعفری دادستان شهرستان میبد و مسئولینی دیگر از دادگستری شهرستان حضور داشتند ، مسئولین این مرکز توضیحاتی را راجع به فعالیتهای بخش های مختلف مرکز تحقیقات ژنتیک ارائه نمودند .

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد که از سال 1391 به‌ عنوان قطب ژنتیک جنوب شرق کشور در زمینی به مساحت 3 هزار و 500 متر و در زمینه خدمات آزمایشگاهی تخصصی ژنتیک در رشته‌های مختلف شروع به فعالیت نموده است ، شامل بخش سیتوژنتیک که آنالیز مربوط به کروموزوم ها در آنجا انجام می شود و نیز بخش مولکولی می باشد که آزمایش پی سی آر ، توالی یابی و آزمایش Array CGH که برای تشخیص بسیاری از بیماریهای تک ژنی است ، در آن صورت می گیرد .

همچنین آزمایشات غربالگری مربوط به بارداری نیز در این مرکز انجام می گیرد.

سید احمد محمدی مسئول بخش مولکولی اظهار داشت : در هردو بخش مولکولی و سیتوژنتیک ، آزمایشهای مربوط به جهش ها و بیماریهای ژنتیکی انجام می گیرد اما یکی از بخش های مهم این مرکز ، بخش مشاوره ژنتیک است که بر اساس مشاوراتی که در این بخش صورت می گیرد ، مراجعه کننده در صورت نیاز بر اساس آزمایش درخواستی به بخش سیتوژنتیک یا مولکولی ارجاع داده می شود و  در این بخش ها جهت امر ازدواج و یا فرزند آوری تحت کنترل قرار می گیرد .

در حاشیه این بازدید سید محسن فلاح با اشاره به خدماتی که در این مرکز انجام می شود ، بیان کرد : طرح غربالگری در اداره بهزیستی میبد انجام می گیرد و کلیه خانواده ها برای فرزندار شدن می توانند در این غربالگری شرکت نمایند تا در صورت نیاز به پزشک مشاور ژنتیک این مرکز ارجاع داده شوند.

وی ضمن نام بردن از خیر محترم دکتر حسین دهقانی فیروزآبادی که در راه اندازی فاز اول مرکز تحقیقات ژنتیک مشارکت داشته است ، عنوان نمود : خیرین می توانند در جهت تکمیل بخشهای دیگر این مرکز که دولتی است و با تعرفه ای بسیار پائین تر از مراکز خصوصی به فعالیت و  ارائه خدمات مربوط به آزمایشات ژنتیک و جلوگیری از تولد نوزادان معلول می پردازد ، نیز سهیم باشند  و کمک نمایند تا مرکز به هدف اصلی خود در ارائه خدمت به قطب جنوب شرق کشور دست بابد.