فوت و فن‌هاي پخت یک خورشت فسنجان خوشمزه

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]خورش فسنجان از خورش‌هاي خوشمزه و سنتي ايران است. خورشي كه از گردو يا مغزهاي ديگر مثل فندق، پسته و بادام تهيه مي‌شود.[/box] در اين خورش از گوشت قرمز تكه‌اي يا چرخ‌كرده و گوشت انواع پرنده‌ها و حتي ماهي استفاده مي‌شود. اگر به شمال كشور سفر كرده باشيد، خورش فسنجان را […]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]خورش فسنجان از خورش‌هاي خوشمزه و سنتي ايران است. خورشي كه از گردو يا مغزهاي ديگر مثل فندق، پسته و بادام تهيه مي‌شود.[/box]

در اين خورش از گوشت قرمز تكه‌اي يا چرخ‌كرده و گوشت انواع پرنده‌ها و حتي ماهي استفاده مي‌شود. اگر به شمال كشور سفر كرده باشيد، خورش فسنجان را با اردك يا غاز طبخ مي‌كنند كه بسيار هم خوشمزه است.

فسنجان از غذاهايي است كه هر خانواده بنابه سليقه خود آن را طبخ مي‌كند. خانواده‌هاي شمالي اين خورش را بسيار ترش تهيه مي‌كنند ولي در ديگر نقاط كشور آن را شيرين يا ملس مي‌پزند.
براي تهيه اين خورش اول مغزها را دو يا سه بار چرخ كنيد. مغزها هر چه بيشتر چرخ شود روغن بيشتري خواهد داد. مي‌توانيد يك يا دو عدد پياز را اول رنده‌كرده و سرخ كنيد و بعد مغز گردو را در آن تفت دهيد. البته بعضي خانم‌ها پياز نمي‌ريزند و فقط گردوي چرخ‌شده را تفت مي‌دهند. همچنين مي‌توانيد بدون اين‌كه گردو را تفت دهيد فقط با آب آن را بپزيد، البته روي شعله ملايم تا گردو به روغن بيفتد. همان‌طور كه گفته شد مي‌توانيد به‌ جاي گردو از مغز پسته يا فندق هم استفاده كنيد. همه اين مغزها براي فسنجان مناسب است و هر كدام طعم خاصي دارد. بعد از اين‌كه مغزها را با آب مخلوط كرده و روي شعله گذاشتيد، هر نيم ساعت يكبار مقداري آب سرد به آن اضافه كنيد تا مغزها زودتر و بيشتر روغن بيندازد. بعضي خانم‌ها به​ آن آلو اضافه مي‌كنند زيرا اين خورش طبعي‌ گرم دارد و آلو باعث مي‌شود گرمي آن كمتر شود. برخي ديگر از كدو حلوايي استفاده مي‌كنند. به اين صورت كه مقداري كدو حلوايي رنده‌ شده به گردو اضافه مي‌كنند و آن را به همراه گردوي چرخ‌شده تفت‌ داده و روي آنها آب مي‌ريزند تا بپزد. كدو حلوايي هم باعث مي‌شود خورش شما طبع خنك‌تري پيدا كند و همچنين در مصرف گردو هم صرفه‌جويي مي‌شود.
بعد از اين‌كه گردو را با آب پختيد، نوبت چاشني است. رب انار و شكر چاشني‌هاي اصلي خورش فسنجان است. اگر مايليد مي‌توانيد كمي زعفران هم در آب جوش حل كرده و به خورش اضافه كنيد. كمي نمك هم به آن زده و خورش را بچشيد. ميزان ترشي يا شيريني غذا به ميل شما بستگي دارد و اين‌كه خانواده شما از چه طعمي خوششان مي‌آيد. مي‌توانيد فقط رب انار ترش بريزيد و فسنجان ترش تهيه كنيد يا مي‌توانيد از رب انار همراه شكر استفاده كنيد. اگر شما از خورش شيرين خوشتان مي‌آيد مي‌توانيد مقدار بيشتري شكر داخل آن بريزيد تا طعم خورش شيرين شود، ولي خورش فسنجان اگر ملس باشد خوشايند​ترخواهد بود.
يكي از فوت و فن‌هاي پخت اين خورش آن است كه اول بايد رب انار را بچشيد زيرا گاهي اوقات رب انار تلخ است و باعث تلخ‌شدن خورش مي‌شود.
همين‌طور بايد بدانيد رب انارتان شيرين است يا ترش، زيرا رب انار ممكن است خيلي ترش باشد يا ملس و كمي شيرين. بعد از ريختن رب انار شكر را كم‌كم اضافه كنيد تا شيريني آن در حد مورد نظر شما باشد.
بعد از اين مرحله نوبت گوشت قرمز يا مرغ است كه بايد داخل خورش ريخته شود. خورش فسنجان را بجز مرغ و گوشت با به نيز مي‌پزند به اين روش كه به‌ها را ورقه‌ورقه كرده و در آخر به خورش اضافه مي‌كنند. بعد از 10 دقيقه خورش آماده است. مي‌توانيد در خورش فسنجان از ماهي هم استفاده كنيد اين هم مثل روش قبل است بعد از آماده‌شدن خورش، فيله ماهي را داخل آن بريزيد و بعد از حدود 15 دقيقه غذا حاضر است.
اما اگر دوست داريد خورش فسنجان را با گوشت تهيه كنيد و اگر از گوشت تكه‌اي استفاده مي‌كنيد. بايد بعد از اين‌كه به گردو آب اضافه كرديد، گوشت را هم همان موقع ريخته و بگذاريد آرام بجوشد تا بپزد، ولي اگر مي‌خواهيد از گوشت چرخ‌كرده استفاده كنيد، مقداري گوشت و پياز رنده‌شده و نمك و فلفل را خوب ورز داده و به شكل گلوله‌هاي كوچك يك اندازه درآوريد و در آخرين مرحله طبخ خورش به آن اضافه كنيد؛ بعد از نيم ساعت غذاي شما آماده است.
اگر خورش فسنجان را با مرغ يا گوشت اردك و غاز تهيه مي‌كنيد، مي‌توانيد مرغ را تكه‌تكه كرده و سرخ نماييد و بعد از پخت گردو مرغ را هم اضافه كنيد ولي بهتر است كه مرغ، غاز يا اردك را سرخ نكنيد و به خورش در حال جوش اضافه كنيد تا بپزد. خورش فسنجان بجز نمك احتياج به چاشني ديگري ندارد، ولي در صورت تمايل مي‌توانيد كمي فلفل هم اضافه كنيد. البته بعضي خانم‌ها رب گوجه‌فرنگي هم به خورش مي‌زنند. همچنين بعضي ديگر از رب گوجه سبز همراه رب انار استفاده مي‌كنند.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منبع : پرشین وی